logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Przesłanie prof. dr. hab. Jerzego Buzka Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przesłanie prof. dr. hab. Jerzego Buzka, byłego premiera Polski
oraz byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dla uczestników
VI Niemiecko-Polskie Sympozjum „Przeszłość zrozumieć – przyszłość kształtować”

Görlitz, 23-25 kwietnia 2015 r.

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na szóste spotkanie odbywające się pod hasłem „Przeszłość zrozumieć – przyszłość kształtować”. Chociaż obowiązki zatrzymały mnie w Brukseli, cieszę się, że w ten sposób mogę skierować do Państwa kilka słów.

Pierwsze Wasze sympozjum odbyło się w Krzyżowej – miejscu symbolicznym dla stosunków polsko-niemieckich. To tam w 1989 roku kanclerz Kohl i premier Mazowiecki wspólnie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej. Dobrze wiemy, że bez tamtego pojednania nie byłoby dzisiaj prawdziwie zjednoczonej Europy.

Współpraca między izbami lekarskimi – Dolnośląską i Saksońską – wyrosła niejako z tego historycznego gestu i od ponad 20 lat wzmacnia więzi między środowiskiem medycznym po obu stronach granicy. W latach 90. byliście pionierami działającymi na styku podzielonej do niedawna Europy. W pewnym sensie rozszerzyliście Unię, zanim zdążyli to zrobić politycy. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Wasze działania nabrały nowego znaczenia. Nadal jednak przede wszystkim liczy się idea solidarnej wymiany doświadczeń i dobro pacjentów – teraz już wewnątrz Wspólnoty.

Szanowni Państwo,

Wczoraj na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach mówiłem o kierunku, w jakim podąża Europa, o wdrażaniu innowacji w przemyśle i gospodarce, o problemach dotyczących energii i klimatu. Ale przyszłość Europy to przede wszystkim troska o jakość wzajemnych stosunków między sąsiadami. Dzisiejsze spotkanie w Görlitz świadczy o tym, że polskie i niemieckie środowiska lekarskie mają się znakomicie i mogą być wzorem dobrej, przyjaznej współpracy.

Serdecznie Państwu gratuluję. Życzę udanych i owocnych obrad!

Jerzy Buzek

 

Zaloguj się aby komentować.