logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 
Wydarzyło się: UROCZYSTOŚCI w SENACIE RP Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

UROCZYSTOŚCI w SENACIE RP

28 listopada 2012 roku, w 90. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu po rozbiorach, do gmachu organu władzy ustawodawczej zjechali z całej Polski obecni i byli senatorowie. Przybyli także: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek sejmu Ewa Kopacz, pierwszy polski przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Bodaj po raz pierwszy w historii Senatu w uroczystym posiedzeniu wzięły udział rodziny senatorów II RP. Wśród nich znalazł się również autor niniejszego sprawozdania.

 

W tak uroczystym dniu podjęto tylko jedną uchwałę. Jej treść odnosiła się do wydarzeń historycznych, stanowiła hołd pamięci senatorom, którzy pozostali wierni złożonemu ślubowaniu i kierowali się dewizą: salus rei publicae suprema lex (przyp. red.: Dobro Rzeczypospolitej niech będzie najwyższym prawem). Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński podkreślał przy tej okazji, że posiedzenie odbywa się dokładnie w tym samym dniu, w którym Senat zebrał się po raz pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rodziny byłych senatorów oglądały posiedzenie na monitorach w sali telewizyjnej.

 

Tuż po jego zakończeniu marszałek Senatu otworzył piękną wystawę zatytułowaną „Marszałkowie Senatu II RP”. Kolejnym punktem obchodów był wykład prof. Tomasza Schramma pt. „Rok 1922 – początki Senatu II RP”. Każdy z zaproszonych gości otrzymał materiały przygotowane przez kancelarię Senatu. Następnie marszałek Bogdan Borusewicz uruchomił Wirtualną Tablicę Pamięci poświęconą senatorom II RP (przedstawia ona nieistniejącą już salę obrad Senatu II RP). Wystarczy wejść na stronę: www.senat.edu.pl, kliknąć w zakładkę Senat RP w latach 1922-1939, by wyświetliła się tablica z nazwiskami. Najeżdżając kursorem na poszczególne jej fragmenty, odnajdziemy nazwisko poszukiwanego przez nas senatora.

Polecam gorąco tę lekturę, zachęcam także do odwiedzenia senackiego gmachu podczas bytności w Warszawie.

Leszek Pałka

Dr Leszek Pałka – przewodniczący Komisji Legislacyjnej DRL w sali obrad Senatu RP. (Zdjęcie z archiwum autora)

Zaproszone na uroczystość rodziny senatorów II RP posiedzenie Senatu śledziły z sali telewizyjnej. (Zdjęcie: Krzysztof Białoskórski /sejm.gov.pl)

 


CIEKAWOSTKI:

 

Łącznie w okresie II RP mandat senatora otrzymały 452 osoby. We wrześniu 1939 r. żyjących senatorów II RP było 361. Podczas II wojny światowej, do 8 maja 1945 r. życie straciło 205 z nich, co stanowi 57% i jest to wynik szokujący, gdyż żadna inna grupa nie poniosła tak wielkich strat. Równie istotne jest to, że senatorowie zginęli mniej więcej po połowie z rąk niemieckich i radzieckich.

Jeśli wziąć pod uwagę medyków to w okresie od 28 listopada 1922 r. do 2 września 1939 r. (uwzględniwszy 5 kadencji) w Senacie zasiadało 21 senatorów lekarzy, co stanowiło 4,65 % wszystkich senatorów. Należy jednak pamiętać, że w 1938 r. było jedynie 12 917 lekarzy, a liczebność narodu wynosiła (34,8 mln), była więc mniej więcej tak sama jak obecnie (38,7 mln). Mimo iż liczba 21 senatorów lekarzy wydaje się być niewielka, to jednak w stosunku do liczebności ogółu ludności wynosiła 0.035%. Reprezentacja lekarzy w senacie była znacząca i odzwierciedlała pozycję naszego zawodu w społeczeństwie. Podczas II wojny światowej od 2 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. życie straciło 7 lekarzy senatorów.

 

Zaloguj się aby komentować.