logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Sprawozdania z działalności organów i Komisji DRL za 2012 rok: DELEGATURA WAŁBRZYSKA Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

DELEGATURA WAŁBRZYSKA

Rok 2012 był dla lekarzy niezwykle burzliwy. Przyniósł nam wiele niepokoju wynikającego z wprowadzania w życie tzw. „ustaw Kopaczowej”. W sprawach związanych z: receptami, praktykami, rejestrami podmiotów medycznych, ubezpieczeniami odwiedziło nasze biuro przy ul. Moniuszki ponad 1800 lekarzy. Pani Beata Czołowska, pracująca w delegaturze na ½ etatu, dwoiła się i troiła, żeby pomóc kolegom zaistnieć w nowej rzeczywistości prawnej i sprostać nowym przepisom. Lekarze przypomnieli sobie, czym są kolejki. Dzielnie oczekiwali w naszym biurze na administracyjne wsparcie p. Beaty, bez niej byłoby ciężko…

lek. med. Dorota Radziszewska wiceprezes DRL ds. Delegatury WałbrzyskieW delegaturze, abstrahując od uciążliwych dla wszystkich wizyt w naszej siedzibie, odbywały się również cieszące się sporym zainteresowaniem szkolenia. Przeprowadzono je dzięki przychylności Komisji Kształcenia DIL. W roku sprawozdawczym zorganizowaliśmy 33 takie spotkania, z czego 22 w Wałbrzychu, a pozostałe w Dzierżoniowie i Bystrzycy Kłodzkiej. Za udział w szkoleniu tradycyjnie premiowano punktami edukacyjnymi. Sądzę jednak, że najbardziej znaczącą „gratyfikację” stanowili ciekawi wykładowcy i poruszona przez nich problematyka. Niezawodni – kol. Janusz Kaczmarzyk z Dzierżoniowa oraz Marian Szołtysik z Bystrzycy Kłodzkiej czuwali zwyczajowo nad organizacją i jakością szkoleń w terenie. Przewodniczący kół i delegaci spotkali się na naszych zebraniach trzy razy. W ich trakcie omawiali problemy będące integralną częścią lekarskiej codzienności (totalny niedobór lekarzy w terenie, kłopoty z rezydenturami i specjalizacjami, kłopoty wynikające z kontraktowania i dostosowania jednostek do przepisów z NFZ, znaczne zmniejszenie kontraktów z NFZ związane z mniejszą dostępnością do świadczeń medycznych oraz utratą miejsc pracy, zwłaszcza lekarzy nieposiadających II stopnia specjalizacji).

Bardzo ważną część naszej działalności stanowi opieka socjalna. Z przykrością stwierdzam, że ogrom lekarzy w naszym terenie cierpi na chorobę nowotworową. Wielu jest samotnych, schorowanych. Dzięki Komisji Socjalnej DIL oraz naszym kolegom i koleżankom organizowaliśmy dla nich pomoc finansową i rzeczową. Niestety wielu wspaniałych lekarzy odeszło w tym roku na wieczny dyżur.

Prężnie działa także nasze Koło Seniorów. Najliczniejsze i najbardziej wzruszające są spotkania jego członków, organizowane systematycznie dwa razy w roku. W trakcie ostatniego z nich wręczono Piramidy Asklepiona. Rekordowa frekwencja pobita została na spotkaniu świątecznym Koła Seniorów w ulubionym przez nas Szczawnie Zdroju oraz koła lekarzy DIL w hotelu „Maria” (uświetnione kolędami w wykonaniu góralskiego zespołu „Harnasie”). Spotkanie młodych lekarzy i tych z wieloletnim doświadczeniem, często znających zaledwie swoje nazwiska, było bardzo sympatyczne. Lekarze katolicy uczestniczyli tradycyjnie w spotkaniach oraz mszach w intencji lekarzy celebrowanych przez biskupa Diecezji Świdnickiej Ignacego Deca i ks. infułata Józefa Strugarka.

Niestety musieliśmy także przyjmować skargi pacjentów, które rozpatrywane były przez zastępców Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej DIL. Delegatura Wałbrzyska reprezentuje ok. 2000 lekarzy. Ich problemy, radości i smutki są naszą codziennością, ale nadal brakuje młodych ludzi chętnych do aktywnego działania w naszej korporacji. W kontekście zbliżających się wyborów jest to bodaj największy problem.

lek. med. Dorota Radziszewska

Spotkanie wigilijne w hotelu „Maria” w Wałbrzychu

V warsztaty onkologiczne  pn. „Onkoplastyczne leczenie raka piersi”, 26-27.10.2012 r.

 

Zaloguj się aby komentować.