logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości 
ADHD Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

ADHD

– Młody ma ADHD.

– Ale…

– Proszę nas nie pocieszać, oboje z mężem dużo wiemy na temat tej jednostki chorobowej, znamy symptomatologię… zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, określany w literaturze także jako zaburzenia hiperkinetyczne.

– Ale, czy…

 

– Sama pani widzi – biega, skacze, szarpie ojca! Całkowity brak wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencja do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich. Dezorganizacja!

 

– Czy byli już państwo…

– Oczywiście, że byliśmy! Razem z mężem niesamowicie dbamy o prawidłowy rozwój psychomotoryczny naszego 3-latka! Był rehabilitowany od 3. miesiąca życia metodą Vojty z powodu asymetrii lewostronnej.

– Zostaw ten traktor! Siądź spokojnie! No bądź grzeczny! Henryku uspokój go!
Po 6. miesiącu życia nalegaliśmy na metodę NDT Bobath, wywalczyliśmy. Podobno nie było wskazań – rozumie Pani. Tutaj, o tutaj są wpisy konsultacji.

– Zamilcz choć na chwilę!

Widzi Pani?! On ciągle gada! W poniedziałki i środy jeździmy do logopedy, z powodu seplenienia interdentalnego.

– Henryku – no zajmij go czymś!

Mąż cały czas mnie wspiera w działaniach mających na celu przywrócenie prawidłowego rozwoju naszego syna. O, widzi pani jaki on niezdarny? Potyka się o własne nogi! We wtorek mamy wyznaczoną wizytę kontrolną u najlepszego ortopedy – nie można żyć z takim platfusem, a widziała pani te kolanka?

– Henryku – no zdejmij mu spodenki! Stańże prosto – skolioza! Istna skolioza! Ale od przyszłego miesiąca jest zapisany na gimnastykę korekcyjną w przedszkolu, a i proszę nas skierować na terapię z sensorycznej integracji – może nie będzie taki ślamazarny. O, przewrócił się znowu i ryczy! Kompletnie nie radzi sobie z emocjami, chodzimy do pani psycholog – we czwartki, bo w piątki mąż go wozi na basen. No i co drugi weekend hipoterapia, jako forma rehabilitacji wieloprofilowej – rozumie pani.

– Zostaw te klocki! Nie twoje! O widziała pani? Język mi pokazał – niska sprawność mięśnia okrężnego ust!

– Henryku! Ty na to pozwalasz?!

– Tak!

 

Lek. med. Izabela Laber-Napora – od 12 lat pracuje w Milickim Centrum Medycznym na Oddziale Rehabilitacji, związana ze SCM w Polanicy Zdroju i Milickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Certyfikowana terapeutka met. Vojty i manualna.

 

Zaloguj się aby komentować.