logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 
Sprawozdanie z działalności Delegatury DIL w Wałbrzychu Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Delegatura DIL w Wałbrzychu

Delegatura Wałbrzyska reprezentuje ok. 2000 lekarzy. Nasza siedziba mieści się w samym centrum miasta, w starej kamienicy wałbrzyskiego rynku (ul. Moniuszki 1). W roku sprawozdawczym przyjęliśmy ok. 1400 interesantów, głównie w sprawach dotyczących: prawa wykonywania zawodu, problemów związanych z prowadzeniem praktyk lekarskich, ubezpieczeniami. Niestety p. Beata Czołowska, jedyny pracownik delegatury, musiała przyjąć także skargi na lekarzy, których było kilkanaście.

Największym problemem naszego środowiska w ubiegłym roku była „biurokratyczna dżungla”, w której znaleźliśmy się dzięki Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Kontrakty, negocjacje, kontrole, skomplikowane rozliczenia, kary finansowe naliczane przez NFZ za tzw. nienależne refundacje recept. Nasi lekarze jako pierwsi w województwie dolnośląskim doznali tego „przywileju” i zostali pozwani do sądów przez Fundusz. Dolnośląska Izba Lekarska otoczyła naszych kolegów ochroną prawną. W ubiegłym roku bardzo często korzystaliśmy z doradztwa prawnego, co chyba jest już koniecznością w naszym życiu zawodowym. Ponadto oferowaliśmy pomoc socjalną lekarzom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Pod hasłem: „Jak być dobrym lekarzem i nie zwariować?” organizowaliśmy w naszej siedzibie i w terenie konferencje naukowe oraz szkolenia (łącznie ok. 30 zdarzeń edukacyjnych), spotkania towarzyskie, bale i imprezy sportowo-integracyjne. Wszystko dzięki naszym niestrudzonym działaczom kół terenowych, koła seniorów, koła stomatologicznego, którym bardzo, bardzo dziękuję. Niestety chętnych do pracy społecznej jest coraz mniej, nasze szeregi topnieją. Młodzi lekarze zasłaniają się brakiem czasu, starsi może trochę się już wypalili, dotknęły ich choroby. Bardzo dużym ciosem dla naszego środowiska była nagła śmierć naszego przyjaciela Henia Maciąga, aktywnego działacza Izby, delegata na nasze zjazdy, członka OSL we Wrocławiu, twórcy i głównego organizatora corocznych ogólnopolskich warsztatów i spotkań onkologicznych w Wałbrzychu.

Bardzo ważnym narzędziem w naszej działalności stał się internet. Dzięki temu szybkiemu, niezawodnemu środkowi komunikacji przejęliśmy rolę centrum informacyjnego dla lekarzy regionu wałbrzyskiego. Staramy służyć radą i udzielać informacji niezbędnych dla naszych kolegów. Tysiące telefonów i e-maili do delegatury świadczy o tym, że nasi koledzy szukają informacji i pomocy przede wszystkim u nas.

Koniec roku 2014 to oczywiście problemy z kontraktami z NFZ oraz pakietem onkologicznym. Rok 2015 dla lekarzy także łatwy nie będzie. Miejmy nadzieję, że dzięki przynależności do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej każdy lekarz znajdzie wsparcie w naszej coraz trudniejszej pracy zawodowej.

Lek. Dorota Radziszewska – wiceprezes DRL ds. Delegatury Wałbrzyskiej

 

Zaloguj się aby komentować.