logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 111 gości 
Wspomnienie pośmiertne - Lek. Danuta Horbaczyńska-Szelachowska Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Lek. Danuta Horbaczyńska-Szelachowska

Lekarz pediatra, wieloletni dyrektor Szpitala Rejonowego w Oławie,
kierownik Powiatowego Wydziału Zdrowia i ordynator Oddziału Dziecięcego

07.08.1934-22.04.2012 r.

Dewizę życiową Pani Doktor najpełniej wyrażają słowa P. Bosmansa:
„Żyć to znaczy kochać swoją pracę, wykorzystywać swoje
zdolności, mieć swoje miejsce w społeczeństwie.
Jakie piękne jest wtedy życie”.

Lek. Danuta Horbaczyńska-Szelachowska jest legendą oławskiej służby zdrowia, była wieloletnim dyrektorem ZOZ-u,
twórczynią obecnego Szpitala Rejonowego w Oławie, kierownikiem Powiatowego Wydziału Zdrowia, ordynatorem Oddziału Dziecięcego, lekarzem pediatrą, społecznikiem, osobą uhonorowaną wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, szlachetnym człowiekiem o wielkim sercu, wyjątkowej skromności, życzliwości i niepowtarzalnej osobowości, kobietą o wysokiej kulturze osobistej, ukochaną mamą i żoną.

Miałam wielkie szczęście i zaszczyt należeć do grona uczniów i najbliższych współpracowników doktor Danuty Horbaczyńskiej-Szelachowskiej. Z wdzięcznością wspominam dzisiaj czas, kiedy dane mi było uczyć się od Niej, jak być dobrym lekarzem pediatrą i żyć w myśl zasady: „Cokolwiek czynisz, czyń dobrze i pamiętaj o końcu”.

Wspominamy Panią Doktor jako wyjątkowego, pełnego pomysłów człowieka, z którym spędziliśmy wiele cudownych i niezapomnianych chwil, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Wspominamy także niezliczone sytuacje i momenty, kiedy popularnie przez nas nazywana „nasza szefowa” służyła nam dobrą, mądrą, profesjonalną radą i pomagała w podejmowaniu trudnych decyzji zawodowych i nie tylko.

Doktor Danuta Horbaczyńska-Szelachowska obdarzona była niebywałą intuicją, kształtowała nasze postawy wobec pacjentów, inspirowała do poszerzania wiedzy i opanowywania nowych umiejętności medycznych. W naszej pamięci pozostanie wieloletnia współpraca w wypełnianiu hipokratesowej przysięgi i pomoc w podwyższaniu fachowej wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Była niezwykłym ordynatorem, lekarzem pediatrą posiadającym ogromną wiedzę medyczną. Emanowała z Niej życiowa mądrość. To właśnie dlatego zyskała szczególny szacunek otoczenia. Wykształciła wielu oławskich pediatrów, z którymi związana była emocjonalnie do końca swego życia. Pamiętamy, jak z łatwością skupiała wokół siebie chore, małe dzieci, z jakim zapałem i przyjemnością udzielała im fachowej pomocy, ratując ich zdrowie i życie. Była osobą bardzo troskliwą i szczególnie wrażliwą na problemy innych. Potrafiła dotrzeć do serc i umysłów najmłodszych oraz ich rodzin. Pracę zawodową traktowała jako szczególną misję, której bez reszty podporządkowała swoje życie osobiste. Poświęcała małym pacjentom każdą wolną chwilę, zapominając czasem o sobie i swoich najbliższych. Towarzyszyła nam w szarej codzienności, w chwilach radosnych i odświętnych.

Doktor Danuta Horbaczyńska-Szelachowska była osobą znaną i powszechnie szanowaną w środowisku medycznym i oławskim, ogólnie cieszyła się dużym uznaniem i zaufaniem, awansowała zawodowo i społecznie, pełniła w naszym mieście wiele odpowiedzialnych funkcji (m.in. dyrektor ZOZ-u, kierownik przychodni, kierownik Powiatowego Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej, ordynator Oddziału Dziecięcego). Nie sposób wymienić wszystkich organizacji społecznych, w których czynnie działała. Była radną Rady Miejskiej w Oławie, wiele uwagi poświęcała oławskim harcerzom. W historii miasta i powiatu oławskiego zapisała się jako konsekwentna w działaniu organizatorka konsolidująca społeczność do wspólnych zadań w trudnych i zmieniających się czasach. Dzięki Jej determinacji oławska służba zdrowia zmieniła swoje oblicze (nowy szpital, powstawanie nowych i modernizacja starych przychodni w mieście i powiecie). Walczyła wszędzie i o wszystko. Pomimo ustrojowego przełomu rządziła przez około 20 lat i dopięła swego, przyczyniając się w znacznym stopniu do poprawy jakości opieki medycznej. Najwięcej zawdzięcza Jej oławska pediatria, którą kierowała niemal przez pół wieku, godna do naśladowania…

Doktor Danuta Horbaczyńska-Szelachowska nadal żyje w sercach i pamięci koleżanek i kolegów, współpracowników, a także kilku pokoleń oławian.

W imieniu społeczności oławskiej pediatrii
ordynator Olga Ziółkowsk

 

Zaloguj się aby komentować.