logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 
Marzec 2015
WIDZIANE Z KAZIMIERZA 45 - Niech żyje bal… Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Niech żyje bal…

Od dłuższego czasu obiecuję sobie, że w końcu napiszę optymistyczny felieton. Odkładam więc na bok problemy związane z pakietem onkologicznym, sprawę raportów dotyczących „chłopca z helikoptera”, wiadomość o ponownym przesunięciu terminu otwarcia Nowego Szpitala Wojewódzkiego na Stabłowicach itd. O tych i o innych ważnych sprawach Koleżanki i Koledzy poczytają w tym numerze „Medium”. Mamy nowy rok i trzeba go zacząć optymistycznie. Do mojego pozytywnego nastroju przyczynił się VI Bal Lekarza, który odbył się 14 lutego, czyli w dzień św. Walentego. Przyznaję szczerze – nie lubiłem kiedyś dnia zakochanych. Byłem do tego święta nastawiony negatywnie, bo uważałem, że to kolejny „sztuczny produkt” zaimportowany z Ameryki. Taki „obyczajowy McDonald’s”. Bliższa mi była (i jest nadal) noc świętojańska, zwana też nocą kupały, obchodzona z 23 na 24 czerwca. Święto, które sięga głęboko w obyczaje słowiańskie. Jest świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.

 
Konferencja - II WIELKOPOLSKIE SPOTKANIE CHIRURGÓW Z PEDIATRAMI i I FORUM MŁODYCH PEDIATRÓW I CHIRURGÓW Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Katedra i Klinika Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Delegatura Ostrowsko-Krotoszyńska
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej
w Ostrowie Wielkopolskim, Oddział Wielkopolsko-Lubuski PTChD
oraz Stowarzyszenie „Chirurgia Dzieciom” – Poznań
zapraszają na konferencję pt.

II WIELKOPOLSKIE SPOTKANIE CHIRURGÓW Z PEDIATRAMI

i

I FORUM MŁODYCH PEDIATRÓW I CHIRURGÓW

które odbędą się w dniach 29-30 maja 2015 r. w Ostrowie Wielkopolskim.

 
Granice autonomii lekarza - Zaniechanie przez lekarza pomocy lub świadczeń zdrowotnych” Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Zaniechanie przez lekarza pomocy lub świadczeń zdrowotnych”

Lekarz to z pewnością zawód zaufania publicznego (art. 17 Konstytucji RP), podobnie jak np. zawód adwokata i pomimo różnych regulacji zawsze należy kłaść nacisk na misję tego zawodu, a nie upatrywać w działalności lekarskiej, jedynie działalności gospodarczej. Regulacja prawna takich zawodów z reguły narzuca obowiązek zachowania najwyższych standardów moralnych, zobowiązuje do najwyższej staranności oraz niesienia pomocy osobom potrzebującym.

 
Granice autonomii lekarza - Autonomia lekarza versus autonomia pacjenta Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Autonomia lekarza versus autonomia pacjenta

Dawniej wystarczała przysięga Hipokratesa. Obecnie lekarze wskazują liczne problemy praktyczne, z którymi zmagają się w codziennej pracy. Bez wątpienia temat zyskuje na znaczeniu, szczególnie w obliczu ożywionej ostatnimi miesiącami debaty nad prawem lekarza do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego, z różnych przyczyn. Na łamach „Medium” wypowiadają się w tej sprawie: prof. Marek Ziętek – rektor UM we Wrocławiu, prof. Andrzej Kűbler – kierownik Katedry i I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UM we Wrocławiu, lek. dent. Małgorzata Nakraszewicz – Rzecznik Praw Lekarza ds. Delegatury Wrocławskiej oraz lek. Wiktor Wolfson – przewodniczący Zarządu Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska.

 
Granice autonomii lekarza - Autonomia lekarska a protest lekarzy Drukuj

Autonomia lekarska a protest lekarzy

Zamknięcie przez lekarzy rodzinnych przychodni przed chorymi wzbudza nie tylko dyskusję nad rolą zawodową lekarza, jego powinnościami, uprawnieniami i przywilejami, ale także pogłębia wątpliwości etyczne odnoszące się do tej formy protestu, jak i namnaża dotkliwe dla pacjentów problemy w korzystaniu ze świadczeń medycznych. Co gorsze, im bardziej te problemy stają się dokuczliwe dla pacjentów, tym – paradoksalnie – coraz trudniej odnaleźć właściwe rozwiązania. Choćby i z tego powodu, że oto podsycane są absolutne wręcz roszczenia wobec medycyny, nadto wzrastają prawne, administracyjne i finansowe wymagania wobec lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a jednocześnie ograniczane są środki przeznaczane na świadczenia medyczne.

 
Granice autonomii lekarza - PRAWNE ASPEKTY ODMOWY UDZIELENIA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNEGO Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

PRAWNE ASPEKTY ODMOWY UDZIELENIA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNEGO

Wprowadzenie

Pytanie o zakres obowiązków lekarza z perspektywy współczesnego, odhumanizowanego podejścia do zawodu oraz wykonywanych czynności wydaje się zasadne i istotne. Z jednej strony faktem jest funkcjonowanie lekarza w systemie ochrony zdrowia opartym o zasady wolnego rynku, z drugiej zaś, oczywistością jest specyfika zawodu lekarza, polegająca, przede wszystkim, na podmiocie i przedmiocie jego działań. Wszelkie czynności lekarz podejmuje bowiem wobec człowieka w celu poprawy jakości jego życia i zdrowia. W związku z tym funkcjonowanie w przyjętym systemie, w którym lekarz jest świadczeniodawcą (finansowanie ze środków publicznych) lub usługodawcą (finansowanie ze środków prywatnych), a pacjent – świadczeniobiorcą lub usługobiorcą, stanowi poważne zagrożenie dla interesu chorego, prawdziwe wyzwanie dla lekarza, a przede wszystkim konieczność stawienia czoła problemowi pogodzenia takich wartości, jak dobro pacjenta, dobro lekarza i funkcjonalność systemu opieki zdrowotnej. Dlatego też warto wyjaśnić pewne istotne kwestie z perspektywy prawnej, pamiętając jednakże, że żadne prawo nie jest doskonałe i nie da bezrefleksyjnych odpowiedzi na dylematy relacji międzyludzkich. Tu w sukurs musi przyjść etyka lekarska i ludzka przyzwoitość.

 
Granice autonomii lekarza - Ryzyko zakażenia wirusem ebola a odmowa udzielenia przez lekarza pomocy Drukuj

Ryzyko zakażenia wirusem ebola a odmowa udzielenia przez lekarza pomocy
i (lub) zapewnienia opieki osobie podejrzanej o zakażenie albo choremu na tę lub inną wirusową gorączkę krwotoczną

Ebola. Co wiemy o tym wirusie?

Choroba wirusowa ebola, z którą mamy obecnie do czynienia, będąca najgroźniejszą epidemią gorączki krwotocznej spośród dotąd obserwowanych, rozpoczęła się w 2013 roku i obejmuje szczególnie kraje Afryki Zachodniej. Do dzisiaj panikę wywołuje choćby ryzyko zakażenia tym wirusem, co może być zrozumiałe wobec ciągle napływających informacji o nowych zakażeniach. Pamięta się też o zachorowaniach i zgonach osób spoza Afryki – dotkniętych infekcją. Sytuacja staje się tym bardziej niepokojąca, że pojawił się w mediach raport brytyjskiego ministra obrony, częściowo tylko odtajniony, mówiący o ryzyku potencjalnego wykorzystania śmiercionośnej eboli przez terrorystów.

 
Kontrowersje wokół pakietu onkologicznego - Teoria daleka od praktyki Drukuj

Teoria daleka od praktyki

Założeniem pakietu onkologicznego było poprawienie dostępu chorych do diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. To teoria. W praktyce okazało się, że nowe rozwiązania wprowadziły chaos w opiece zdrowotnej, dodały dodatkowych, często zbędnych obowiązków lekarzom, a także podzieliły chorych na „lepszych i gorszych”. W tym przypadku sprawdziło się stare powiedzenie: chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle.

 
VI Bal Lekarza, 14.02.2015 r. Drukuj

CHARYTATYWNE OSTATKI

VI Bal Lekarza, 14.02.2015 r.

Do białego rana bawili się 14 lutego goście VI Balu Lekarza, który po raz drugi odbył się w nowej siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45. W karnawałowej imprezie wzięło udział prawie 100 osób. Do tańca przygrywał znakomity zespół muzyczny, wszystkim dopisywały humory, a smaczne potrawy z restauracji „Nelson catering&events” dopełniały całości.

 
Nasi stomatolodzy - Delegacja z Komisji Stomatologicznej na konferencji w Kołobrzegu Drukuj

W XIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Najnowsze trendy w stomatologii wzięły udział 4 przedstawicielki Komisji Stomatologicznej DRL. (Fot. z archiwum A. Ruchały-Tyszler)

Delegacja z Komisji Stomatologicznej na konferencji w Kołobrzegu

W dniach 6-8 lutego br. odbyła się w Kołobrzegu XIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Najnowsze trendy w stomatologii”. Została ona zorganizowana przez Komisję Stomatologiczną Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, pod honorowym patronatem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Dolnośląską Izbę Lekarską reprezentowały przedstawicielki Komisji Stomatologicznej: Alicja Marczyk-Felba, Małgorzata Nakraszewicz, Joanna Gajos, Agnieszka Jasztal-Wojtczak.

 

 
Wydarzyło się - Dzieci niczyje? Drukuj

Dzieci niczyje?

Najciężej ranni pacjenci powinni trafiać do centrów urazowych, w Polsce jest 14 takich ośrodków. Jedyny na Dolnym Śląsku działa we Wrocławiu, tyle że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia ma przyjmować poszkodowanych powyżej 17 roku życia. Co z młodszymi? – wygląda na to, że o nich zapomniano. Wprawdzie w planach jest stworzenie oddzielnych centrów urazowych dla dzieci, to jednak na razie tylko plany.

5 miesięcy od śmierci ośmiolatka z Oleśnicy, dziś nadal nie wiadomo, kto powinien ratować ciężko rannego chłopca. Wszyscy mówią: „To nie my”. W takim razie kto? – wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nadal trwa prokuratorskie śledztwo. Na razie jest kara finansowa dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, który odesłał dziecko do innej placówki. NFZ uznał, że USK ma zapłacić 65 tys. zł. Szpital się broni: Nie popełniliśmy błędów organizacyjnych, a dziecko miało niewielkie szanse na przeżycie. Nie powinno do nas trafić – przekonują lekarze.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2