logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 
Na Cito Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

ZBIOROWYM WYSIŁKIEM…

Dla większości z nas okres kanikuły dobiegł końca. Wraz z nim plac budowy przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 opuścili ostatni robotnicy. Zakończyliśmy, połączony z rozbudową i modernizacją, remont zabytkowej kamienicy Selderów, która stała się nową siedzibą Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Przypomnę, że od momentu przekazania budynku przez Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej minęło ponad 5 lat, ale dopiero 2 lata temu zaczęliśmy zmagania z budową.

 

Poruszaliśmy się po wyboistej drodze, czego przykładem była konieczność zmiany głównego wykonawcy. Pisałem na ten temat obszernie przed rokiem. Wszechobecny kryzys – paradoksalnie – może nawet nam pomógł, bo to budowlańcy zabiegali o kontrakt z lekarską korporacją, a i ceny niektórych materiałów budowlanych były niższe niż w roku 2008. Niemniej jednak ponieśliśmy wydatki, które wyniosły kilkanaście milionów złotych i oczywistym jest, iż na 20 lat związaliśmy się z kredytodawcą. Myślę jednak, że statystyczne obciążenie pojedynczego lekarza – członka DIL, które nie przekracza tysiąca złotych, warte jest efektu, jaki uzyskaliśmy. Potwierdza to chyba pierwsze zdanie, jakie usłyszałem po urlopie. Wypowiedział je siwowłosy lekarz, na którego natknąłem się, wchodząc do budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 45. Brzmiało ono: „Nareszcie my dolnośląscy lekarze posiadamy godną siedzibę”. Nie chcę urazić tych, którzy są sentymentalnie związani ze starą siedzibą przy al. Matejki. Ta, jak przed wieloma laty stwierdził dr Włodzimierz Bednorz, „była prawdziwą perłą”. Czas jednak zrobił swoje. Myślę, że lepszym pomysłem była inwestycja w „Kazimierza” niż generalny remont „Matejki” z nierozwiązywalnym problemem braku windy. Uszczypliwi wytkną, że w nowej siedzibie brakuje parkingu, ale ten problem, w związku ze zmianami, jakie mają nastąpić na przyległej ulicy Zamkowej i zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki, rozwiążemy w ciągu roku. We wspomnianym wyżej miejscu znajdzie się bowiem potężny, podziemny parking,

 

W ostatnich dniach sierpnia podjęliśmy decyzję, że oficjalne uroczystości otwarcia nowej siedziby Izby odbędą się 19 października 2013 roku. Pragnąłbym, aby ten dzień był świętem wszystkich członków naszej korporacji. Prezydium DIL zarekomenduje Radzie we wrześniu program uroczystości, który publikujemy już teraz. Zapraszam Koleżanki i Kolegów na październikowe uroczystości. Choć wiem, że powierzchnia ponad 2500 m2 nie pomieści Nas wszystkich, to chciałbym, abyśmy spotkali się w jak największym gronie.

Igor Chęciński

Ramowy program uroczystości:

19.10.2013 r. (sobota)

godz. 13.00-13.15 Otwarcie uroczystości, powitanie gości
– dr n. med. Igor Chęciński – prezes DRL,
– dr Jerzy Bogdan Kos – prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej

godz. 13.15-13.30 Przemówienia okolicznościowe

godz. 13.30-13.50 Wystąpienia zaproszonych gości

godz. 13.50-14.15 Uroczyste odsłonięcie tablic okolicznościowych, poświęcenie nowej siedziby Izby

godz. 14.15-14.45 Wręczenie odznaczeń

godz. 14.45-15.00 Dzieje Pałacu Selderów
– Maciej Łagiewski – dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu

godz. 15.00-15.10 Zbiorowym wysiłkiem
– dr n. med. Paweł Wróblewski

godz. 15.10-16.00 Występ artystyczny

godz. 16.00-16.40 Poczęstunek w nowej siedzibie Izby

godz. 16.40 Zakończenie uroczystości

 

Zaloguj się aby komentować.