Maj…
1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. To w tym dniu flaga UE powiewała po raz pierwszy razem z flagą III Rzeczpospolitej. Odegrano wówczas „Odę do młodości”, która jest hymnem Unii. A sama uroczystość rozszerzenia UE o kolejne państwa odbyła się w… Dublinie. I może warto przypomnieć, że Polska złożyła wniosek o członkostwo w UE 8 kwietnia 1994 r. Starania o przyjęcie do wspólnoty trwały więc 10 lat. Natomiast 25 maja 2014 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy po raz trzeci będą wybierać 51 swoich przedstawicieli na 5-letnią kadencję. We wspólnym okręgu dolnośląsko-opolskim do obsadzenia jest 5 mandatów. Minęło 10 lat i może warto zastanowić się, co lekarzom, ochronie zdrowia, pacjentom dała przynależność do UE. Dlatego majowy numer „Medium” poświęcamy temu tematowi. Przy moim osobistym eurosceptycyzmie muszę stwierdzić, że w mojej ocenie ten bilans dla lekarzy jest pozytywny. Trzeba pamiętać, że Unia Europejska to nie tylko Schengen, wspólna waluta i miliardy euro płynące do naszego kraju na wszelkiego rodzaju inwestycje. UE to także coś, co prof. Zdzisław Kubot, na spotkaniu w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej, nazwał europeizacją polskiego prawa. Bo bycie członkiem UE zobowiązuje także do dostosowywania standardów europejskich, np. w obszarze prawa pracy. A to na pewno kosztuje. Nie można więc „zjeść ciastka i mieć ciastko”.
|
10 lat w Unii Europejskiej – perspektywa lekarzy
Unia Europejska a państwa członkowskie
Nie wchodząc w niekończącą się dyskusję, czy Unia Europejska powinna być czymś w rodzaju stanów zjednoczonych Europy, czy też raczej związkiem ojczyzn, obowiązują w niej pewne zasady, które w znaczący sposób wpływają także na życie obywateli Polski.
Spośród nich wspomnieć należy przede wszystkim o zapewnieniu obywatelom państw członkowskich „przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości bez granic wewnętrznych, w której zagwarantowana jest swoboda przepływu osób”. Trzeba przyznać, że w tej „przestrzeni” sprawy ochrony zdrowia nie są regulowane zbyt ściśle.
|
10 LAT CZŁONKOSTWA POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ
Wprowadzenie
W zakresie ochrony zdrowia Unia Europejska działa na podstawie tytułu XIV (Zdrowie Publiczne) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), na który składa się jeden tylko artykuł – 168 (Dz. Urz. UE 2012 C 326). Z treści i konstrukcji tego artykułu wynika jasno, że kompetencja Unii w dziedzinie zdrowia publicznego ma jedynie charakter wspierający, koordynujący i uzupełniający działania państw członkowskich. W ramach zakreślonych w traktacie zadań, Unia stawia sobie za cel: zapobieganie chorobom, promowanie zdrowego trybu życia, dbanie o dobry stan psychiki, ochronę ludności przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia mającymi wymiar międzynarodowy, zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej, rozpowszechnianie informacji na temat zdrowia i wspieranie edukacji zdrowotnej, zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa, wspieranie dynamicznych systemów opieki zdrowotnej i nowych technologii, ustanawianie wysokich norm jakości i bezpieczeństwa w odniesieniu do narządów i innych substancji pochodzenia ludzkiego, zapewnienie bezpiecznych i skutecznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych wysokiej jakości. Jak wyraźnie wskazuje ust. 7 art. 168: „Działania Unii są prowadzone w poszanowaniu obowiązków państw członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej. Obowiązki państw członkowskich obejmują zarządzanie usługami zdrowotnymi i opieką medyczną, jak również podział przeznaczonych na nie zasobów”. Należy zatem podkreślić, że za organizację i zarządzanie zdrowiem publicznym odpowiadają państwa członkowskie. UE ze swej strony uzupełnia ich działania, koordynując wysiłki podejmowane w odpowiedzi na wspólne wyzwania w ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi, takimi jak np. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
|
NASI KANDYDACI DO EUROPARLAMENTUZ dolnośląskimi lekarzami ubiegającymi się o mandat europosła rozmawia Magdalena Łachut.
25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. O głosy wyborców walczą dolnośląscy lekarze: dr n. med. Halina Szymiec-Raczyńska, specjalistka z zakresu ginekologii i położnictwa praktykująca na co dzień w specjalistycznej przychodni lekarskiej w Dzierżoniowie, posłanka na Sejm VII kadencji, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, przedsiębiorca oraz lek. Mirosław Lubiński – specjalista medycyny pracy i chorób wewnętrznych z Wałbrzycha, senator RP V kadencji, radny Rady Miejskiej Wałbrzycha.
|
Dziesięć lat w UE – jaki jest bilans?
Z ubiegłorocznego raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska wciąż jest w czołówce państw przedłużających procedury wdrażania unijnych przepisów. Lista zarzutów KE nie jest krótka, a część z nich została skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Opóźnienia spowodowane są nie tylko przebiegiem prac legislacyjnych w poszczególnych resortach, lecz prostą kalkulacją, że ich zbyt szybkie wprowadzenie nie zawsze jest korzystne dla polskiej gospodarki. Jednocześnie możliwość korzystania z doświadczeń innych systemów ubezpieczeniowych, karta EKUZ poprawiająca poczucie bezpieczeństwa podróżujących obywateli, wejście do swoistego systemu naczyń połączonych pozwala na umiarkowany optymizm w kwestii poprawy standardów jakości i dostępności w krajowej opiece zdrowotnej, które zostaną wymuszone przez wzorce i prawo unijne.
|

70-lecie 4. WSK z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu
4 kwietnia obchodziliśmy uroczyście 70-lecie 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz święto wojskowej służby zdrowia. W gali, zorganizowanej w szacownych wnętrzach Auli Leopoldyńskiej, wzięło udział blisko 400 zaproszonych gości. Wśród nich byli zasłużeni pracownicy, gen. bryg. Piotr Dzięgielewski – szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, Tomasz Smolarz – wojewoda dolnośląski, Ewa Mańkowska – wicewojewoda dolnośląski, Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, Jerzy Michalak – wicemarszałek województwa dolnośląskiego, dr n. med. Paweł Wróblewski – wiceprezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej oraz m.in. rektorzy wrocławskich uczelni, komendanci szpitali wojskowych z całej Polski oraz dyrektorzy szpitali wrocławskich.
|

IV Międzynarodowa Studencka Konferencja Młodych Naukowców oraz XIX Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych Uczelni Medycznych 4-5 kwietnia 2014 r.
4 kwietnia 2014 roku w barokowej Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta inauguracja IV Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Młodych Naukowców oraz XIX Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Uczelni Medycznych, pod patronatem honorowym prezesa Dolnośląskiej Rady Lekarskiej Jacka Chodorskiego.
|

W imię współpracy,
czyli o wizycie, która przyczyniła się do umocnienia polsko-nepalskich stosunków.
Od lat mieszkam (wraz z rodziną) i pracuję w Polsce. Jestem chirurgiem onkologiem praktykującym na co dzień w Świebodzicach i Wałbrzychu oraz przewodniczącym Koła Lekarzy Cudzoziemców DIL. Podobnie jak moja małżonka Alini Pokharel-Subedi (również lekarz) pochodzę z Nepalu – kraju słynącego z pięknych, górzystych terenów.
|
TAJLANDIA – KRAJ UŚMIECHU
Do Tajlandii udaliśmy się przez Katar, państwo którego mieszkańcy uchodzą za najbogatsze społeczeństwo świata. Dzięki temu mieliśmy okazję zwiedzić stolicę tego małego kraju.
Tajlandia ma do zaoferowania o wiele więcej niż piękne plaże. Podczas naszego dwutygodniowego wyjazdu skupiliśmy się na północnej części tego kraju. W trakcie podróży interesowała nas głównie miejscowa ludność oraz ich zwyczaje. Zabytki, choć bardzo ciekawe, stanowiły atrakcję drugorzędną. Z racji wykonywanego zawodu bardziej interesuje nas człowiek.
|
I Mistrzostwa Dolnego Śląska Lekarzy w Squashu
W sobotę 5 kwietnia w klubie „Hastalavista” we Wrocławiu odbyły się I Mistrzostwa Dolnego Śląska Lekarzy w Squashu. 42 lekarzy z całej Polski walczyło o puchar prezesa Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
|
|