logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 
Wydarzyło się - Spotkania Klubowe u Medyków Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Spotkania Klubowe u Medyków (Fot. MŁ/WW)

Spotkania Klubowe u Medyków

Pamiętamy z lat naszej młodości: zebrania, spotkania, wielogodzinne nasiadówki – wszystko to było zmorą studenckiego życia, a także z lat późniejszych, w których każdą sprawę należało ocenić i przedyskutować, chociaż było wiadomym, że ci, którzy zasiadają w prezydium zrobią to, co będą chcieli zrobić.

Minione ćwierćwiecze zmieniło te obyczaje – sale konferencyjne zastąpiła telewizja. Dyskusje na tematy „od sasa do lasa” toczą się między „gadającymi głowami” a płacącymi i niepłacącymi abonament widzami. Ci drudzy mają przewagę nad pierwszymi – mogą ich po prostu wyłączyć.

Przemawia dr Andreas Reinke.Trudno natomiast „wyłączyć” tych, którzy od wielu lat organizują Spotkania Klubowe u Medyków, bo chcą udowodnić sobie i innym, że środowisko lekarskie jest, podobnie jak inne grupy zawodowe, zafascynowane kulturą i sztuką i że stopień zainteresowania życiem rośnie w miarę starzenia się. Młodzi są bowiem zbyt zajęci zbieraniem punktów edukacyjnych i składaniem grosza na mieszkanie bez teściowej. A comiesięczne spotkania wabią koncertami muzycznymi oraz ciasteczkami i dobrą kawą serwowaną przez panią Danusię Bujwid, a także rozmowami z ludźmi, którzy wiedzą więcej od innych. W tegorocznych spotkaniach uczestniczyli już przecież JE ks. arcybiskup Józef Kupny, który nie tylko głosił Słowo Boże, ale również przy stole bawił rozmową zgromadzonych, a także miesiąc później nowy szef Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich dr hab. Jarosław Barański, który w opowieści o obrazie Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa” przywołał średniowieczną pogardę dla ludzkiego ciała, a wreszcie na kolejnym spotkaniu, na którym przyjaciele zmarłego przed kilku miesiącami dr. Michała Sobkowa rozmawiali o jego twórczości literackiej i pamiętnikarskiej.

1 kwietnia na 94. Spotkaniu Klubowym u Medyków gościł dr Andreas Reinke, historyk mieszkający w Berlinie, znawca społecznej historii Żydów w Niemczech, autor okazałej książki omawiającej dzieje Żydów na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu oraz działalność żydowskiego szpitalnictwa i opieki świadczonej przez żydowskie organizacje społeczne. Tematem ilustrowanego wykładu było „Szpitalnictwo żydowskie we Wrocławiu w latach 1926-1944”. Wykład i rozmowa z wykładowcą tłumaczona była w znakomitym stylu przez dr Adrianę Pietraszkiewicz, a streszczenie wykładu doręczone wszystkim słuchaczom.

Każdy wykład ma swoją poetykę i określoną przez wykładowcę strukturę. Wykład dr. Andreasa Reinke, przełożony na język polski, był wyjątkowy. Rozbudzał wyobraźnię: w dniach poprzedzających kapitulację Festung Breslau 150 ostatnich Żydów, a wśród nich lekarze i pielęgniarki szpitala żydowskiego wywieziono do Teresina, aby tam dokonać ostatniego aktu zemsty. A przecież jeszcze przed kilkunastu laty zamieszkiwało we Wrocławiu blisko 50 tysięcy Żydów, a wśród nich wielu wybitnych uczonych i światłych lekarzy.

Niektóre referaty wygłaszane na naszych spotkaniach powinny być publikowane i upowszechniane. Stowarzyszenie pokryje połowę kosztów wydania drukiem opowieści o żydowskiej przeszłości Okręgowego Szpitala Kolejowego. Kto pokryje resztę?

Jerzy Bogdan Kos

***

94. Spotkanie Klubowe u Medyków było okazją do wręczenia Medali „Zasłużonych dla Dolnego Śląska”. Otrzymało je pięciu pracowników ochrony zdrowia szczególnie zasłużonych w walce z epidemią ospy w 1963 roku. Wśród uhonorowanych znaleźli się: dr Danuta Piekarska, piel. Krystyna Strumińska, dr Tadeusz Niedźwiadek, dr Zygmunt Pośpiech, dr Anna Szymanek. Medale wręczał dr n. med. Paweł Wróblewski – wiceprezes DRL.

***

Wykład dr. Andreasa Reinke zostanie opublikowany w czerwcowo-lipcowym numerze „Medium”.

 

Zaloguj się aby komentować.