logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
Sumienie lekarza - LISTY DO REDAKCJI Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

LISTY DO REDAKCJI

22 lipca 2014 r. do redakcji „Medium” wpłynął list dr n. med. Grażyny Mach. Jego treść publikujemy poniżej.

Eugeniczne zabicie dziecka w łonie matki, któremu sprzeciwił się prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, zostało przez mass media w naszym kraju nagłośnione i poddane ostrej krytyce przez różne „autorytety”.

Zabicie człowieka w fazie prenatalnej, choć obciążonego wadami rozwojowymi, Profesor jako lekarz prawego sumienia, nie dokonał ani go nie zalecił. Nie wątpię, że zdawał sobie sprawę z szans na przeżycie zdefektowanego dziecka, ale dopuścił do jego urodzenia, dał mu szansę na 10-dniowe życie. Nam wszystkim w Polsce i poza jej granicami, lekarzom i nielekarzom wskazał konieczność zatrzymania się w zawodowej gonitwie, rozważenia problemu życia i odpowiedzialności za nie oraz sprecyzowania własnej moralności.

„Sprawa prof. Chazana” jest rozważana i komentowana w różnorodnych aspektach. Chciałabym zwrócić uwagę na dwa, które wydają się ważne:

  1. reakcja środowiska medycznego, szczególnie lekarskiego, w tym okręgowych izb lekarskich. Do lipca br. w korporacyjnej prasie lekarskiej („Gazeta Lekarska”, „Medium”) panuje cisza. A przecież niewątpliwie zorganizowano nagonkę medialną na naszego Kolegę w zawodzie. Za co? – za błąd w sztuce, za niegodny postępek? Nie – za skorzystanie z klauzuli sumienia wobec moralnego zakazu „nie zabijaj”. Nie możemy się na to godzić – niezależnie od światopoglądu, od osobistych sympatii czy antypatii, brońmy czci, honoru i postawy profesora nauk medycznych. Bądźmy solidarni w nakazie – broń życia – „nie zabijaj”.
  2. kolejny aspekt rozdmuchanej sprawy to uderzenie w zasady „wolnego zawodu” lekarza. Środowisko można zniewolić przez ograniczenia i nakazy administracyjne, płacowe, przez skłócenia i podziały, wygrywanie ambicji i pozycji zawodowych.

Sprzeciw ogółu lekarzy winny budzić opinie kolegów: „nie nadaje się na kierownicze stanowisko, bo podpisał…”; „bo powiedział…”; „dostęp do specjalizacji z ginekologii i położnictwa powinien być tylko dla tych, którzy wyrażą zgodę na dokonywanie aborcji” itd. Coraz mniej wolności w wykonywaniu zawodu, coraz więcej propagandy i nacisku na ludzkie sumienie. Dlatego generalnie musimy stanowić korporację jednolitą, solidarną i moralną.

Lepiej i radośniej żyłoby się w naszej Ojczyźnie, gdyby politycy, decydenci, pracownicy nauki, sądownictwa, biznesu i mediów pytali się o dobro i zło w swoim postępowaniu. Polsce potrzeba ludzi sumienia. Nie bójmy się.

dr n. med. Grażyna Mach

 

Komentarze 

 
# Michał 2014-08-28 07:27
Do pani dr: Jeśli ktoś widzi tu "eugeniczne zabicie" vs "danie szansy a 10-dniowe życie" to chyba jednak nie zdaje sobie sprawy z tego jak to 10 - dniowe życie wyglądało.
Do dr Ch.: Nie wydaje mi się, żeby etycznie postępujący człowiek mógł przedłożyć "ratowania poczętego życia" nad tym jak to "życie" będzie wyglądało. Skoro ten człowiek "zdawał sobie sprawę z szans na przeżycie zdefektowanego dziecka" to uważam że w jego postępowaniu nie ma śladu etyki czy sumienia a jedynie ślepe, bezmyślne dążenie do postępowania wg 10 punktów z dwóch kamiennych tabliczek i "tak mi dopomóż bóg" Tak więc mam jedynie nadzieję, że pan dr nie zdawał sobie sprawy ze stanu dziecka ani nie zastanowił się nad tym przez co będzie przechodzić jego matka bo inaczej trudno mi uwierzyć jak taki ktoś może być lekarzem i jeszcze twierdzić, że ma się jakieś "sumienie".
Zgłoś administratorowi
 
 
# Tomasz 2014-08-28 09:04
Pan Doktor chyba zapomnial, że naszym naczelnym obowiązkiem jest ochrona życia. BEZ WZGLĘDU NA PRZEKONANIA. Komentarze taki jak powyżej tylko dzielą nasze środowisko. Jesli to mial Pan Doktor na celu, to gratuluję. Łaczę wyrazy powazania i szacunku.
Zgłoś administratorowi
 
 
# Michał 2014-08-28 11:27
Tak się składa, że jestem pediatrą, wielokrotnie zajmowałem się dziećmi z różnymi wadami wrodzonymi i chodzi mi o to, że jest dramatyczna różnica między kwestią etyczną aborcji dziecka nawet obciążonego dużymi wadami ale rokującego szanse przeżycia a powyższym przypadkiem Dlatego pisanie tu o "eugenicznym zabiciu" jest wysoce stronnicze Postawienie tych rozważań w systemie 0/1 to nie etyka ani sumienie a pójście na łatwiznę.
Pozdrawiam!
Zgłoś administratorowi
 
 
# Michał 2014-08-28 12:28
Mając chwilę przerwy w pracy z czystej ciekawości sprawdziłem kim jest pani "dr"
http://www.szpital.oswiecim.pl/pl/pages/iii-oddzial-chorob-wewnetrznych
proszę zwrócić uwagę jak gwałtownie pogarszają się opinie na jej temat z czasem - może to dlatego, że pisała doktorat, choć jedynym miejscem gdzie znaleźć ją można tak utytułowaną jest
http://www.wroclawm.pl/strona/niepubliczna-wyzsza-szkola-kosmetyczna
która z resztą już prawdopodobnie nie istnieje
http://www.aftermarket.pl/domena/kosmetologia.info.pl?nostat=1&test_a=0&utm_source=direct_entry

Czyżby panią "dr" nagle "sumienie" ruszyło

Pewnie minie zaraz ktoś zjedzie za używanie internetowych rankingów lekarzy ale co mi tam... to tylko przykład komu chce się pisać takie listy do redakcji
Zgłoś administratorowi
 

Zaloguj się aby komentować.