Maj 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Niezależnie od przedwyborczej gorączki, której efektem ubocznym są kolejne protesty i manifestacje różnych grup zawodowych, zaostrza się kryzys w ochronie zdrowia. Dyrektorzy dolnośląskich szpitali podejmują rozpaczliwe decyzje o czasowych zamknięciach oddziałów i o likwidacji łóżek z powodu braku możliwości obsadzenia specjalistycznych etatów lekarskich. Kolejki w publicznej, ambulatoryjnej opiece zdrowotnej rosną, a tymczasem, jak podała Polska Izba Ubezpieczeń, na koniec 2018 r. już 2,6 mln. Polaków korzystało z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wydając na nie 821,1 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zaś własny sposób liczenia wzrostu nakładów na zdrowie, z którego wynika, że wynegocjowanych w wyniku ubiegłorocznego protestu przez rezydentów 6% PKB nie osiągniemy z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat… Kością niezgody między MZ a lekarzami stała się metodologia liczenia wskaźnika PKB, oparta na założeniu, że bierze się pod uwagę wydatki w roku bieżącym i wielkość PKB sprzed dwóch lat, co jest jawnym wypaczeniem podpisanego porozumienia. Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej i Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy omówili zasady wspólnego działania na rzecz wzrostu finansowania ochrony zdrowia, z wykorzystaniem różnych form protestu, do strajku włącznie. Już 1 czerwca spotkamy się na manifestacji w Warszawie. Dolnośląska Izba Lekarska wraz z regionalnym oddziałem OZZL organizują i finansują transport dla wszystkich chętnych.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

ROZPOZNANIE CUKRZYCY ZA POMOCĄ SMARTFONU CORAZ BLIŻEJ

W trakcie corocznej sesji naukowej American College of Cardiology w Nowym Orleanie zaprezentowano aplikację umożliwiającą wykrycie cukrzycy z wykorzystaniem kamery i latarki smartfonu. Jej twórcami są naukowcy z University of California w San Francisco, którzy za pomocą metody fotopletyzmografii (PPG) i kamery smartfonu chcieli sprawdzić możliwość wykrycia zmian w naczyniach krwionośnych zaburzających przepływ krwi. Do takich zmian może dochodzić już we wczesnych stadiach tej choroby.

 
„Słodki” smak chorób - Znaczenie węglowodanów w rozwoju i leczeniu chorób przewodu pokarmowego Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Znaczenie węglowodanów w rozwoju i leczeniu
chorób przewodu pokarmowego

Węglowodany (cukry) dzielą się na proste i złożone. Ten tradycyjny podział opiera się na mechanizmie trawienia i wchłaniania ww. substancji. Cukry proste – glukoza, fruktoza, galaktoza – nie wymagają trawienia, a ich wchłanianie odbywa się w jelicie cienkim na zasadzie transportu aktywnego. Węglowodany złożone ulegają procesowi trawienia, który rozpoczyna się już w jamie ustnej, dzięki działaniu amylazy zawartej w ślinie. Istnieje też grupa pośrednia węglowodanów, tzw. oligosacharydy, do których zaliczają się dwucukry takie jak: laktoza, sacharoza i maltoza. Ich rozkład w organizmie człowieka jest mniej skomplikowany niż klasycznych cukrów złożonych.

 
„Słodki” smak chorób - Słodziki – fakty i mity Drukuj

Słodziki – fakty i mity

Substancje intensywnie słodzące stanowią niebagatelną alternatywę dla cukru. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 16 grudnia 2008 roku definiuje je jako związki, które nadają produktom spożywczym słodki smak lub używane są w słodzikach stołowych. Uznanie danej substancji za bezpieczną następuje poprzez wyznaczenie ADI – dopuszczalnego dziennego spożycia (ang. acceptable daily intake). Wskaźnik ten wyrażony w mg/kg m.c. świadczy o takiej dobowej ilości substancji, której spożycie jest absolutnie bezpieczne i nie wywołuje żadnych zdrowotnych szkód dla organizmu. Wymagane jest, aby produkty spożywcze zawierające w swoim składzie substancje intensywnie słodzące zawsze określały ich ilość i rodzaj na etykietach. Zawartość w danym produkcie musi być ściśle określona i nie może przekraczać maksymalnej dobowej ilości.

 
„Słodki” smak chorób - Jak pomóc cukrojadowi? Drukuj

Rady psychodietetyczne dla lekarzy

Jak pomóc cukrojadowi?

Problem diety bogatej w cukier

Nadmierne spożywanie cukru jest palącym problemem w związku z niepokojącą częstotliwością występowania u ludzi nadwagi, otyłości, cukrzycy typu II i innych chorób żywieniowozależnych [1-3]. Doniesienia z badań naukowych sugerują, że cukier, podobnie jak nikotyna, alkohol, tytoń, kofeina, a nawet kokaina, ma działanie silnie nagradzające i uzależniające [4-6]. Badania na zwierzętach pokazują nawet, że cukier bywa w większym stopniu pożądany niż kokaina [7-11]. Pożądanie słodkiego smaku przez zwierzęta i ludzi tłumaczy się tym, że cukier przynosi nagradzające uczucie przyjemności, a tym samym bardzo poprawia nastrój. Sprawia to, że ludzie mają problem z ograniczeniem cukru, a konsumpcja słodkich produktów na świecie rośnie [1-3] i przekracza potrzeby energetyczne człowieka. Jak więc pomóc ludziom w zmianie nawyków żywieniowych, która doprowadzi do ograniczenia spożycia cukru? Przyjrzyjmy się teoriom i badaniom naukowym wyjaśniającym przebieg procesu kształtowania nawyków i omówmy rolę specjalistów zajmujących się zdrowiem w tym zakresie.

 
Z polityką w tle - (Nie)porozumienie z ministrem zdrowia – co dalej po roku od porozumienia? Drukuj

(Nie)porozumienie z ministrem zdrowia
– co dalej po roku od porozumienia?

Minął już ponad rok od podpisania porozumienia między przedstawicielami lekarzy rezydentów a ministrem zdrowia, które miało choć częściowo odmienić ochronę zdrowia w Polsce. Czy tak się stało? Zapewne większość z nas dostrzega, że niekoniecznie. Oto podsumowanie realizacji porozumienia ze stanem na 12 kwietnia 2019 r.

 
Z polityką w tle - Nowe oblicze kontroli NFZ. Czy czeka nas systemowa rewolucja? Drukuj

Nowe oblicze kontroli NFZ.
Czy czeka nas systemowa rewolucja?

26 lutego 2019 r. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza daleko idące zmiany w zasadach kontroli podmiotów leczniczych ze strony NFZ. Ministerstwo Zdrowia postawiło na rozwiązania dotychczas funkcjonujące w ZUS i w Krajowej Administracji Skarbowej, czyli przede wszystkim na centralizację procesu kontroli. Zamiast dyrektorom oddziałów wojewódzkich, kontrolerzy będą podlegali teraz prezesowi Funduszu, a wydziały kontroli wojewódzkich oddziałów NFZ zostaną włączone do Departamentu Kontroli w centrali instytucji. Równocześnie w tej ostatniej zostanie stworzony specjalny „korpus kontrolerski”. W wyniku nowelizacji zmianie ulegają także same procedury prowadzenia kontroli.

 
Ordynacja lekarska pod kontrolą… lekarza Drukuj

Ordynacja lekarska pod kontrolą… lekarza

Ordynacja lekarska to nic innego jak zalecenia, zlecenia, polecenia, rekomendacje, instrukcje i sugestie dla pacjenta. Ordynacja lekarska (zresztą nie tylko lekarska, wszak ordynować w zakresie swych kompetencji mogą także pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i przedstawiciele innych zawodów medycznych) jest procesem wielowątkowym. Strona prawna procesu ordynacji jest niesłychanie ważna. Nie można jednak tracić z pola widzenia wiedzy medycznej, rzetelności a nawet etyki zawodowej.

 
Kącik młodego lekarza - Ze zdrowiem lekarzowi do twarzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Ze zdrowiem lekarzowi do twarzy

Na całym świecie zdrowy styl życia staje się coraz bardziej modny. Informacjami o nim przesiąknięte są media społecznościowe, telewizja i książki, które szybko dorabiają się miana bestsellerów. Także w Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki codziennej aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu mogą osiągnąć wymierny i pozytywny efekt zdrowotny.

 
Bliżej stomatologii - Podstępna choroba jam i przestrzeni (głowy i szyi) Drukuj

Podstępna choroba jam i przestrzeni (głowy i szyi)

Mylone ze schorzeniami zębopochodnymi, dobrze maskują się stanem zapalnym i niedrożnością nosa. Uwierająca proteza kryje pod sobą guz, ale zanim stwierdzi to lekarz, pacjent zdiagnozuje siebie… przez Internet. O nowotworach jamy ustnej z dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw., kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozmawia Aleksandra Solarewicz.

Z dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw. rozmawia Aleksandra Solarewicz

 
Bliżej stomatologii - Naukowa podróż do… Kołobrzegu Drukuj

Naukowa podróż do… Kołobrzegu

Jakie są najnowsze trendy w stomatologii? Tego lekarze dentyści dowiedzieli się podczas XXII konferencji naukowo-szkoleniowej w Kołobrzegu. Przez trzy dni (29-31 marca) w Diune Hotel & Resort poruszano istotne problemy, z którymi stomatolodzy spotykają się w  codziennej praktyce. A za tą naukową podróżą do Kołobrzegu stoją dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie i dr n. med. Łukasz Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie.

 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2