logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 
Wydarzyło się - SPOTKANIE OPŁATKOWE U MEDYKÓW Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

SPOTKANIE OPŁATKOWE U MEDYKÓW

Dr Jerzy Bogdan Kos – prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej wita uczestników spotkania (Fot. MŁ)

16 stycznia 2014 r. w Domu Lekarza przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu odbyło się Spotkanie Opłatkowe u Medyków. Dr Jerzy Bogdan Kos – prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej powitał serdecznie wszystkich gości i Jego Ekscelencję ks. arcybiskupa Józefa Kupnego – metropolitę wrocławskiego.

W swoim wystąpieniu powitalnym dr Kos przypomniał, że my wszyscy jesteśmy kontynuatorami dzieła 27 lekarzy wrocławskich, którzy w czerwcu 1957 roku powołali do życia pierwsze w powojennej Polsce Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia w czasach powojennych był dr Stefan Kuczyński, szanowany i zasłużony lekarz byłej wrocławskiej Polonii lat przedwojennych. Możemy być dumni, że lekarze własnymi siłami i z pomocą władz miasta odbudowali przekazany im zniszczony pałac Selderów oraz doprowadzili do powstania Domu i Klubu Lekarza. W następnych latach Izba przebudowała Dom Lekarza, który stał się siedzibą i miejscem spotkań środowiska lekarskiego. Obecni spotkali się w pięknym wnętrzu przebudowanego pałacu Selderów dzięki trudowi i zaangażowaniu prezesów dwóch kadencji Rady doktorów Andrzeja Wojnara i Igora Chęcińskiego oraz przewodniczącego Zespołu ds. nadbudowy i przebudowy nieruchomości przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 – dr. Pawła Wróblewskiego.

Spotkanie rozpoczęto polonezem Ogińskiego w wykonaniu artystów Opery Wrocławskiej: Andrzeja Sekuły (skrzypce) i Wiktora Szymajdy (fortepian). Następnie wysłuchano gawędy prof. dr hab. Ewy Ferens, która przedstawiła polskie tradycje związane z świętem Bożego Narodzenia i ich znaczenie w kształtowaniu kultury narodowej. Po czym głos zabrał Jego Ekscelencja Józef Kupny, który od 7 miesięcy jest nowym arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Nasz gość wyraził radość ze spotkania ze środowiskiem lekarskim. Jest absolwentem KUL-u, w 1993 uzyskał stopień dr. nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii. W latach 1983-1995 pracował jako adiunkt w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej KUL. Był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach oraz biskupem Archidiecezji Katowickiej. Obecnie pełni funkcję nie tylko metropolity, ale też wielkiego kanclerza Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Spotkanie Opłatkowe u Medyków zaszczycił swoją obecnością abp Józef Kupny – metropolita wrocławski

Abp Józef Kupny wyraził słowa uznania dla zawodu lekarza i nazwał medyków „aniołami dusz ludzkich”. Stwierdził, że najważniejsza w życiu jest miłość do człowieka, a nie zysk i bogactwo, co spotkało się z żywą reakcją zebranych w sali. Nasz rektor prof. dr hab. Bogdan Łazarkiewicz skomentował, że nigdy dotąd nie został nazwany aniołem. Następnie odbył się krótki recital kolęd polskich, uczestnicy śpiewali kolędy wraz z muzykami. Szczególny nastrój udzielił się wszystkim zebranym, śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem, wszyscy wszystkim składali życzenia. Spotkanie Opłatkowe u Medyków zakończyło się wspólną biesiadą i rozmowami.

Wiesław Prastowski

„Lekarze są niczym aniołowie” – mówił w trakcie swego wystąpienia abp Józef Kupny

W spotkaniu wzięło udział ok. 80 osób.

 

Zaloguj się aby komentować.