logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
Nasi stomatolodzy: 9. Trójstronne Spotkanie Chirurgów Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowych Słowacji, Czech i Polski Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

9. Trójstronne Spotkanie Chirurgów Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowych
Słowacji, Czech i Polski
Martin – Słowacja, 5-6.10.2012 r.

Słowaccy, czescy i polscy chirurdzy czaszkowo-szczękowo-twarzowi spotkali się po raz 9. w przepięknej scenerii lasów i gór środkowej Słowacji. Gościł nas Uniwersytet Medyczny w Martin. Miejscowość ta położona jest na styku dwóch pasm górskich będących zarazem parkami narodowymi, a mianowicie Wielkiej i Małej Fatry. Zakwaterowani byliśmy w hotelu „Victoria”, z okien którego rozpościera się przepiękny widok na dwa wyżej wymienione masywy górskie.

Gwoli przypomnienia – dziewięć lat temu garstka „zapaleńców” z sąsiadujących ze sobą krajów, a dodać należy, że znali się i współdziałali już wcześniej, postanowiła sformalizować swoją współpracę. Stąd pomysł cyklicznych spotkań, skądinąd wspaniałych i niemających odpowiednika w innych krajach tak blisko siebie położonych. Głównymi „prowodyrami” przedsięwzięcia byli trzej profesorowie, a zarazem przyjaciele: Jan Wnukiewicz z Wrocławia, Peter Stanko z Bratysławy i Jiŕi Vanek z Brna. Dodać należy, iż spotkania te stanowiły uzupełnienie, w zamyśle organizatorów, cyklicznych spotkań Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowych założonego m.in. przez profesorów: Stefana Knapika z Katowic i Jarosława Tomana z Pragi.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów na zakończenie spotkania (Zdjęcie z archiwum autorów)

W skład komitetu organizacyjnego tegorocznej sesji weszły znamienite postaci chirurgii szczękowej trzech zaprzyjaźnionych państw. Polskie środowisko lekarskie reprezentowali w nim: prof. dr hab. n. med. Jan Wnukiewicz – b. kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UM we Wrocławiu i konsultant wojewódzki w tej dziedzinie, prof. zw. dr hab. med. Hubert Wanyura – kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii UM w Warszawie, prof. zw. dr hab. med. Jan Zapała – kierownik Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w Krakowie, dr hab. n. med. Danuta Samolczyk-Wanyura – z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz dr nauk tech. inż. Beata Zboromirska-Wnukiewicz z wrocławskiego Instytutu Elektrotechniki.

Właściwą część spotkania poprzedziła kolacja integracyjna, która odbyła się 4 października wieczorem. W piątek o godz. 9.00 rozpoczęły się wykłady. Uroczystego otwarcia dokonała wspaniała gospodyni, a zarazem organizatorka konferencji, doc. dr Dagmar Statelova z Uniwersytetu Medycznego w Martinie. Po wystąpieniu doc. Statelovej zaprezentowano cztery referaty wspólne dla wszystkich uczestników. Prof. Peter Stanko z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie nakreślił perspektywy dalszego rozwoju chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej na Słowacji, a prof. Jiŕi Vanek przedstawił współczesne problemy edukacyjne na podstawie programu studiów lekarsko-stomatologicznych Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Dwa następne referaty zaprezentowali goście z Polski. Dr nauk tech. inż. Beata Zboromirska-Wnukiewicz omówiła wpływ środowiska na zachowanie bioelektryczne człowieka, następnie dr Jan Rauch opowiadał o powstaniu, rozwoju i osiągnięciach chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz wkładzie klinik uniwersyteckich w rozwój lecznictwa chirurgiczno-stomatologicznego na Górnym Śląsku.

Po wspólnych wykładach nastąpiła krótka przerwa na kawę i podział na dwie sekcje. Od tego momentu posiedzenia odbywały się w dwóch salach z uwagi na ilość zgłoszonych referatów. W sesji przedpołudniowej zgłoszono 11 referatów, w tym 5 z Polski (sala A – 3, sala B – 2). Duże wrażenie na zebranych zrobił wykład przygotowany przez zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego tematem były błędy w diagnostyce nowotworów złośliwych zatok szczękowych. Tematyka leczenia nowotworów w obrębie głowy była poruszana we wszystkich wystąpieniach w sali A, natomiast wrocławski referat jako jedyny poruszał problem błędów diagnostycznych. Tematyką dominującą w sali B było leczenie bólów w obrębie czaszki. Wykład prof. Jana Wnukiewicza łączył chirurgię, fizjoterapię i farmakologię w leczeniu dolegliwości bólowych twarzy, skądinąd najczęściej występujących i spotykanych w każdej praktyce stomatologicznej.

Około godziny 17.00 pierwszy dzień obrad dobiegł końca. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić malowniczo położone miasto Martin. Wieczorem organizatorzy zaprosili nas na uroczystą kolację połączoną z występami artystycznymi. Czas umilał nam zespół Jazz-Band.

Drugi dzień obrad, obejmujący 24 referaty, zdominowali nasi przemili gospodarze. Mieli 20 wystąpień. 2 zgłoszone referaty pochodziły z Krakowa i Warszawy oraz 2 z Czech. Wszystkie dotyczyły w głównej mierze urazów twarzoczaszki, martwic polekowych, farmakoterapii i nowotworów.

Uroczysty obiad stanowił zwieńczenie spotkania naukowo-integracyjnego, którego poziom merytoryczny był naprawdę wysoki. Następne zorganizowane zostanie przez Czechów, a w roku 2014 inicjatywę przejmie ośrodek wrocławski. Tegorocznym gospodarzom należą się słowa uznania. Za ciepłe przyjęcie serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

Jan Rauch, Norbert Prudel
Autorzy pracują na co dzień w NZOZ w Wadowicach.

 

Zaloguj się aby komentować.