logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Wydarzyło się - W poszukiwaniu satysfakcjonujących form kształcenia Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

18 grudnia 2018 r. rezydentki medycyny rodzinnej – Katarzyna Jarocka i Justyna Kikut – wygłosiły prelekcję zatytułowaną „Odra – powrót do przeszłości” (Fot. Z archiwum autorki)

W poszukiwaniu satysfakcjonujących form kształcenia

Szalony rozwój nowych technologii i praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy mogą prowadzić do wniosku, że dziś każdy, kto chce i ma wystarczająco silną motywację, jest w stanie samodzielnie zdobyć wszelkie niezbędne informacje. Umiejętność samodzielnego czytania artykułów oraz zwykłe uczestnictwo w wykładach naukowych są jednak najmniej skutecznym sposobem na poszerzanie wiedzy i wprowadzanie zmian we własnym postępowaniu klinicznym. Ogromne znaczenie ma przekazywane doświadczenie, konkretne przykłady, wymiana podglądów, ćwiczenie.

Jedną z okazji do wymiany informacji i dzielenia się zawodową praktyką było spotkanie rezydentów i lekarzy rodzinnych 18 grudnia 2018 r. Rezydentki medycyny rodzinnej – Katarzyna Jarocka i Justyna Kikut – wygłosiły prelekcję zatytułowaną „Odra – powrót do przeszłości”. Było to cenne przypomnienie ważnej wiedzy. Całość skomentował, rozwinął i uzupełnił informacjami o pozostałych wirusowych chorobach wysypkowych dr n. med. Jarosław Gruszka.

W ten sposób, w poszukiwaniu satysfakcjonujących form kształcenia, zrealizowaliśmy jedną z nich polegającą na dyskusji dydaktycznej, spotkaniu w grupie lekarzy, peer-review.

Szkolenie było ciekawe, dynamiczne, bardzo merytoryczne i – co dla nas szczególnie ważne – praktyczne. Jestem przekonana, że rozwinie i na długo utrwali wiedzę. Duża części informacji na pewno pozostanie nam długo w pamięci. Takie spotkanie pełni też funkcję integrującą, pozwala na odkrywanie w sobie – także dzięki innym – talentów i możliwości swoich oraz kolegów, a także aktywizuje nas w działaniach dla środowiska.

Szkolenie uzupełniała Ania Szadura, prezes Dolnośląskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, przedstawiając najnowsze wytyczne głównego inspektora sanitarnego, które można znaleźć pod tym adresem: https://gis.gov.pl/zdrowie/postepowanie-przeciwepidemiczne-w-zwiazku-z-pojawieniem-sie-w-podmiocie-leczniczym-odra/

Słuchacze zadawali liczne pytania, tym samym pomogli przełożyć teorię na praktykę gabinetu lekarskiego. Na końcu nie szczędzili braw, a w ankietach wysoko ocenili szkolenie.

Gratulacje dla młodych odważnych. Oby tak dalej! I do następnego spotkania.

lek. Beata Stecka, Komisja Kształcenia