logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 84 gości 
Wspomnienie pośmiertne - Lek. Danuta Łańcut-Piekarska Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Lek. Danuta Łańcut-Piekarska

25.01.1932-27.02.2015 r.
specjalista z zakresu pediatriii chorób zakaźnych

27 lutego 2015 r. zmarła Danuta Łańcut-Piekarska. Przeżyła ponad 80 lat, z których połowę poświęciła służbie chorym dzieciom. Była, obok lekarek: Ireny Korytko, Marii Koteckiej-Noceń, Danuty Gajosińskiej i Heleny Głodzikowej, pionierką trzebnickiej pediatrii. Opuściła nas nieoczekiwanie.

W ubiegłym roku spotykałem Ją często we wrocławskim Domu Lekarza na Spotkaniach Klubowych u Medyków. W 2013 r. uczestniczyła w sesji poświęconej „Pięćdziesięcioleciu epidemii ospy”. Otrzymała wówczas należne odznaczenie: Medal „Zasłużony dla Dolnego Śląska” za czynny udział w podejmowanych w 1963 r. działaniach przeciwepidemicznych. Wydarzenie to traktowała jako wyróżnienie wyjątkowe.

W okresie epidemii wszyscy lekarze szpitala zakaźnego w Będkowie stanęli w pierwszym szeregu tych, którzy ją zwalczali. Lek. Danuta Piekarska, która miała bezpośredni kontakt z chorą na ospę, objęła nadzór lekarski nad szpitalem przekształconym w izolatorium dla chorych i personelu medycznego. Lek. Anna Maliszewska pełniła obowiązki inspektora sanitarnego – organizowała punkty szczepień, lek. Danuta Kosowa kierowała w szpitalu powiatowym doraźnie powołanym pododdziałem powikłań poszczepiennych. Kwarantanna nałożona na szpital trwała ponad miesiąc.

Danuta Łańcut-Piekarska była energiczną, ofiarną, życzliwą i oddaną małym pacjentom lekarką. Chętnie służyła radą rodzicom chorych dzieci. Zapewne wielu dorosłych mieszkańców Trzebnicy przechowuje pamięć o Niej we wspomnieniach z dzieciństwa. Urodziła się w Łańcucie. Tam ukończyła szkołę średnią i uzyskała maturę. Studia lekarskie rozpoczęła w Łodzi, a zakończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W 1956 r. została skierowana nakazem pracy do Trzebnicy – na staż lekarski w szpitalu powiatowym i związała się z pediatrią. Pracowała również w poradni dziecięcej Przychodni Rejonowej w Trzebnicy. W 1962 r. podjęła pracę w Rejonowym Szpitalu Zakaźnym w Będkowie i tam uzyskała specjalizację z chorób zakaźnych. W 1978 r. przeniosła się wraz z rodziną do Wrocławia, aby nadal służyć chorym dzieciom w zakładach lecznictwa otwartego. Tam również uzyskała specjalizację z pediatrii.

Najcenniejszym darem była dla lek. Danuty Łańcut-Piekarskiej rodzina, a zwłaszcza córki: Magdalena i Katarzyna oraz wnukowie: Filip, Aleksander i Zuzanna. Każda rozmowa zaczynała się lub kończyła informacjami o wydarzeniach, których bohaterkami były Jej dorastające córki, a następnie rozpieszczane przez Babcię wnuczęta.

Pogrzeb na cmentarzu Osobowickim, 4 marca 2015 r., zgromadził wielu bliskich i znajomych z Łańcuta, Trzebnicy i z Wrocławia. Przemówienie pożegnalne nad grobem Zmarłej wygłosił najstarszy wnuk. Dzień był pogodny i słoneczny, podobny do dnia Jej narodzin.

Jerzy Bogdan Kos

 

Zaloguj się aby komentować.