logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 
Wydarzyło się - Minęło 45 lat! VI Zjazd Absolwentów 20. rocznika AM 1964-1970 Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

(Fot. Tomasz Opałka)

Minęło 45 lat! VI Zjazd Absolwentów 20. rocznika AM 1964-1970

W 1970 r. na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym dyplom ukończenia studiów we wrocławskiej Akademii Medycznej otrzymało 241 lekarzy i 85 lekarzy dentystów. W dniach 19-20 czerwca 2015 r. z okazji „szafirowej” rocznicy spotkało się 110 osób z Polski, Niemiec, Francji, Szwecji, Izraela i Południowej Afryki.

Pogoda nas nie rozpieszczała – w piątek lało. Rejs statkiem „Driada” po Odrze stał przez chwilę pod znakiem zapytania. Na szczęście wreszcie się rozpogodziło. Żartowaliśmy, że to dzięki harcerskim przyśpiewkom: „słoneczko nasze rozchmurz pyska, bo nie do twarzy ci w chmurzyskach!” Było bardzo miło! Grill z kiełbaskami, kaszanką gryczaną, sałatkami i piwkiem (żywieckim) też się udał. Wszyscy się rozpoznaliśmy – identyfikatory troszkę pomogły. Płynęliśmy z Przystani Kardynalskiej w kierunku Wyspy Opatowickiej, a ochom i achom… nie było końca. Taki piękny Ostrów Tumski po lewej stronie, później wrocławskie mosty, i po prawej stronie „dom na wodzie”, studencka kolejka linowa „Polinka” na wysokości dawnej Kliniki Dziecięcej przy ulicy Wrońskiego i nowego kampusu Politechniki, Instytutu Geotechniki i Górnictwa. Na wysokości zoo zwróciła uwagę wszystkich kładka dla pieszych i rowerzystów, której nie było za naszych studenckich czasów, a która skraca studentom stomatologii drogę z „Bliźniaka” na nowy (od 2000 r.) samodzielny Wydział Lekarsko-Stomatologiczny przy ul. Krakowskiej. Po powrocie z rejsu i zacumowaniu statku około godz. 18.30 na bulwarze Włostowica utworzyły się przyjacielskie podgrupki i niektórzy spędzili wieczór w operze, a inni we własnym gronie.

W sobotę 20 czerwca o godzinie 10.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego przy moście Grunwaldzkim miała miejsce msza święta w naszej intencji, naszych zmarłych Profesorów i Kolegów. Mszę odprawił nasz kolega ksiądz Julian Ćmikiewicz – lekarz pediatra. Każdy z uczestników otrzymał od Julka obrazek Matki Boskiej z włoskiego miasteczka Mondovi ze specjalnym błogosławieństwem z okazji jego XXX lat kapłaństwa z mottem z Pieśni nad pieśniami 1,4: „Pociągnij mnie za sobą! Pobiegniemy!”. Później spacerkiem przeszliśmy przez zadbane tereny nowego kampusu Politechniki z „serowcem” i pomnikiem NSZZ Solidarność oraz Centrum Kongresowym przy pomniku Profesorów Lwowskich, dalej ulicą Norwida z pięknymi odnowionymi secesyjnymi kamienicami do ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Tytusa Chałubińskiego do Collegium Anatomicum na studenckie śniadanie.

Budynek Anatomii został pięknie zrewitalizowany, wzruszyły nas tablice pamiątkowe poświęcone pamięci profesorów: Tadeusza Marciniaka, u którego jako ostatni rocznik w 1966 r. zdawaliśmy po II roku egzamin z anatomii prawidłowej i prof. Czesława Niżankowskiego oraz zamordowanego jeszcze we Lwowie przez Ukraińców profesora histologii Bolesława Jałowego (1906-1943). Profesor dr hab. Bohdan Gworys – obecny kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej wygłosił bardzo ciekawy wykład, w którym przedstawił historię peregrynacji kopii wrocławskiego dzieła Rembrandta „Lekcji anatomii doktora Tulpa” do Kalkar, którego honorowym obywatelem jest jego kopista Gerhard Jansen w jego 150. rocznicę urodzin. Obraz ten upiększa budynek Anatomii Prawidłowej od 18 października 1899 r., gdy kazał go tam umieścić prof. anatomii Carl Hasse. 26 września 2013 r. obraz zawisł w Muzeum Miejskim w Kalkar, wypożyczony przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Renowacji przed wypożyczeniem obrazu do Kalkar dokonał mgr sztuki Bolesław Hetmaniuk, pracownik Zakładu Anatomii. Ta późna podróż „doktora Tulpa i jego kolegów po fachu” znad Odry nad Ren i z powrotem jest dowodem porozumienia i współpracy polsko-niemieckiej. Po wykładzie prof. Gworys wrócił do studentów, by dalej ich egzaminować z anatomii. Specjalnie zrobił przerwę, by się z nami spotkać. Dziękujemy!

Prof. dr hab. Wiesław Kurlej – dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego zaprosił nas do Muzeum Katedry Anatomii, by nam pokazać jego imponujące zbiory. W międzyczasie pogoda zrobiła się przepiękna! Większość kolegów, mając w perspektywie wieczorny bankiet w „Pergoli”, udała się w okolice rynku, by odpocząć w uroczych ogródkach piwnych i na „piaszczystej plaży” przy ratuszu oraz zobaczyć jarmark świętojański. W tym czasie znowu lunął deszcz. Kilka koleżanek zdążyło obejrzeć wystawę poloników w sali „Pod kopułą” Ossolineum i pospacerować po 2 wirydarzach ze studzienką oraz 2 pomnikami: studentów i Angelusa Silesiusa. W „Saloniku Śląskim” zjadły lunch. Rozmowom nie było końca, a wieczorem tańce, hulanki w „Pergoli”. Pokaz multimedialny fontanny był fantastyczny! Kolory, światło i dźwięk wszystkich zachwyciły! Menu wykwintne i pyszne! Humory znakomite! Wszyscy bawili się do białego rana, bo dopiero po północy, ze względu na półmaraton, można się było przedrzeć do centrum.

Dziękujemy p. Patrycji Malec i p. Ani Szczawińskiej za perfekcyjnie przygotowanie naszego już VI spotkania i czekamy na nasze pięćdziesięciolecie w 2020 roku. Do zobaczenia!

Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

 

Zaloguj się aby komentować.