logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 
Październik 2013
Na cito Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Pod Esculapem...?

Dla większości z nas okres kanikuły dobiegł końca. Wraz z nim plac budowy przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 opuścili ostatni robotnicy. Zakończyliśmy, połączony z rozbudową i modernizacją, remont zabytkowej kamienicy Selderów, która stała się nową siedzibą Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Przypomnę, że od momentu przekazania budynku przez Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej minęło ponad 5 lat, ale dopiero 2 lata temu zaczęliśmy zmagania z budową.

 
WAKACYJNE RÉSUMÉ Drukuj

WAKACYJNE RÉSUMÉ

Szanowni Czytelnicy!

Świadomi ograniczeń, jakie niosły ze sobą elektroniczne wydania Medium, postanowiliśmy uczynić z numeru październikowego swoistego rodzaju résumé. Oddajemy zatem w Wasze ręce pierwsze po wakacjach papierowe wydanie gazety, którego część stanowią artykuły (niekiedy skrócone) publikowane w numerach 6-7 i 8-9. Przy doborze tematów kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebami środowiska i aktualnością zagadnień. Ową selekcję – mamy nadzieję, że trafioną – wymusiła objętość Medium. Liczymy na wyrozumiałość autorów, których teksty, siłą rzeczy, nie mogły zostać powtórzone, a Czytelników zachęcamy do zapoznania się z październikowym Medium i zgłębienia treści wersji elektronicznych gazety.

Zespół redakcyjny Medium

 
Droga do nowego Domu Lekarza - Zbiorowym wysiłkiem – krótka historia inwestycji: Dom Lekarza Drukuj

Zbiorowym wysiłkiem – krótka historia inwestycji: Dom Lekarza

19 października 2013 r. zapisze się w dziejach naszego samorządu zawodowego jako ten, w którym oficjalnie otworzono podwoje Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w nowej lokalizacji.

Obiekt przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 długo czekał na przejęcie roli dotychczasowej siedziby Izby, zlokalizowanej od początku jej wskrzeszenia przy al. Matejki 6. Wprawdzie służył społeczności lekarskiej od lat 60., ale pierwsze próby przekazania Domu Lekarza władzom korporacji pojawiły się dopiero za prezesury dr. n. med. Włodzimierza Bednorza. Niestety wtedy rozmowy nie przyniosły pozytywnego rezultatu.

 

 
Nowy Dom Lekarza – zwieńczenie zbiorowego wysiłku Drukuj

Nowy Dom Lekarza – zwieńczenie zbiorowego wysiłku

Nocna odsłona nowej siedziby Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 45 (Fot. Marek Grotowski)

 
Wydarzyło się - Witajcie w dolnośląskiej rodzinie lekarskiej Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Witajcie w dolnośląskiej rodzinie lekarskiej

366 absolwentów wrocławskiej uczelni medycznej dołączyło 18 i 19 września do dolnośląskiej, lekarskiej korporacji zawodowej. Izbowe szeregi zasiliło 86 przyszłych lekarzy dentystów i 280 lekarzy. Podczas uroczystości, zorganizowanej po raz pierwszy w nowej siedzibie DIL przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, młodzi adepci medycyny otrzymali ograniczone prawo wykonywania zawodu, legitymację lekarską, odznakę DIL i Kodeks etyki lekarskiej. Stali się tym samym pełnoprawnymi członkami Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, do której przynależy w chwili obecnej 14 553 medyków. Przypomnijmy, że pomysł uroczystego pasowania na lekarza narodził się w 2011 r. Jego inicjatorem była Rada DIL.

 
Paragony fiskalne – obowiązujące przepisy Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
  • Paragony fiskalne – obowiązujące przepisy

1 kwietnia 2013 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2013, poz. 363.

Po upływie okresu przejściowego przewidzianego w ww. rozporządzeniu, tj. od 1 października 2013 r., na paragonie fiskalnym powinny pojawić się nowe informacje. Po pierwsze jest to NIP nabywcy, tj. pacjenta na jego żądanie oraz nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Mając na uwadze problemy, jakie może rodzić wskazanie przez lekarzy nazwy usługi medycznej pozwalającej na jej jednoznaczną identyfikację oraz istnienia zagrożenia naruszenia tajemnicy lekarskiej, prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystąpił 18 kwietnia 2013 r. do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego w  przedmiotowym zakresie. Minister Finansów w piśmie z 18 czerwca 2013 r. odmówił wydania interpretacji ogólnej w zakresie dotyczącym usług medycznych, stwierdzając, że nie widzi uzasadnienia do jej wydania, ze względu na brak zidentyfikowania w tym obszarze rozbieżnych interpretacji indywidualnych. Z treści wskazanego pisma można jedynie wywnioskować, że przy określaniu przez lekarzy nazwy usługi, można co do zasady wykorzystać nazewnictwo stosowane w opracowanym i obowiązującym cenniku świadczeń medycznych danej jednostki. Ponadto 12 września 2013 r. minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą wszystkich podatników zobowiązanych do prowadzenia kas fiskalnych.

 
Zdrowie i medycyna - INTENSYWNA TERAPIA BEZPIECZNA DLA LEKARZA I PACJENTA Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

INTENSYWNA TERAPIA BEZPIECZNA DLA LEKARZA I PACJENTA

„Dylematy medyczne i prawne. Intensywna terapia bezpieczna dla lekarza i pacjenta” – podsumowanie konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbyła się 10 maja br.

Jak wiemy intensywna terapia jest droga. Jeśli zestawić wyniki leczenia w oparciu o uratowane lata życia, jest wysoce efektywna w stosunku do kosztów. Jest jednak jeden warunek – musi być właściwie prowadzona, a to łączy się z zagadnieniami etyki i prawa.

„Rozwój nauki i  medycyny w zakresie metod diagnostycznych i terapeutycznych pociągają za sobą nowe dylematy prawne i etyczne w sferze dopuszczalnej ingerencji w autonomię decyzyjną pacjenta” – mówi Agnieszka Piotrowska, sędzia Sądu Najwyższego i dodaje: „Lekarze intensywnej terapii czują się pozbawieni poczucia bezpieczeństwa, a konferencja wynika z potrzeby wprowadzania nowych regulacji prawnych, oprócz już istniejących. W większości spraw odszkodowawczych skupiamy się na ocenie, czy zostały zachowane zasady postępowania zgodnego z wiedzą medyczną, oceniamy lekarzy w kontekście obowiązków.

 
19 PAŹDZIERNIKA 2013 – WIELKIE OTWARCIE siedziby Izby i... restauracji przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

19 PAŹDZIERNIKA 2013 – WIELKIE OTWARCIE
siedziby Izby i... restauracji przy ul. Kazimierza Wielkiego 45

Wielomiesięczne starania władz Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, dotyczące uruchomienia restauracji w nowej siedzibie przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, zostały zwieńczone sukcesem.

Z upoważnienia Dolnośląskiej Rady Lekarskiej zespół ds. modernizacji nieruchomości, kierowany przez wiceprezesa ds. finansowych – dr. Pawła Wróblewskiego dokonał wyboru renomowanej firmy Nelson catering&events. 20 września 2013 r. podpisaliśmy umowę.

 
Zapiski emeryta Drukuj

Doktor Nikt

Skierowałem pacjenta do szpitala, po jakimś czasie przyszedł – wyglądał jakoś niewyraźnie.
– Jak zdrowie? – zagadnąłem.
– Właściwie to nie wiem, co o tym pobycie sądzić – odparł.
– Ma Pan wypis?
– Tak, proszę – podał mi wydruk komputerowy.

 
Pomrók salonów Drukuj

Pod koniec sierpnia otrzymałem zaproszenie do loży VIP na mecz „Śląska Wrocław” z hiszpańską „Sewillą”. Gdyby udało się Wam kiedyś dostać podobną propozycję, to zachęcam do skorzystania z okazji. Atmosfera na stadionie i wrażenia są całkiem przyjemne. Mimo to będzie to mój pierwszy i chyba ostatni pobyt na meczu klubowym „Śląska Wrocław”. Jak pamiętacie, „Śląsk” przegrał 5:0. Bramki padały tak szybko, że niektórych nawet dobrze nie zauważyłem. Wynik pokazał, w którym miejscu znajduje się nasza klubowa piłka nożna. Stadion wypełniony był po brzegi i największe wrażenie zrobiła na mnie postawa kibiców „Śląska”. Byli oni tak doskonale zorganizowani, znaleźli efektowne oraz wymagające perfekcyjnego przygotowania formy zagrzewania piłkarzy do walki, że można było tylko ich podziwiać. Na szczęście na trybunach brakowało kibiców hiszpańskich, co zapobiegło ewentualnym awanturom między zwolennikami obu drużyn. Odnosiło się wrażenie, że doping był zupełnie niezależny od postawy piłkarzy na boisku, która mówiąc delikatnie prezentowała się miernie. Gdyby zespół „Śląska” był tak zorganizowany jak kibice, to powinniśmy być na pierwszym miejscu w naszej lidze.