logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 137 gości 
Wydarzyło się - Powrót do źródeł po sześćdziesięciu latach od ukończenia studiów Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

(Fot. z archiwum autorki)

Powrót do źródeł po sześćdziesięciu latach od ukończenia studiów

Pod tym hasłem, w naszym piękny Wrocławiu, spotkała się grupa absolwentów VI rocznika na zjeździe koleżeńskim, aby odnowić wspomnienia z lat młodości.

29 maja 2015 r., równo 60 lat po uzyskaniu absolutorium na Wydziale Lekarskim AM, już tylko 35 z 41 zgłaszających pierwotnie swój udział w zjeździe oraz ponad 200 rozpoczynających w 1950 roku studia Koleżanek i Kolegów przyjechało na spotkanie (w tym 5 osób dzięki wsparciu i opiece żony lub córki).

Jesteśmy im bardzo wdzięczni za podjęty trud przybycia na spotkanie, nawet z odległych od Wrocławia miejsc stałego zamieszkania (Gdynia, Rzeszów, Warszawa, Bielsko-Biała, Ostrów Wielkopolski). Spotkanie zgodnie z tradycją rozpoczęło się mszą świętą w intencji przybyłych na zjazd, chorych, którzy nie mogli przyjechać oraz tych, którzy odeszli na wieczny dyżur. Tym razem msza św. odprawiona została w kaplicy Salwatorianów. Kolejnym punktem programu było wspólne śniadanie w Sali Klubowej DIL przy al. J. Matejki 6. Po bardzo smacznym śniadaniu udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie dzięki uprzejmości członków Klubu Seniorów Lekarzy DIL wysłuchaliśmy referatu dr. Ryszarda Kacały z Zakładu Anatomii Prawidłowej o naszym ulubionym Profesorze Tadeuszu Marciniaku. Wywołał on ożywioną dyskusję nt. niezwykłej osobowości Profesora, kolejno przytaczane były nieznane dotąd wydarzenia i anegdoty z Jego życia. Na zakończenie części oficjalnej spotkania prof. dr hab. Krzysztof Wronecki zaprezentował nam film o rozwoju medycyny wrocławskiej.

Po części oficjalnej przyszła kolej na wspólne zdjęcie (bez osób towarzyszących) i wspomnienia przy kawie oraz herbacie. Rozmawialiśmy o Koleżankach i Kolegach, którzy nie mogli przybyć na zjazd, ale prosili o przekazanie uczestnikom spotkania pozdrowień. Kol. Stanisław Solecki nie zapomniał wymienić z imienia i nazwiska tych, którzy odeszli na wieczny dyżur.

Spotkanie było kontynuowane w Domu Lekarza mieszczącym się na parterze siedziby DIL przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, gdzie dzięki życzliwości i pomocy p. Danuty Bujwid odbył się uroczysty obiad, który zaszczycili swą obecnością: p. doktor Bożena Kaniak – członek Rady DIL oraz prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej dr Jerzy Bogdan Kos. Konsumpcję przy dźwiękach fortepianu poprzedziło pozdrowienie zebranych przez p. dr B. Kaniak oraz słowo wstępne dr. J. B. Kosa. Serwowane potrawy spotkały się z dużą pochwałą biesiadujących. W trakcie samego obiadu i długo po nim wspominano dawne czasy i dyskutowano m. in. o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia. Kol. „Buga” – prof. dr hab. radiologii z Warszawy wyraziła ubolewanie, że DIL nie posiada już, jak to jest w Warszawie, pokojów gościnnych.

Uczestnicy zjazdu wyrażali ogromną radość i zadowolenie ze spotkania, ale także żal, że być może jest to dla niektórych ostatni raz. Byli również mile zaskoczeni obniżeniem pierwotnie zapowiedzianych kosztów udziału w zjeździe, co było możliwe jedynie dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu ze strony DIL. Komitet Organizacyjny Zjazdu wyraża Radzie DIL gorące podziękowania za umożliwienie zorganizowania spotkania na godnym poziomie, który został z uznaniem przyjęty przez jego uczestników.

Na zakończenie przybyli otrzymali pamiątkowe torby z książkami naszego zmarłego kol. Michała Sobkowa oraz wspólną fotografię. Ogromnie żałujemy, że z powodu nagłej choroby nie było z nami głównego inicjatora i przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego zjazdu kol. profesora Tadeusza Brossa, któremu przekazano pamiątkowe zdjęcie wraz z serdecznymi życzeniami rychłego powrotu do zdrowia, podpisanymi przez wszystkich uczestników spotkania.

Urszula Chojnacka

 

Zaloguj się aby komentować.