logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
Sprawozdania z działalności organów i Komisji DRL za 2012 rok: Komisja Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Komisja Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców

W 2012 roku odbyło się 5 posiedzeń Komisji (9 lutego,19 kwietnia, 21 czerwca, 27 września i 13 grudnia). W każdym z nich brało udział nie mniej niż 6 lekarzy. W odniesieniu do ogólnej liczby członków Komisji (13) frekwencja podczas spotkań wynosiła zatem ok. 50%.

dr n. med. Leszek Bystryk przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców DRLDo najważniejszych przedsięwzięć, zrealizowanych przez Komisję w 2012 r., należy:

  1. przygotowanie i opracowanie form wspierania finansowego lekarzy polonijnych, zwłaszcza z Ukrainy (okolic Lwowa i Tarnopola),
  2. udział dr. n. med. Leszka Bystryka – przewodniczącego Komisji i dr n. med. Adriany Pietraszkiewicz w Saksońskim Dniu Lekarza w Dreźnie (22 czerwca), na zaproszenie Saksońskiej Izby Lekarskiej
  3. podjęcie inicjatywy (uaktywnienie lekarzy cudzoziemców pracujących na Dolnym Śląsku), której owocem jest I w Polsce Koło Lekarzy Cudzoziemców. Zebranie wyborcze Koła odbyło się 29 września 2012 r. w siedzibie DIL z udziałem wiceprezes Izby dr Bożeny Kaniak. Koło zrzesza 34 lekarzy cudzoziemców. W tajnym głosowaniu na przewodniczącego Koła wybrano dr. Subediego Bodha Raja – członka Komisji Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców. Do głównych zadań Koła, zgodnie z sugestiami dr. Lengole Lee, należeć będzie: ewidencja zagranicznych medyków wykonujących zawód lekarza na terenie Dolnego Śląska, integracja środowiska zagranicznych lekarzy, organizowanie szkoleń, warsztatów edukacyjnych, pomoc prawna, wspieranie młodych lekarzy w uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, wspieranie w czasie odbywania stażu, a także organizacja spotkań towarzysko-kulturalnych.

W roku sprawozdawczym dr n. med. Leszek Bystryk gościł wraz prof. dr. hab. Markiem Ziętkiem i dr. n. med. Wojciechem Bargiem na Ukrainie (delegacja UM we Wrocławiu). Do Tarnopola wyżej wymienieni pojechali na zaproszenie prof. Leonida Kowalczuka – JM rektora UM w Tarnopolu (od 29 sierpnia do 2 września). W czasie tego wyjazdu (obszernie opisanego w październikowym „Medium”) przewodniczący Komisji zaznajomił się z zasadami funkcjonowania tarnopolskiej uczelni, zwiedził oddziały zabiegowe Szpitala Uniwersyteckiego i wybrane zakłady dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu. Jako reprezentant Dolnośląskiej Izby Lekarskiej mógł przekazać lekarzom z Ukrainy szereg informacji na temat działalności izb lekarskich w Polsce i w Europie.

W 2012 r. z budżetu Komisji najwięcej środków wydatkowanych było na zadania edukacyjno-szkoleniowe, wspierające lekarzy polonijnych przyjeżdżających na staż do klinik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wypracowaliśmy schemat pozwalający na: pokrycie kosztów ich pobytu w Polsce (400 zł), dofinansowanie zakwaterowania w akademiku (300 zł) oraz zakup biletów komunikacji miejskiej (100 zł dla każdego lekarza). Tę formę działalności chcielibyśmy kontynuować w przyszłym roku.

Leszek Bystryk

 

Zaloguj się aby komentować.