logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 168 gości 
Sprawozdania - Komisja Legislacyjna Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Komisja Legislacyjna

Komisja liczy obecnie 8 członków. W spotkaniach uczestniczą regularnie: dr Halina Nawrocka, dr Wanda Poradowska-Jeszke, dr Wojciech Sulka, dr Andrzej Kapuśniak, dr Michał Pardel i dr Leszek Pałka, który pełni funkcję przewodniczącego KL. W naszych posiedzeniach bierze również udział mec. Monika Huber-Lisowska, radca prawny Izby.

Komisja Legislacyjna, jako jedyna komisja Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, spotyka się systematycznie co 2 tygodnie. Posiedzenia organizowane są także w okresie wakacyjnym. Ta nadzwyczajna częstotliwość spotkań, w stosunku do innych komisji DRL, wymuszona jest ilością napływających do nas projektów – nowych lub nowelizowanych aktów prawnych, a także koniecznością ich szybkiego zaopiniowania.

Znaczącym osiągnięciem Komisji jest natychmiastowe i cykliczne dostarczanie spływających z Naczelnej Izby Lekarskiej, komisji sejmowych, Ministerstwa Zdrowia i centrali Narodowego Funduszu Zdrowia projektów aktów prawnych, pocztą elektroniczną na domowe adresy każdego z członków Komisji. Takie rozwiązanie skróciło czas oczekiwania na materiały i zminimalizowało koszty pracy sekretariatu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. W zasadniczy sposób zmieniło też zasady procedowania podczas posiedzeń Komisji. Zapoznani z aktami prawnymi członkowie KL, zgłaszają na spotkaniu wyłącznie swoje uwagi, nie muszą już analizować ich treści.

W okresie sprawozdawczym odbyły się 23 posiedzenia Komisji. Omówiono i zaopiniowano 134 akty prawne, wnosząc do nich kilkaset poprawek i uwag. Opiniowaliśmy także propozycje rozwiązań prawnych przedstawionych przez organy Unii Europejskiej.

Najważniejszy z opiniowanych aktów to projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich, zakładający pozbawienie samorządu lekarskiego jego głównych prerogatyw w dziedzinie sądownictwa, nadal przedstawiamy swoje stanowisko, kategorycznie nie zgadzając się z propozycjami rządowymi.

Wielokrotnie zgłaszaliśmy i nadal zgłaszamy nasze propozycje zmian aktów prawnych dotyczących wypisywania recept lekarskich. Uważamy, że obowiązujące przepisy są niezgodne z przepisami ustawy o prawach pacjenta, ustawy o zawodzie lekarza, Kodeksem etyki lekarskiej.

Uwagi Komisji Legislacyjnej do projektów aktów prawnych są uwzględniane przez naszych wybrańców z ul. Miodowej i Wiejskiej niestety z rzadka.

Nadal zabiegamy o ściślejszą współpracę z Dolnośląską Izbą Aptekarską, konsultantami wojewódzkimi, sanepidem. Czasem udaje się nam uzgodnić wspólne stanowisko, czasem zasięgamy tylko opinii.

Wciąż podejmujemy działania zmierzające do prawnego uregulowania kwestii związanych z wynagradzaniem lekarzy prowadzących szkolenia dla stażystów i rezydentów, a także opiekunów praktyk wakacyjnych studentów, za co powinien, a nie płaci, minister zdrowia.

Apelujemy, prosimy, zachęcamy, by zainteresowani legislacją lekarze, członkowie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej zgłaszali się do pracy w Komisji Legislacyjnej. Całe środowisko prosimy zaś o nadsyłanie nam swoich uwag związanych ze złym funkcjonowaniem systemu prawnego.

Lek. Leszek Pałka
– przewodniczący Komisji Legislacyjnej

 

Zaloguj się aby komentować.