logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 88 gości 
Pasje lekarzy: Strzelectwo długodystansowe w Polsce Drukuj
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Strzelectwo długodystansowe w Polsce

Strzelectwo długodystansowe jest w Polsce dyscypliną stosunkowo młodą. Rozwija się od około pięciu lat. Z roku na rok przybywa strzelnic sportowych umożliwiających organizowanie i przeprowadzanie strzelań na tak dalekich dystansach. W naszym kraju od kilku lat organizowane są dwie duże imprezy strzeleckie mające charakter międzynarodowy. Należą do nich odbywające się w Międzyrzeczu koło Gorzowa Wielkopolskiego zawody: Longshot oraz Snajper organizowane w Nowej Dębie na Podkarpaciu. Strzelania przeprowadza się na terenie poligonów wojskowych. Celem zawodów jest propagowanie strzelań karabinowych na duże odległości.

Autor z legendarnym karabinem SSG-69 w wersji P II (Zdjęcia z archiwum autora)

Longshot cieszy się w polskim środowisku strzelców długodystansowych bardzo dobrą opinią. W pierwszych zawodach startowało kilkudziesięciu strzelców, a w tym roku było ich ponad dwustu. Z każdą kolejną edycją wzrasta liczba zawodników przyjeżdzających z zagranicy. W tym roku przybyła liczna grupa strzelców z: Czech, Estonii, Francji, Holandii, Niemiec i Słowacji. Organizatorami imprezy byli, tak jak i wcześniejszych, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oraz Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Delta z Katowic. Patronat honorowy nad imprezą objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Aktualnie to największe wydarzenie strzeleckie w kontynentalnej Europie. Zawody trwają dwa dni, przy czym pierwszy z nich poświęcony jest na trening strzelecki. W imprezie biorą udział zarówno strzelcy sportowi, jak i zawodowi snajperzy z różnych, często elitarnych, formacji wojskowych.

Prof. dr hab. Jerzy Ejsmont. Autor licznych publikacji z zakresu budowy broni, balistyki i strzelectwa. Tegoroczny zwycięzca w klasie Super Magnum podczas zawodów Longshot.

W dniu zakończenia zawodów Longshot 2012 organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, m.in. pokaz technik działania Specjalnej Grupy Operacyjnej (SGO).

Zawodnicy mogą rywalizować w klasach: Standard, Magnum i Super Magnum. Strzelania prowadzone są na dystansach: 300, 600, 800 metrów, z łączną, wielobojową klasyfikacją oraz dodatkową konkurencją 1076 metrów. Wyjątkiem jest klasa Super Magnum, której cele znajdują się w odległości 1000, 1200, 1500 metrów. Zawodnicy używają broni strzeleckiej sportowej, wojskowej bądź wykonanej indywidualnie dla danego strzelca. Amunicja stosowana w trakcie strzelań może być wykonana fabrycznie lub przez samego strzelca na drodze elaboracji (reloading). Jest ona dostosowana do danej jednostki broni. Obecnie zawodnicy mają możliwość wytwarzania amunicji na potrzeby własne, stosując różne komponenty takie jak proch o różnej szybkości spalania czy pociski o różnej konstrukcji i gramaturze. Elaboracja w znacznym stopniu poprawia celność broni.

Każdy szanujący się strzelec dokonuje pomiaru prędkości pocisku opuszczającego lufę. Wykorzystuje się do tego celu specjalne urządzenia tzw. chronometry. Uzyskane informacje wprowadzane są do kalkulatorów balistycznych, które umożliwiają ustalenie trajektorii lotu pocisku od momentu opuszczenia lufy do momentu trafienia w tarczę. W związku ze znaczną odległością do celu strzelcy używają optycznych przyrządów celowniczych. Linia łącząca źrenicę oka z celem nazywana jest linią celowania.

W trakcie strzelania zawodnicy oceniają prędkość i kierunek wiatru, który ma istotny wpływ na lot pocisku. Często zdarza się, że wieje on z różną siłą i w różnych kierunkach na danym dystansie. Wiatr o prędkości 1 m/s wiejący pod kątem prostym do toru lotu przesunie nam punkt trafienia aż o 20 cm na dystansie 600 metrów. Wytrawni strzelcy powiadają, że wygrywa ten, kto „potrafi czytać wiatr”. Temperatura powoduje przemieszczenie w płaszczyźnie pionowej. Spadek o 20 stopni spowoduje obniżenie wynoszące 11cm na dystansie 600 metrów. Kolejnym czynnikiem może być tzw. miraż pojawiający się w ciepłe dni. Jest to zjawisko optyczne związane z różnicą gęstości i ruchem nagrzanego powietrza. Pod wpływem temperatury następuje falowanie obrazu i jego przesunięcie. Nie wspomnę o derywacji czy sile Coriolisa związanej z ruchem obrotowym Ziemi.

Są to tylko podstawowe dane, które powinny zobrazować, jak wiele czynników może mieć wpływ na końcowy wynik strzelania. Czasami centymetry na tarczy decydują o tym, kto stanie na podium i znajdzie się w pierwszej trójce. Serdecznie zapraszam wszystkich Kolegów lekarzy do wspólnej rywalizacji.

Tomasz Dąbrowa
Autor jest adiunktem
w Katedrze Protetyki Stomatologicznej
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

Zaloguj się aby komentować.