logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 
Wydarzyło się - Wydział Lekarski obchodził 70. urodziny Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Prof. Marek Ziętek – rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przypomniał, że to właśnie na Wydziale Lekarskim odbyło się jego kolokwium habilitacyjne, tu został zatrudniony i stąd wyprowadził stomatologów, którzy utworzyli własną jednostkę. (Fot. Adam Zadrzywilski)

Wydział Lekarski obchodził 70. urodziny

70 lat temu, 12 stycznia 1946 roku, 14 doskonałych lekarzy i dydaktyków spotkało się na pierwszym w historii powojennego Wrocławia formalnym posiedzeniu Rady Wydziału Lekarskiego, który działał wówczas w ramach Uniwersytetu i Politechniki. Był to zalążek utworzonej w 1950 roku Akademii Medycznej. Rocznicę tych wydarzeń uczciło specjalne posiedzenie Rady WL, które odbyło się 14 stycznia o godz. 12.00.

„Od samego początku mieliśmy ogromne szczęście do niezwykłych ludzi – zarówno kadry akademickiej, jak i studentów” przyznaje dziekan Wydziału, prof. Małgorzata Sobieszczańska: „Hirszfeld, Kowarzyk, Bross, Baranowski, Falkiewicz, żeby wymienić tylko tych najbardziej znanych. Byli pionierami nie tylko polskiej medycyny, oni wyznaczali światowe trendy” – podkreśla prof. Sobieszczańska. I dodaje, że poprzednicy poprzeczkę ustawili bardzo wysoko, nie tylko w nauce, ale i w pracy ze studentami.

Dziś Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego kształci 2 200 studentów na studiach prowadzonych w języku polskim i angielskim, funkcjonuje kilkadziesiąt studenckich kół naukowych. Praktyczne zajęcia dydaktyczne prowadzone są w dwóch uniwersyteckich szpitalach klinicznych, realizowane są liczne projekty naukowo-badawcze.

„Kształcenie lekarzy to zadanie szczególne. Muszą być doskonale przygotowani merytorycznie, ale także też być nauczeni szacunku, empatii i troski o pacjenta, radzenia sobie z emocjami swoimi i innych, odporności na stres. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Przed nami ciekawe lata i spore wyzwania – po słusznej, moim zdaniem, decyzji Ministerstwa o przywróceniu stażu podyplomowego musimy po raz kolejny zmienić program nauczania” – wyjaśnia prof. Małgorzata Sobieszczańska.

Wydział Lekarski jest najstarszym, jednym z pięciu tworzących Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Pozostałe to: Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

Biuro Prasowe UMW

Związany z uczelnią od 67 lat prof. Bogdan Łazarkiewicz opowiadał ze swadą o historii Wydziału Lekarskiego. Zaprezentował także zebranym indeks, który otrzymał w 1949 r. Po prawej prof. Małgorzata Sobieszczańska

 

Zaloguj się aby komentować.