logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 
Nasza Alma Mater uniwersytetem! - 3 PYTANIA DO… Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

3 PYTANIA DO…

prof. dr. hab. Marka Ziętka,
rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

prof. dr. hab. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Zdjęcie z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu)Po 18 miesiącach zmagań Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zyskała status uniwersytetu. Jakie realne korzyści przynosi ta zmiana? A może chodziło wyłącznie o prestiż…

Aby zostać uniwersytetem tzw. „przymiotnikowym” należy spełnić określone warunki. Nasza uczelnia spełniła je ponad 2 lata temu. Dzisiaj zdecydowanie je przekracza. W związku z tym jest to swoisty awans w strukturze uczelni wyższych. Naturalnie przynosi to prestiż, ale przede wszystkim staliśmy się w pełni rozpoznawalni wśród uczelni zagranicznych. Dla nich nazwa „akademia” kojarzona była z towarzystwem naukowym, stowarzyszeniem popierającym jakieś idee lub z grupą naukowców skupioną wokół jakiejś tematyki badawczej. Czy przynosi to korzyści? Tak. Nie musimy pisać w umowach wyjaśnień, że jesteśmy uczelnią wyższą. Jesteśmy wpisani na listę uniwersytetów i nasi studenci traktowani są za granicą jako studenci studiów licencjackich, magisterskich lub doktoranckich, a nie studenci collegów.

Wydział Lekarski był niegdyś częścią Uniwersytetu Wrocławskiego. Czy rozważał Pan kiedykolwiek powrót do tego modelu (jeśli nie, to dlaczego)?

Tak. Jest idea stworzenia we Wrocławiu unii uczelni wyższych. Ale nie jest to takie proste. Przykłady Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu świadczą o tym, że niesie to za sobą wiele zagrożeń. Związane są one z finansowaniem działalności przez Ministerstwo Zdrowia, a nie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także utrzymaniem szpitali klinicznych oraz przychodni.

Wrocławska uczelnia medyczna nowy rok akademicki rozpocznie w warunkach znowelizowanych przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i działalności leczniczej. Czy i jak uczelnia przygotowana jest na zmiany w systemie kształcenia, co zmieniło się w tej kwestii od naszej ostatniej rozmowy?

Od strony prawnej i organizacyjnej pracujemy wg nowej ustawy już pełny rok. Przepisy wchodzące od 1 października br. są również wprowadzone w życie. Zaczynamy natomiast w tym roku nowe programy nauczania na Wydziale Lekarskim oraz na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym. To jest dla nas największe wyzwanie na najbliższe lata, bo wiąże się praktycznie ze skróceniem dydaktyki i reorganizacją zajęć klinicznych.

pytała Magdalena Łachut

 

Zaloguj się aby komentować.