Niech żyje bal…
Od dłuższego czasu obiecuję sobie, że w końcu napiszę optymistyczny felieton. Odkładam więc na bok problemy związane z pakietem onkologicznym, sprawę raportów dotyczących „chłopca z helikoptera”, wiadomość o ponownym przesunięciu terminu otwarcia Nowego Szpitala Wojewódzkiego na Stabłowicach itd. O tych i o innych ważnych sprawach Koleżanki i Koledzy poczytają w tym numerze „Medium”. Mamy nowy rok i trzeba go zacząć optymistycznie. Do mojego pozytywnego nastroju przyczynił się VI Bal Lekarza, który odbył się 14 lutego, czyli w dzień św. Walentego. Przyznaję szczerze – nie lubiłem kiedyś dnia zakochanych. Byłem do tego święta nastawiony negatywnie, bo uważałem, że to kolejny „sztuczny produkt” zaimportowany z Ameryki. Taki „obyczajowy McDonald’s”. Bliższa mi była (i jest nadal) noc świętojańska, zwana też nocą kupały, obchodzona z 23 na 24 czerwca. Święto, które sięga głęboko w obyczaje słowiańskie. Jest świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.
|
Katedra i Klinika Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Delegatura Ostrowsko-Krotoszyńska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej w Ostrowie Wielkopolskim, Oddział Wielkopolsko-Lubuski PTChD oraz Stowarzyszenie „Chirurgia Dzieciom” – Poznań zapraszają na konferencję pt.
II WIELKOPOLSKIE SPOTKANIE CHIRURGÓW Z PEDIATRAMI
i
I FORUM MŁODYCH PEDIATRÓW I CHIRURGÓW
które odbędą się w dniach 29-30 maja 2015 r. w Ostrowie Wielkopolskim.
|
Zaniechanie przez lekarza pomocy lub świadczeń zdrowotnych”
Lekarz to z pewnością zawód zaufania publicznego (art. 17 Konstytucji RP), podobnie jak np. zawód adwokata i pomimo różnych regulacji zawsze należy kłaść nacisk na misję tego zawodu, a nie upatrywać w działalności lekarskiej, jedynie działalności gospodarczej. Regulacja prawna takich zawodów z reguły narzuca obowiązek zachowania najwyższych standardów moralnych, zobowiązuje do najwyższej staranności oraz niesienia pomocy osobom potrzebującym.
|
Autonomia lekarza versus autonomia pacjenta
Dawniej wystarczała przysięga Hipokratesa. Obecnie lekarze wskazują liczne problemy praktyczne, z którymi zmagają się w codziennej pracy. Bez wątpienia temat zyskuje na znaczeniu, szczególnie w obliczu ożywionej ostatnimi miesiącami debaty nad prawem lekarza do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego, z różnych przyczyn. Na łamach „Medium” wypowiadają się w tej sprawie: prof. Marek Ziętek – rektor UM we Wrocławiu, prof. Andrzej Kűbler – kierownik Katedry i I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UM we Wrocławiu, lek. dent. Małgorzata Nakraszewicz – Rzecznik Praw Lekarza ds. Delegatury Wrocławskiej oraz lek. Wiktor Wolfson – przewodniczący Zarządu Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska.
|
Autonomia lekarska a protest lekarzy
Zamknięcie przez lekarzy rodzinnych przychodni przed chorymi wzbudza nie tylko dyskusję nad rolą zawodową lekarza, jego powinnościami, uprawnieniami i przywilejami, ale także pogłębia wątpliwości etyczne odnoszące się do tej formy protestu, jak i namnaża dotkliwe dla pacjentów problemy w korzystaniu ze świadczeń medycznych. Co gorsze, im bardziej te problemy stają się dokuczliwe dla pacjentów, tym – paradoksalnie – coraz trudniej odnaleźć właściwe rozwiązania. Choćby i z tego powodu, że oto podsycane są absolutne wręcz roszczenia wobec medycyny, nadto wzrastają prawne, administracyjne i finansowe wymagania wobec lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a jednocześnie ograniczane są środki przeznaczane na świadczenia medyczne.
|
PRAWNE ASPEKTY ODMOWY UDZIELENIA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNEGO
Wprowadzenie
Pytanie o zakres obowiązków lekarza z perspektywy współczesnego, odhumanizowanego podejścia do zawodu oraz wykonywanych czynności wydaje się zasadne i istotne. Z jednej strony faktem jest funkcjonowanie lekarza w systemie ochrony zdrowia opartym o zasady wolnego rynku, z drugiej zaś, oczywistością jest specyfika zawodu lekarza, polegająca, przede wszystkim, na podmiocie i przedmiocie jego działań. Wszelkie czynności lekarz podejmuje bowiem wobec człowieka w celu poprawy jakości jego życia i zdrowia. W związku z tym funkcjonowanie w przyjętym systemie, w którym lekarz jest świadczeniodawcą (finansowanie ze środków publicznych) lub usługodawcą (finansowanie ze środków prywatnych), a pacjent – świadczeniobiorcą lub usługobiorcą, stanowi poważne zagrożenie dla interesu chorego, prawdziwe wyzwanie dla lekarza, a przede wszystkim konieczność stawienia czoła problemowi pogodzenia takich wartości, jak dobro pacjenta, dobro lekarza i funkcjonalność systemu opieki zdrowotnej. Dlatego też warto wyjaśnić pewne istotne kwestie z perspektywy prawnej, pamiętając jednakże, że żadne prawo nie jest doskonałe i nie da bezrefleksyjnych odpowiedzi na dylematy relacji międzyludzkich. Tu w sukurs musi przyjść etyka lekarska i ludzka przyzwoitość.
|
Ryzyko zakażenia wirusem ebola a odmowa udzielenia przez lekarza pomocy i (lub) zapewnienia opieki osobie podejrzanej o zakażenie albo choremu na tę lub inną wirusową gorączkę krwotoczną
Ebola. Co wiemy o tym wirusie?
Choroba wirusowa ebola, z którą mamy obecnie do czynienia, będąca najgroźniejszą epidemią gorączki krwotocznej spośród dotąd obserwowanych, rozpoczęła się w 2013 roku i obejmuje szczególnie kraje Afryki Zachodniej. Do dzisiaj panikę wywołuje choćby ryzyko zakażenia tym wirusem, co może być zrozumiałe wobec ciągle napływających informacji o nowych zakażeniach. Pamięta się też o zachorowaniach i zgonach osób spoza Afryki – dotkniętych infekcją. Sytuacja staje się tym bardziej niepokojąca, że pojawił się w mediach raport brytyjskiego ministra obrony, częściowo tylko odtajniony, mówiący o ryzyku potencjalnego wykorzystania śmiercionośnej eboli przez terrorystów.
|
Teoria daleka od praktyki
Założeniem pakietu onkologicznego było poprawienie dostępu chorych do diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. To teoria. W praktyce okazało się, że nowe rozwiązania wprowadziły chaos w opiece zdrowotnej, dodały dodatkowych, często zbędnych obowiązków lekarzom, a także podzieliły chorych na „lepszych i gorszych”. W tym przypadku sprawdziło się stare powiedzenie: chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle.
|

CHARYTATYWNE OSTATKI
VI Bal Lekarza, 14.02.2015 r.
Do białego rana bawili się 14 lutego goście VI Balu Lekarza, który po raz drugi odbył się w nowej siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45. W karnawałowej imprezie wzięło udział prawie 100 osób. Do tańca przygrywał znakomity zespół muzyczny, wszystkim dopisywały humory, a smaczne potrawy z restauracji „Nelson catering&events” dopełniały całości.
|

Delegacja z Komisji Stomatologicznej na konferencji w Kołobrzegu
W dniach 6-8 lutego br. odbyła się w Kołobrzegu XIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Najnowsze trendy w stomatologii”. Została ona zorganizowana przez Komisję Stomatologiczną Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, pod honorowym patronatem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Dolnośląską Izbę Lekarską reprezentowały przedstawicielki Komisji Stomatologicznej: Alicja Marczyk-Felba, Małgorzata Nakraszewicz, Joanna Gajos, Agnieszka Jasztal-Wojtczak.
|
|