logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
Wydarzyło się - "Hipokrates przed sądem. Odpowiedzialność cywilna, karna i dyscyplinarna lekarza." - relacja z konferencji. Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

"Hipokrates przed sądem. Odpowiedzialność cywilna, karna i dyscyplinarna lekarza." -  relacja z konferencji.

Dnia 17 kwietnia 2015 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się Ogólnopolska Studencko – Doktorancka Konferencja Naukowa -  "Hipokrates przed sądem. Odpowiedzialność cywilna, karna i dyscyplinarna lekarza." - pod honorowym patronatem Prezesa Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Jacka Chodorskiego i Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu. Konferencja została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Biomedycznego przy współpracy Naukowego Koła Cywilistów Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim i interdyscyplinarnym charakterze, zgromadziło na jednej sali przedstawicieli kręgów medycznych i prawniczych. Jako cel postawiono wspólne omówienie konsekwencji prawnych związanych z wykonywaniem praktyki medycznej przez lekarzy. Dzięki różnorodności i szczegółowości poruszanych tematów, przybliżona została problematyka wykonywania zawodu lekarza z perspektywy konkretnych przepisów prawa.
Konferencja była podzielona na trzy panele: odpowiedzialności cywilnej, karnej i dyscyplinarnej lekarza. Referaty przedstawiali studenci i doktoranci ośrodków naukowych z Białegostoku, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

 

Konferencję rozpoczął dr hab. n. med. mgr prawa Tomasz Jurek, który wygłosił  wykład inauguracyjny „Błąd medyczny. Zmierzch "Bogów". Poruszył problemy związane z relacją lekarz – pacjent w kontekście błędów medycznych i zwrócił uwagę, że błędy pojawiają się w każdej dziedzinie, zarówno w związku z działaniem człowieka, jak i stosowanych przez niego urządzeń. Przedstawił także zagadnienia związane ze współczesną relacją prawa i medycyny.

 

Następnie wykład rozpoczynający panel odpowiedzialności cywilnej „Nowe technologie w medycynie a zasada winy jako podstawa odpowiedzialności cywilnej lekarza”  wygłosiła dr Monika Drela, adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po tym wprowadzeniu studenci i doktoranci mieli okazję do wypowiedzenia się na tematy odpowiedzialności cywilnej lekarza za naruszenie praw pacjenta, przy zapisywaniu leków pozarejestracyjnych, w kontekście transplantacji i przy wykonywaniu zabiegów chirurgii estetycznej, a także odpowiedzialności cywilnej lekarza rezydenta i lekarza na kontrakcie oraz przyczynienia się poszkodowanego jako okoliczność umniejszająca obowiązek naprawienia szkody.

Drugi panel poprowadził dr Wojciech Jasiński, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, który wprowadził uczestników w problematykę odpowiedzialności karnej lekarza. W tej części konferencji zostały poruszone tematy odpowiedzialności karnej za ujawnienie tajemnicy lekarskiej, niepodjęcie lub zaprzestanie uporczywej terapii, zaniechanie podjęcia decyzji o  przeprowadzeniu zabiegu cesarskiego cięcia, czy odpowiedzialności lekarza za udział w strajku.

Ostatni panel dotyczył odpowiedzialności dyscyplinarnej lekarza, a temat zainicjowała mgr Aleksandra Stebel, specjalista Okręgowego Sądu Lekarskiego we Wrocławiu, która zwróciła uwagę na specyfikę tego typu odpowiedzialności, odróżniającej jej od odpowiedzialności cywilnej i karnej. Poruszono zagadnienia związane z odpowiedzialnością lekarza za reklamę produktów leczniczych, naruszenie zasady postępowania z należytą starannością, a także zagadnienia tzw. zielonej karty, obowiązków deontycznych lekarza i wpływu pacjenta na ukaranie lekarza.

Każdy panel zakończony był bardzo żywą dyskusją. Na pytania słuchaczy odpowiadali prelegenci – studenci i doktoranci, natomiast moderatorzy wspierali dyskusję swoją wiedzą i doświadczeniem. Konferencja zyskała uznanie, zarówno wśród studentów, jak i profesjonalistów z zakresu prawa i medycyny. Niebawem ukaże się publikacja pokonferencyjna. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Roksana Strubel,
Organizator Konferencji "Hipokrates przed sądem. Odpowiedzialność cywilna, karna i dyscyplinarna lekarza.",
Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Prawa Biomedycznego

1.	Uczestnicy bierni  konferencji. (fot. z archiwum autora)

2.	Pierwsze wystąpienie w części dotyczącej odpowiedzialności cywilnej lekarza, mgr Katarzyna Zoń.

3.	dr hab. n. med. mgr prawa Tomasz Jurek w czasie wykładu inauguracyjnego.

4.	Uczestnicy czynni z Warszawy i Białegostoku, Diana Bożek, mgr Maciej Balcerowski, Karolina Góralczyk.

5.	Panel odpowiedzialności cywilnej lekarza, Diana Bożek o odpowiedzialności lekarza przedsiębiorcy.

 

Zaloguj się aby komentować.