logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 178 gości 
Nasi stomatolodzy - Jesienne spotkanie stomatologów po raz trzeci we Wrocławiu Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Na zdjęciu prf. Tomasz Gedrange (Fot. z archiwum OD PTS)

Jesienne spotkanie stomatologów po raz trzeci we Wrocławiu

III Dolnośląskie Jesienne Dni Stomatologiczne i odbywające się równolegle polsko-niemieckie spotkanie stomatologów przyciągnęły do Wrocławia specjalistów z wielu dziedzin. 21 listopada 2015 r. w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej mieli okazję podzielić się swoim zawodowym doświadczeniem. Wydarzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zorganizował Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przy współpracy z Dolnośląską Radą Lekarską.

Zapoczątkowany w latach 2010-2013 cykl tego typu spotkań, noszący wówczas nazwę Wrocławskie Dni Implantologii, skierowany był do osób zajmujących się chirurgią i regeneracją jamy ustnej. Na przestrzeni lat spotkanie rozrosło się i zyskało rangę ogólnostomatologicznego szkolenia. Z każdym rokiem poszerzany jest jego zakres tematyczny.

III Dolnośląskie Jesienne Dni Stomatologiczne poświęcone były zależnościom zachodzącym między ortodoncją a periodontologią i odbywały się pod hasłem: „Ortodontyczne i periodontologiczne problemy w codziennej praktyce lekarza dentysty”. Do przedstawienia najnowszej wiedzy zaproszeni zostali wybitni specjaliści z Polski oraz Niemiec. Nowinki technologiczne dla branży stomatologicznej zaprezentowali obecni na konferencji wystawcy. Platynowym sponsorem była firma Glaxo Smith Cline Beacham®, która przygotowała dodatkowo wykład, wpisujący się tematycznie w prezentowane zagadnienia.

Spotkanie otworzył prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jako lekarz stomatolog stwierdził, że jest bardzo zadowolony z tak dynamicznego rozwoju tej dziedziny medycyny. Kierownikiem i moderatorem konferencji była prof. dr hab. Marzena Dominiak, która otworzyła spotkanie wykładem poświęconym „Nowym perspektywom w diagnostyce recesji przyzębia” oraz zaprosiła na Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Ten w dniach 7-10 września 2016 r. odbędzie się w Poznaniu.

Podczas spotkania omówiono szereg kontrowersyjnych zagadnień z zakresu ortodoncji i chirurgii szczękowej. Wykład na temat zastosowania „Dystraktorów w leczeniu ortodontycznym” prowadził prof. dr hab. Tomasz Gedrange z Uniwersytetu Medycznego w Dreźnie i Wrocławiu. O problemach związanych z leczeniem pacjentów z bólami stawu żuchwowego mówiła prof. dr Aladin Sabbagh z Niemiec („Szyny aquasprint w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych”). Przyczyny zmian parodontalnych oraz terapię przyzębia „Razem dbajmy o zdrowie naszych pacjentów” zaprezentował lek. dent. Paweł Zaborowski, a dr n. med. Justyna Warmuz opowiadała o „Wpływach czynników morfologicznych na rozwój recesji dziąsła w III klasie zgryzu”. Z kolei lek. dent. Jacek Żurek – doktorant w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu zaprezentował „Współczesne metody leczenia recesji przyzębia”. Przy tej okazji zaprosił uczestników na kurs, podczas którego zaprezentowane zostaną szerzej najnowsze metody i materiały allogenne do augmentacji dziąsła. Z ciekawostek, interesujący wydaje się fakt, że zaprezentowany materiał jest jak do tej pory jedynym na świecie udowodnionym przeszczepem biostatycznym (zgłoszenie patentowe RP), wykorzystywanym w chirurgii śluzówko-dziąsłowej i regeneracyjnej wyrostka. O zależnościach między ortodoncją i paradontologią mówił także dr n. med. Wojciech Bednarz („Aspekty periodontologiczne w leczeniu ortodontycznym”). Prelegent przedstawił szereg bardzo ciekawych, a zarazem trudnych przypadków klinicznych.

Konferencja poruszała też zagadnienia ważne dla praktyki, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych metod diagnostyki i terapii po utracie zębów. Wykłady poświęcone autotransplantacji zębów jako alternatywie do implantacji prowadzili: z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, dr hab. Paweł Plakwicz („Autotransplantacja zębów”) oraz z ośrodka wrocławskiego, lek. stom. Piotr Puszkiel („Autotransplantacja – metoda leczenia urazów zębów, współpraca chirurga i ortodonty (opis przypadków)”. W wykładach tych przedstawiona była już wieloletnia skuteczność takich zabiegów. Jest to o tyle ciekawe, że rośnie zainteresowanie tą metodą, a ośrodek wrocławski jest jednym z wiodących na terenie Polski.

Jesienne Dni Stomatologiczne uzupełniają ofertę dydaktyczną w naszym regionie. Jest to bardzo ważne spotkanie, w którym mają możliwość zaprezentowania się nie tylko przedstawiciele uniwersytetów z Polski i zagranicy, ale też koledzy praktycy prowadzący własne gabinety. Wierzymy, że wymiana poglądów pozwoli na lepszą współpracę, a tym samym skuteczniejsze leczenia naszych pacjentów.

Mamy nadzieję, że konferencja Jesienne Dni Stomatologiczne, ciesząc się dużym zainteresowaniem, utrwaliła swoją pozycję w krajowym kalendarzu spotkań klinicystów.

prezes Oddziału Dolnośląskiego PTS prof. dr hab. Marzena Dominiak,
wiceprezes Oddziału Dolnośląskiego PTS
prof. dr hab. Tomasz Gedrange


 

Zaloguj się aby komentować.