logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Słowo o książce Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Pogranicza – medycyna, historia, literatura

Omawiana książka jest dorobkiem ostatnich lat działalności literackiej dr. Jerzego Bogdana Kosa, stałego autora tej rubryki. W pierwszej części autor przedstawia życie czterech wielkich lekarzy, mędrców, uczonych i filozofów: Jana Mikulicza-Radeckiego, Alberta Schweitzera, Janusza Korczaka i Ludwika Hirszfelda. Każdy z nich swoją działalnością i osiągnięciami wielokrotnie zasłużył sobie na uznanie i wdzięczność potomnych. Łączył ich zawód lekarza i głębokie umiłowanie bliźniego, dla którego poświęcali swoje życie zawodowe, a Janusz Korczak swojej śmierci nadał ponadczasowy wymiar i znaczenie. Najbliższy nam Ludwik Hirszfeld jest postacią legendarną dla wrocławskiego środowiska medycznego, był jak sam mówił „ogrodnikiem dusz ludzkich”, wychowawcą i przewodnikiem, doradcą i opiekunem. Legendarny już dzisiaj Jan Mikulicz-Radecki to symbol naszej Izby, a medal z jego podobizną jest najwyższym odznaczeniem nadawanym przez naszą Izbę. Był genialnym chirurgiem przekraczającym już wtedy wszystkie granice, prekursorem dzisiejszego zjednoczenia Europy.

Kolejne szkice, których jest blisko siedemdziesiąt, autor poświęca medykom, medycynie, historii i współczesności medycyny. Podziw wzbudza benedyktyńska pracowitość autora, który był bacznym czytelnikiem wychodzących na rynku medycznym nowości. Okazuje się, że w naszym środowisku mamy sporą grupę piszących lekarzy. Chyba żadna ukazująca się na rynku pozycja nie uszła czujnej uwadze autora i dzięki temu mamy wspaniały przegląd tego wszystkiego, co ukazało się na rynku wydawniczym i co w jakikolwiek sposób związane było z medycyną i autorami-lekarzami. I oto okazuje się, że w naszym środowisku istnieje spora grupa kolegów, którzy jednakowo sprawnie operują lancetem, fonendoskopem i piórem. Na szczególną uwagę zasługują szkice z rozdziału: „Mistrzowie i uczniowie”. Niech będą one przykładem dla młodych kolegów, którzy często zapominają o swoich korzeniach i nauczycielach.

Z dużym zainteresowaniem czyta się szkice poświęcone kresom. Przebija z nich tęsknota za minionymi i niepowtarzalnymi klimatami tamtych lat. Ich autorzy przybliżają nam swoje wspomnienia i pozwalają zrozumieć klimat i wielokulturowość dzisiejszego Wrocławia, które po części wywodzą się przecież z lwowskiej tradycji.

Z pełnym przekonaniem polecam książkę dr. Kosa szerokiej braci lekarskiej, powinna ona być ciekawą lekturą i myślę, że każdy z nas znajdzie w niej pozycje, które powinny szczególnie go zainteresować. Naszej korporacji czyli Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej należą się wyrazy uznania za pomoc finansową w jej wydaniu.
Życzę miłej lektury.

Krzysztof Wronecki

PS: Książkę dr. Kosa „Pogranicza – medycyna, historia, literatura” można kupić w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej (40 zł).

 

Zaloguj się aby komentować.