logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Październik 2018
Komentarz aktualny Drukuj

Wrzesień obdarowywano już różnymi tytułami: był miesiącem trzeźwości, świadomości chorób nowotworowych narządów wszelakich, a nawet miesiącem… networkingu. Ten miniony dla naszego środowiska okazał się… miesiącem zamieszania. Jego początek zdominowały dylematy: podpisywać deklaracje lojalności warunkujące podwyżkę wynagrodzeń, czy nie podpisywać, a jeśli podpisywać – to w jakiej formie. To kolejne zamieszanie zafundowali nam oczywiście nasi rządzący „ustawą podwyżkową”. I choć prezes NRL uzgodnił z ministrem wzór oświadczenia, który zawisł na stronach wszystkich izb, okazało się, że… było to nieoficjalne uzgodnienie. Niejasności wynikających z ogólnych zapisów ustawy jest tak wiele, że do końca nie wiadomo, co z tych oświadczeń i samej zmiany wynika. Pamiętajmy jednak, że jeśli coś oświadczamy, to niech to będzie zgodne z prawdą, a dyrektorzy niech się martwią, co z tymi deklaracjami robić. Bardzo trudno dziś ocenić, jak ten „podwyżkowy” proces wpłynie na system opieki zdrowotnej w Polsce. W związku z ogromnym zamieszaniem, jaki powstał w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jedyną sensowną drogą dochodzenia prawdy są zapytania do twórców nowelizacji. Nasz dział prawny zbiera wszelkie uwagi i wątpliwości, i natychmiast przesyła je ustaloną drogą do Ministerstwa Zdrowia.

 
Zagraniczny dyplom a prawo do pracy w Polsce - Różnimy się systemami Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Różnimy się systemami

Pomysł zatrudniania lekarzy ze Wschodu w polskich placówkach medycznych wraca jak bumerang. W publicznych dyskusjach wiele mówi się o brakach kadrowych, znacznie mniej o kształceniu lekarzy po obu stronach granicy. Podczas wakacyjnych praktyk w DCO poznałam lek. Yevheniiego Kostiuchenkę. Odbyliśmy niejedną rozmowę nt. polskiego i ukraińskiego systemu edukacji. Poniżej „esencja” naszych wielogodzinnych dyskusji.

Na Ukrainie jest 29 specjalizacji podstawowych, po nich można zostać specjalistą w dziedzinach szczegółowych. Najdłuższe szkolenie trwa 3 lata. Należą do nich: ginekologia i położnictwo, chirurgia ogólna, neurochirurgia oraz chirurgia dziecięca. Interna oraz pediatria trwają po 22 miesiące. Przykładowo, żeby zostać kardiologiem, trzeba się jeszcze dodatkowo szkolić przez 3 miesiące. Specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii odbywa się również w 2 lata, a z onkologii w 1,5 roku. Po tym czasie otrzymuje się tytuł specjalisty, ale nauka się na tym nie kończy.

 
Zagraniczny dyplom a prawo do pracy w Polsce - Czy zdążymy sobie pomóc? Drukuj

Czy zdążymy sobie pomóc?

Nasi medycy udzielają więcej konsultacji i świadczeń zdrowotnych niż ich koledzy w innych krajach europejskich (7,1 konsultacji na obywatela na rok, przy średniej dla krajów OECD wynoszącej 6,6 – dane OECD z 2015 roku).

Otwartym pytaniem pozostaje także kwestia przygotowywanych ułatwień zatrudniania lekarzy obcokrajowców w sytuacji, gdy polscy lekarze mają niekiedy spore trudności z uzyskaniem pracy w wymarzonej przez siebie specjalizacji lub preferowanym ośrodku klinicznym. Czy takie postępowanie decydentów rzeczywiście można uznać za moralnie słuszne i strategicznie uzasadnione?

W opinii przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wątpliwa jest już sama diagnoza deficytu lekarzy w Polsce – podstawowy problem stanowi, ich zdaniem z gruntu nielogiczny, system opieki zdrowotnej (…).

Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników liczby praktykujących lekarzy na tysiąc mieszkańców. Niektórzy specjaliści z zagranicy zamierzający podjąć u nas pracę twierdzą, że mają do niej utrudniony dostęp. Zatrudnianie lekarzy obcokrajowców wzbudza wiele emocji, ma swoich zwolenników i oponentów. Eksperci jednak ostrzegają: Polsce grozi luka pokoleniowa w grupie osób wykonujących zawód lekarza. Być może tak znaczna, że nawet lekarze z zagranicy nie będą w stanie jej wypełnić.

 
Zagraniczny dyplom a prawo do pracy w Polsce - Czas skończyć z zaklinaniem rzeczywistości Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Czas skończyć z zaklinaniem rzeczywistości

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczące ułatwienia lekarzom spoza UE wykonywania zawodu w Polsce nie budzą we mnie entuzjazmu. Wprawdzie jestem osobą o poglądach liberalnych, ceniącą wolność i przeciwną wszelkim ograniczeniom, uważam jednak, że zawód lekarza jako zawód wyjątkowy, zawód zaufania publicznego, wymaga szczególnych regulacji dotyczących prawa do jego wykonywania.

 
Bliżej stomatologii - XII WROCŁAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA Drukuj

Nasze stoisko na Wyspie Słodowej (Fot. z archiwum autorów)

XII WROCŁAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

Tekst: Anna Sumisławska, Marek Stehlik

Bezpłatne badania profilaktyczne, porady specjalistów, edukacja prozdrowotna, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne, gra terenowa, degustacje ekologicznych produktów, warsztaty kulinarne, prezentacje programów terapeutycznych, porady dietetyczne, warsztaty z pierwszej pomocy – takie atrakcje czekały na wrocławian w przedostatni weekend września. Wszystko to 22-23 września, w ramach XII Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia. Na Wyspie Słodowej nie mogło zabraknąć i nas.

 
Kącik młodego lekarza - Wolę zostać i próbować naprawić system. A Ty? Drukuj

Ja wybrałam specjalizację w kraju, kilka tygodni temu podpisałam tzw. „bon patriotyczny” i z pełnym przekonaniem informuję, że nigdzie się nie wybieram.

Wolę zostać i próbować naprawić system. A Ty?

Jeszcze zanim zaczęłam studia, ale gdy byłam już pewna, że wybiorę medycynę, wiele osób pytało mnie, czy chcę zostać w kraju, czy też rozważam wyjazd za granicę. Kilka miesięcy temu zaczęłam specjalizację. Od pierwszego pytania o ewentualną chęć emigracji minęło już 9 lat, mimo to pytanie wraca jak bumerang. Zawsze odpowiadałam z całą stanowczością, że nigdzie się nie wybieram, że Polska jest moim domem i to tu jest moje miejsce.

 
Prawo i medycyna - Prawo na codzień Drukuj

8 września 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2018 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny, opublikowane w Dz. U. z 2018 r., poz. 1738.

 

Od 1 lipca 2018 r. za priorytetowe dziedziny medycyny uznawane są:

 
Wydarzyło się - Łączymy siły, będziemy walczyć. Pierwszy zabieg elektrochemioterapii w DCO Drukuj

Łączymy siły, będziemy walczyć. Pierwszy zabieg elektrochemioterapii w DCO


Pierwszy w naszym regionie zabieg elektrochemioterapii przeprowadził 4 września 2018 r. w Dolnośląskim Centrum Onkologii zespół pod przewodnictwem chirurgów onkologów: dr. n. med. Marcina Zdzienickiego z Centrum Onkologii w Warszawie i dr. n. med. Marcina Ziętka z DCO. Poddali zabiegowi troje pacjentów chorujących na czerniaka i w ciągu najbliższych dwóch miesięcy można się spodziewać udokumentowania efektów nowo zastosowanej metody. O zastosowaniu i działaniu elektrochemioterapii oraz nadziejach w niej pokładanych z dr. n. med. Marcinem Ziętkiem rozmawia Aleksandra Solarewicz.

 
Wydarzyło się - „Salsa i nie tylko” – pierwsze spotkanie taneczne Drukuj

„Salsa i nie tylko” – pierwsze spotkanie taneczne

Liczymy na to, że miłośników salsy będzie przybywać. (Fot. A.S.)

Koniec lata w rytmie salsy

Pożegnanie lata nie musi być smutne. Przekonali się o tym uczestnicy pierwszego spotkania tanecznego z cyklu „Salsa i nie tylko” zorganizowanego w siedzibie DIL. 22 września ponad 40 osób rozpoczęło swoją przygodę z salsą. Goście specjalni: Izabela Torres, José Castillo Parra, Fernando Torres Pineda, Grzegorz Kijkowski. Słowem – światowej klasy taneczny kwartet.

 
Wydarzyło się - Ratownictwo medyczne i akcje humanitarne w czasie zagranicznych misji – wczoraj, dzisiaj i jutro Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Ratownictwo medyczne i akcje humanitarne w czasie zagranicznych misji – wczoraj, dzisiaj i jutro

Data konferencji nie została wybrana przypadkowo

Każdemu Polakowi 1 września kojarzy się z wybuchem II wojny światowej i zbrojną napaścią Niemiec na nasz kraj. Przez blisko 6 lat okupant pustoszył systematycznie tysiące miast i wsi, pozostawiając cały kraj w gruzach i odbierając życie milionom istnień. Po przeszło 70 latach ponownie obserwować możemy tak dramatyczny bieg wydarzeń w Syrii czy Afganistanie.

 
Wydarzyło się - I Piknik Lekarski Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

I Piknik Lekarski

Nauka pierwszej pomocy dla najmłodszych (Fot. M.J.)

Rodzinnie i międzypokoleniowo

Międzypokoleniowa integracja środowiska lekarskiego – to jeden z celów, jaki postawiła przed sobą Komisja Młodych Lekarzy DRL VIII kadencji. W ślad za zamierzeniami poszły realne działania. 8 września 2018 r. członkowie Izby i ich rodziny spotkali się na I Pikniku Lekarskim. Miejscem imprezy, którą sfinansował Klub Lekarza DIL, był plac przed Centrum Historii Zajezdnia.

 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2