logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 149 gości 
Manifestacja zawodów medycznych - 24 września 2016 r. – wielka manifestacja pracowników medycznych w Warszawie Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

24 września 2016 r.
– wielka manifestacja pracowników medycznych w Warszawie
Przyłącz się!

Prosimy o zgłaszanie swojego udziału w biurze Regionu Dolnośląskiego OZZL, tel. 71 791 30 66 – wtorek i czwartek) lub w biurze Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Koleżanki i Koledzy

Właśnie minęło 9 lat od wielkiej demonstracji personelu medycznego w Warszawie, zakończonej utworzeniem przez pielęgniarki słynnego „białego miasteczka”. Niestety ówczesne postulaty nadal są aktualne. Publiczne nakłady na opieką zdrowotną nie zwiększyły się i nadal należą do najniższych w Europie.

W marcu br. zostało utworzone przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz 8 innych związków zawodowych skupiających pracowników medycznych Porozumienie Zawodów Medycznych. Zwracaliśmy się wielokrotnie zarówno do ministra zdrowia, jak i do p. premier o rozwiązanie problemu niskich nakładów na opiekę zdrowotną oraz niskich wynagrodzeń pracowników medycznych. Niestety, nasze prośby, ponawiane od kilku miesięcy, pozostały bez echa, a czarę goryczy przelał przedstawiony w czerwcu przez ministra zdrowia projekt ustawy o minimalnych płacach w podmiotach leczniczych. Wynika z niego, że lekarz specjalista miałby zarabiać docelowo (!) 1,23 średniej krajowej, czyli około 4,8 tys. zł. Jednak ten wskaźnik mielibyśmy osiągnąć dopiero za 5 lat.

Nie widać obecnie żadnych szans, aby na drodze merytorycznych rozmów i logicznych argumentów przekonać rządzących, że należy zwiększyć publiczne nakłady na opiekę zdrowotną. Dlatego Porozumienie Zawodów Medycznych postanowiło zorganizować 24 września w Warszawie wielką manifestację pracowników medycznych. Jedynie wspólny i masowy w niej udział daje nam szansę na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia w naszym kraju. Musimy pokazać, że potrafimy być solidarni i że zależy nam na poprawie warunków, w jakich leczymy naszych pacjentów, a to nie nastąpi bez zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną.

Nie bądźmy obojętni i zademonstrujmy naszą jedność oraz determinację w dążeniu do poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej. Apeluję o aktywność i bardzo proszę o uczestnictwo w naszej demonstracji.

Wojciech Sulka

 

Zaloguj się aby komentować.