logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
Wielka inwestycja - To będzie wielka zmiana Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Z Rafałem Guzowskim – prezesem zarządu spółki Nowy Szpital Wojewódzki
rozmawia Magdalena Orlicz-Benedycka.

To będzie wielka zmiana

Po zakończeniu inwestycji szpital będzie udostępniony na prowadzenie działalności medycznej Dolnośląskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, który aktualnie funkcjonuje w dwóch lokalizacjach we Wrocławiu, tj. przy ul. Traugutta 116 oraz al. Wiśniowej 36…

Zgadza się. Dla szpitala im. T. Marciniaka jest to skok cywilizacyjny o 100 lat. To dobrze zorganizowana i prowadzona placówka ze świetną kadrą, ale działająca w warunkach XIX-wiecznych. Polityka, którą prowadzi samorząd województwa dolnośląskiego, zakładająca inwestowanie w nowe a nie stare obiekty, jest konsekwentnie realizowana. W ubiegłym roku zbudowano nowy szpital dziecięcy, który został przeniesiony na ul. Koszarową ze starego budynku przy ul. Kasprowicza. W starym obiekcie nie dało się osiągnąć tego, co można zrobić w nowym. Duże, jasne, przestronne sale chorych, każda z własnym sanitariatem. Mamy dyżurki lekarskie z łazienkami dla lekarzy. Wszystko dobrze doświetlone, wentylowane, klimatyzowane. Samorząd nie żałuje pieniędzy uzyskanych z budżetu. Stare nieruchomości poszpitalne próbuje sprzedawać, tak jak to zrobiono w przypadku Wojewódzkiego Szpitala im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Aktualnie mówi się o budowie nowego szpitala onkologicznego. To konsekwentnie prowadzona polityka zmian.

Porozmawiajmy o finansach…

Finansowanie budowy jak dotąd mieści się w planach. Trzymamy się poziomu wydatków inwestycyjnych. Ogólny wzrost kosztów wyniósł 10 proc. więcej od zakładanych. Musieliśmy dokonać korekty w planie medycznym szpitala, który powstawał w 2008 roku. Wiele się w międzyczasie zmieniło. Szpital im. T. Marciniaka uzyskał dobry kontrakt na kardiologię, ma dobry kontrakt na neurochirurgię. Z tego powodu trzeba było dokonać pewnej modyfikacji i np. powiększyć Oddział Kardiologii. Laryngologię połączono z oddziałem szpitala na ul. Kamieńskiego i w związku z tym przestrzeń zaprojektowana dla laryngologii musiała ulec reorganizacji. Te zmiany spowodowały, że o 20 mln zł wzrósł wydatek inwestycyjny. W skali 250 mln zł to niewysoka kwota… Dzięki temu nowy szpital jest dostosowany do struktury organizacyjnej istniejącego szpitala im. T. Marciniaka. Te same oddziały i zaplecze. Ma możliwości dobrego funkcjonowania w tym obiekcie. Zasadnicze postanowienia dotyczące kosztów i wyposażenia zostały utrzymane.

Charakter nowego szpitala określono jako ratunkowy, jednak służyć będzie pacjentom z różnymi schorzeniami…

To wynika ze struktury obecnego szpitala im. T. Marciniaka. Częścią składową nazwy placówki jest Centrum Medycyny Ratunkowej. „Ratunkowość oddziału” polega na tym, że funkcjonuje kilka oddziałów zabiegowych ostrych, duży SOR z wieloma gabinetami lekarskimi, własną salą operacyjną, własnym pododdziałem intensywnej terapii, również SOR mający tzw. ścieżkę dziecięcą, odizolowaną od pozostałej części. Placówkę wyróżnia tzw. „gorąca platforma”. Oddział Ratunkowy, Obrazowania, blok operacyjny i dwie windy (służące do szybkiego transportu pacjentów z parteru na I piętro) sąsiadują ze sobą. Pacjent, trafiający na SOR, może być szybko zdiagnozowany i poddany zabiegowi operacyjnemu.

Nowy szpital położony jest w zachodniej części Wrocławia. Teren ten zamieszkuje ponad 100 tys. osób pozbawionych „bliskiej” opieki lekarskiej…

Codziennymi pacjentami szpitala będą mieszkańcy okolicznych osiedli: Kozanowa, Gądowa, Pilczyc, Nowego Dworu. Oprócz tego Stabłowic, Leśnicy, Złotnik oraz miejscowości poza granicami miasta, w grę wchodzi całe województwo. Wiele będzie zależało od możliwości szpitala i wielkości kontraktu.

Wracając do inwestycji… Niestety, ze względu na zmianę planu medycznego szpitala, o cztery miesiące przedłużyła się budowa. Od początku zakładaliśmy zakończenie budowy w 2014 roku i tak będzie. Przed nami etap wyposażania… Szpital im. T. Marciniaka nie zmienia formy prawnej, ale przenosi się do nowego obiektu. Na pewno trzeba będzie więcej personelu pielęgniarskiego. Mamy pokoje ze wzmożonym nadzorem na każdym oddziale, gdzie musi być pielęgniarka dyżurująca, mamy większy niż obecnie Oddział Intensywnej Terapii. Z tego co wiem, brakuje w strukturze w szpitalu im. T. Marciniaka ok. 80 osób. Poza tym przechodzą wszyscy pracownicy poza tymi, którzy nie wyrażą takiej woli. Koszty utrzymania będą nieco wyższe, jest więcej łazienek, ale sam sprzęt medyczny nie będzie generował większych kosztów, ponieważ szpital wykonuje teraz te same świadczenia, które będą wykonywane w nowym. Sprzęt będzie trochę nowocześniejszy. Każda dostawa nowej aparatury zostanie połączona ze szkoleniem personelu, które planowane jest w listopadzie i po uruchomieniu działalności.