logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 88 gości 
Komentarz aktualny Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Komentarz aktualny

Dwa ostatnie miesiące studenckich wakacji obfitowały w ważne wydarzenia dla medycznego świata Dolnego Śląska.

18 sierpnia, w słoneczny wtorek, ostatni raz spotkali się byli i obecni pracownicy dawnego Okręgowego Szpitala Kolejowego we Wrocławiu, którzy w ciągu 45 lat działalności w jego murach dojrzewali, kształcili się, bawili i przede wszystkim ratowali ludzkie życie. Spotkanie było niezwykle emocjonujące, bo wielu z nas nie widziało się od lat, a do tego to przecież właśnie w tych murach zostawiliśmy naszą młodość. Msza celebrowana przez wieloletniego kapelana, rozmowy i wspomnienia przy suto zastawionych stołach sali konferencyjnej oraz wspólne zdjęcie ostatecznie zamknęły 45-letnią historię Okręgowego Szpitala Kolejowego po to, by po kilku dniach rozpocząć wspólnie z koleżankami i kolegami ze Szpitala im. Tadeusza Marciniaka z lokalizacji na ul. Traugutta nowe dzieje najnowocześniejszej na Dolnym Śląsku, a może i w kraju, placówki na wrocławskich Stabłowicach. Pozostaje jedynie życzyć koleżankom i kolegom zagospodarowującym nowy szpital wytrwałości, optymizmu i powodzenia w nowym miejscu pracy.

Kilka dni później zaproszeni goście mieli okazję podziwiać oficjalnie Przylądek Nadziei, nowo wybudowany obiekt na tyłach Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej, w którym w komfortowych warunkach będą leczone dzieci z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej mieszczącej się dotychczas przy ul. Bujwida. Otwarcie odbyło się z prawdziwą pompą, w obecności wielu oficjeli i przede wszystkim przyjaciół oraz donatorów projektu, do których zalicza się piszący te słowa, aktywny uczestnik koncertów charytatywnych organizowanych na rzecz Przylądka Nadziei. Miałem okazję występować podczas tych koncertów w składzie zespołów „Sygit Band” i „Tercet Egzotyczny”. Teraz etap najtrudniejszy: przeniesienie działalności do nowego obiektu, zdobycie odpowiedniego kontraktu i pełny rozruch kolejnej nowej placówki działającej na rzecz całego regionu.

8 września z inicjatywy rektora wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego gościliśmy w siedzibie DIL prezydenta Niemieckiej Izby Dentystycznej. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny przy okazji wizyty w naszym mieście, ale jak zwykle w takich sytuacjach udało się wymienić opiniami i obserwacjami na temat funkcjonowania naszych korporacji w Polsce i w Niemczech. Warto zwrócić uwagę, że w Niemczech, inaczej niż u nas, izba lekarska i dentystyczna funkcjonują oddzielnie. Po spotkaniu pozostało uczucie zazdrości o kompetencje i zakres działań Niemieckiej Izby Dentystycznej, która jest instytucją reprezentującą środowisko stomatologiczne przed płatnikami i kontroluje całe kształcenie medyczne. Jest do czego dążyć.

Jednak najsympatyczniejszym momentem w ostatnim czasie i zarazem najważniejszym dla naszej korporacji było powitanie nowych koleżanek i kolegów, którzy pozytywnie przeszli przez proces medycznej edukacji. Stosowne uroczystości odbyły się we wtorek i środę, 15 i 16 września w siedzibie DIL przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, a młodzi lekarze wraz z ograniczonymi prawami wykonywania zawodu otrzymali w obecności najwyższych władz naszej Alma Mater oraz Dolnośląskiej Rady Lekarskiej także korporacyjne znaczki, Kodeks etyki lekarskiej i pierwszą, ufundowaną wspólnie przez firmę Inter Polska i Dolnośląską Radę Lekarską polisę ubezpieczeniową. Fotorelacja w „Medium” (vide s. 30).

I na koniec ważna inicjatywa naszej zaprzyjaźnionej korporacji pielęgniarek i położnych. Prowadzona przez samorząd pielęgniarski kampania „Ostatni dyżur”, mająca na celu uświadomienie społeczeństwu i decydentom narastającego problemu braku tej niezwykle istotnej dla powodzenia procesu leczenia kadry medycznej, dotarła na Dolny Śląsk. 21 września w sali konferencyjnej im. L. Kuczyńskiego „Nowej Farmacji” przy ul. Borowskiej odbyła się specjalna konferencja, na której w obecności zaproszonych gości i mediów przedstawiono aktualną sytuację w pielęgniarstwie polskim i dolnośląskim. Wszyscy mamy okazję włączyć się w tę akcję popierającą naszych najważniejszych partnerów w procesie leczniczym, podpisując się pod symboliczną receptą z przepisem na uzdrowienie sytuacji środowiska pielęgniarskiego w Polsce na stronie: https://www.ostatnidyzur.pl.

Zachęcam do tego gorąco i życzę mądrych skreśleń w nadchodzących wyborach parlamentarnych!

Paweł Wróblewski

 

Zaloguj się aby komentować.