logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 83 gości 
Wydarzyło się: DR TADEUSZ KUKIZ KUSTOSZEM PAMIĘCI NARODOWEJ Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

DR TADEUSZ KUKIZ
KUSTOSZEM PAMIĘCI NARODOWEJ

Przed kilku tygodniami (22.05.2013 r.) na Zamku Królewskim w Warszawie, nagrodą i godnością Kustosza Pamięci Narodowej wyróżniony został dr Tadeusz Kukiz – zasłużony lekarz, popularyzator historii i kultury Kresów, autor serii książek o obrazach maryjnych oraz sześciu monografii małych miast kresowych związanych z dziejami jego rodu.

Nagroda IPN została ustanowiona w 2002 r. przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa.Nagroda, która jest najwyższym wyróżnieniem Instytutu Pamięci Narodowej, przyznawana jest corocznie od 2002 roku, instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939-1989. Laureatami nagród indywidualnych byli dotychczas m.in.: Wacław Bartoszewski (2004), gen. Bolesław Nieczuj-Ostrowski (2005), Paweł Jasienica (2007), ks. Tadeusz Isakowicz-Zeleski (2010), a nagród zespołowych m.in.: Stowarzyszenie Archiwum Solidarności, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Związek Sybiraków.

 

W 2013 r. obok dr. Tadeusza Kukiza honorowy tytuł otrzymali: Tomasz Merta (pośmiertnie), Zdzisław Rachtan oraz Biblioteka Polska w Paryżu i Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Z wykształcenia jest lekarzem – specjalistą chorób wewnętrznych, a z potrzeby serca kronikarzem ziemi rodzinnej. Swoją misję rozpoczął od artykułów popularyzujących problematykę kresową. W latach dziewięćdziesiątych opublikował pierwsze „Madonny Kresowe”, które w kolejnym dziesięcioleciu zebrał i wydał w siedmiu tomach. Repatrianckim losom obrazów Maryjnych, które jakże często towarzyszyły transportom ludzi zmuszonych do opuszczenia ziemi rodzinnej, cierpliwy i wytrwały badacz poświęcił blisko 30 lat, prowadząc kwerendy archiwalne, badania ankietowe, wizje lokalne oraz gromadząc ikonografię, a także rozmawiając z ludźmi, którzy transportowali obrazy ukryte w repatrianckich wagonach.

W początkach XX w. podjął przerwaną pracę nad monografiami małych miast kresowych związanych z dziejami własnej rodziny. Kolejno ukazały się: „Łopatyn. Dzieje i zabytki” (2004), „Ziemia Radziechowska i ludzie stamtąd” (2008), „Uhnów. Kresowe miasteczko nad Sołokiją” (2010), „Kukizów. Miasteczko koło Lwowa” (2010), „Kukizowscy i Kukizowie. Poszukiwanie rodzinnego gniazda” (2011). Dorobek artystyczny oraz naukowy dr. Tadeusza Kukiza sprawił, że stał się cenionym partnerem historyków i znawców sztuki sakralnej, a także szanowanym bibliofilem i popularyzatorem wiedzy o Kresach.

Dr Tadeusz Kukiz jest jedynym lekarzem w Polsce wyróżnionym godnością „Kustosza Pamięci Narodowej”. (Fot. Z archiwum IPN/Piotr Gajewski)

W 2012 r. odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodą im. Stefana Kuczyńskiego za działalność kulturotwórczą w środowisku lekarskim. Czy nie nadeszła pora, aby dorobek Jego życia uznać za godny doktoratu honoris causa?

Jerzy Bogdan Kos

 

Zaloguj się aby komentować.