logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 
Wydarzyło się - CUD dla małych pacjentów Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Poświęcenie Centrum Urazowego dla Dzieci (Fot. B.B.)

CUD dla małych pacjentów

– To awangarda w skali Polski – mówiła o powstałym we Wrocławiu Centrum Urazowym dla Dzieci minister Józefa Szczurek-Żelazko. Profesor Jan Godziński podkreślał, że nie oznacza ono stworzenia nowego bytu, ale kontynuację działalności na zmodyfikowanych zasadach. – To tak, jakbyśmy w komputer wgrali nowy program – wyjaśniał.

W otwarciu Centrum Urazowego dla Dzieci (CUD), które odbyło się 7 września 2018 r. w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka, uczestniczyli przedstawiciele środowiska medycznego oraz władzy rządowej i samorządowej. – Pora na CUD – obwieścił dr n. med. Marek Nikiel, dyrektor szpitala, inaugurując spotkanie wraz z prof. Janem Godzińskim, ordynatorem Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

Wśród gości znaleźli się m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko i Jakub Berezowski, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i prezes DRL dr n. med. Paweł Wróblewski, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ Andrzej Oćwieja, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Jarosław Maroszek, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Szafran, kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Rafał Olejarz.

Powitano także obecnych na sali dyrektorów szpitali z terenów Dolnego Śląska i Opolszczyzny oraz przedstawicieli pogotowia ratunkowego we Wrocławiu i spółek wspierających szpital (Medinet, Synero, Nowy Szpital Wojewódzki). Serdeczne słowa zostały też skierowane do pracowników szpitala, administracji i białego personelu. – Bez was i waszego zaangażowania nie udałoby nam się stworzyć CUD-u – podkreślał dyrektor Marek Nikiel.

Ojcowie sukcesu

– 17 oddziałów, 580 łóżek, ponad 40 tys. pacjentów rocznie to ogrom pracy – opowiadał o swoim szpitalu dyrektor. Jak zauważył, inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci nie oznacza, że jego praca dopiero się rozpoczyna. – Bez nazwy prowadzimy taką działalność od wielu lat, mając największy na Dolnym Śląsku Oddział Chirurgii Dziecięcej – podkreślał.

Jak wskazał dr Nikiel, CUD ma wielu ojców. – Nie udałoby się to bez zaangażowania całego personelu, pielęgniarek, bo ta jakość pracy, empatia procentują. Nie udałoby się również, gdyby nie pomoc Ministerstwa Zdrowia i środki na doposażenie w aparaturę medyczną – wymieniał. Podkreślił jednak, że do powstania Centrum przyczyniły się szczególnie dwie osoby: prof. Jan Klempous i prof. Jan Godziński. – To autorzy tego sukcesu. Od wielu lat tworzyli wielodyscyplinarny, wielospecjalistyczny, wieloprofilowy oddział, który skupiał specjalistów.

Obecnemu na sali prof. Klempousowi w podziękowaniu wręczono kwiaty. – Myśmy zawsze nazywali go „szefem” –  wspominał prof. Godziński.

Większe szanse na przeżycie

Podczas krótkiej prezentacji poświęconej idei powstawania centrów urazowych dla dzieci prof. Jan Godziński podkreślił, że dzieci giną najczęściej w wypadkach komunikacyjnych. Konieczne są więc placówki zwiększające szanse dzieci na przeżycie po takim zdarzeniu. – Sukces medycyny to nie jest wygojenie blizny. To jest powrót dziecka do szkoły, powrót dziecka do sportu – wyjaśniał.

Wszystko to wymaga interdyscyplinarnego zespołu dysponującego doskonałym sprzętem diagnostycznym, profesjonalnie wyposażonego bloku operacyjnego i pooperacyjnego oraz oddziału rehabilitacji. Udało się to osiągnąć w nowo otwartym Centrum we Wrocławiu. Nie tylko dzięki środkom finansowym od instytucji rządowych i samorządowych oraz z funduszy unijnych, ale też dzięki powstaniu odpowiednich aktów prawnych, w czym aktywnie uczestniczyli i nadal uczestniczą przedstawiciele środowiska medycznego.

Docenieni

Przybyli na otwarcie CUD-u goście nie szczędzili słów uznania dla całego projektu i zaangażowania tych, którzy do jego realizacji doprowadzili. – Państwo bardzo sprawnie wgraliście ten nowy program, jak powiedział pan profesor – mówiła minister Szczurek-Żelazko. – Program tak wyczekiwany przez polskie społeczeństwo, polskie dzieci. Choć to drugie takie centrum, to jest to awangarda na terenie Polski. Za państwem będą podążać następni. Jak podkreśliła minister, takie placówki wymagają nie tylko środków na doposażenie, ale też odpowiednich przepisów prawa, które będą dostosowywane do potrzeb i realiów.
Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, dziękował za determinację w realizacji CUD-u, członek Zarządu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak cieszył się, że także samorząd województwa mógł finansowo przyczynić się do budowy nowego szpitala. – Uratowanie życia i zdrowia dziecka jest dla rodziców absolutnym cudem. Jestem głęboko przekonany, że dzięki CUD-owi takie cuda będą się zdarzały w naszym szpitalu codziennie – mówił.

Dr n. med. Paweł Wróblewski podkreślił, że ma szczególnie wiele powodów do radości – i jako wieloletni przedstawiciel samorządu województwa, bo to szpital samorządowy, i jako szef korporacji zawodowej lekarzy, bo dobre warunki pracy oznaczają pracę bezpieczną i satysfakcjonującą. Jednocześnie życzył, by świadczone tam usługi zostały bardzo dobrze opłacone.

Gratulacje i życzenia przekazał też dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a prof. Juliusz Jakubaszko podkreślił, że jest dumny z tego, że szpital, w którym powstał pierwszy na Dolnym Śląsku odział ratunkowy i który przetrwał trudne warunki pracy po powodzi, wkracza do Europy. – Bo to jest Europa, to co reprezentujemy tutaj – powiedział. – Fakt, że powstało tu centrum urazowe dla dzieci, jest symbolem naszych czasów: wspólnego wysiłku samorządu, władzy wojewódzkiej, władzy centralnej, wykorzystania funduszy unijnych.

Po spotkaniu w audytorium szpitala uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia Centrum Urazowego dla Dzieci. Wcześniej jednak nastąpiło jego poświęcenie oraz symboliczne przecięcie wstęgi. CUD we Wrocławiu stał się faktem.

Otwarcie Centrum Urazowego dla Dzieci – symboliczne przecięcie wstęgi

Inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci – prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej i dr Marek Nikiel, dyrektor Szpitala im. T. Marciniaka

Podziękowania dla prof. Jana Klempousa, który do powstania Centrum przyczynił się szczególnie.

W nowo powstałym Centrum nowoczesność widać na każdym kroku.