logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 171 gości 
List OZZL do lekarzy internistów Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

OZZL rozpoczął przygotowania do akcji polegającej na równoczesnym, grupowym zwolnieniu się z pracy lekarzy zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ. Celem akcji jest zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza, a pośrednio do wprowadzenia racjonalnych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Podstawą akcji mają być lokalne porozumienia lekarzy zatrudnionych w szpitalach w danym województwie. Wiemy jednak, że sytuacja poszczególnych lekarzy zatrudnionych nawet w tym samym szpitalu różni się nieraz od siebie znacząco – w zależności od specjalności. Dlatego proponujemy też porozumienia obejmujące jedną, określoną specjalizację – w danym województwie, kilku województwach lub w całym kraju. Podstawą formalno-prawną dla takich porozumień będzie „zrzeszenie” (stowarzyszenie) lekarzy danej specjalności. Zasadniczym jego celem będzie wynegocjowanie z rządem lub z dyrektorami szpitali nowych, właściwych warunków pracy i płacy (zgodnych z postulatami OZZL i samorządu lekarskiego).

Samo powołanie zrzeszenia – oczywiście – nie wystarczy do osiągnięcia zakładanego celu. Aby go osiągnąć, trzeba będzie zwolnić się grupowo z pracy – w ramach danej specjalności – w całym województwie, kilku województwach lub w całym kraju i zmusić w ten sposób rząd albo dyrektorów szpitali do negocjacji. Istniejące zrzeszenie ułatwi takie działanie, pokaże lekarzom ich siłę i zintegruje ich.

Zwracamy się do Państwa – lekarzy internistów, zatrudnionych w zakładach finansowanych ze środków NFZ – jako do pierwszej grupy specjalistów, którym proponujemy utworzenie takiego zrzeszenia. Położenie internistów – wskutek różnych zmian organizacyjnych – stało się szczególnie trudne: ich specjalizacja straciła należną pozycję, nie ma jej formalnie w POZ, nie ma w AOS, a w szpitalach jest lekceważona wobec istnienia węższych podspecjalizacji internistycznych. Odzwierciedleniem takiego traktowania są wynagrodzenia internistów, które należą do najniższych wśród lekarzy.

W połowie lutego bieżącego roku zorganizujemy w Warszawie pierwsze spotkanie osób, które wyrażą gotowość uczestniczenia w tworzeniu takiego zrzeszenia internistów. Prosimy, aby osoby zainteresowane tworzeniem zrzeszenia na terenie swojego województwa zgłosiły ten fakt na adres zarządu krajowego OZZL: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na stronie internetowej OZZL w zakładce: Zrzeszenie Internistów Ubezpieczenia Zdrowotnego znajdują się wszystkie materiały dotyczące proponowanego przedsięwzięcia.

Zapraszamy
Zarząd Krajowy OZZL

lek. Krzysztof Bukiel
Przewodniczący Zarządu OZZL

 

Zaloguj się aby komentować.