logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Luty 2013
Izbowe spotkanie z przyszłymi specjalistami Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Rezydent, czyli kto?

Izbowe spotkanie z przyszłymi specjalistami

Bodaj po raz pierwszy mieli okazję wyartykułować publicznie zastrzeżenia względem kształcenia specjalizacyjnego i poruszyć problemy, z jakimi borykają się na co dzień. Jak sami przyznają, dotychczas o swoje prawa walczyli głównie w pojedynkę, ale zazwyczaj była to walka z wiatrakami… „Potrzebujemy instytucjonalnego wsparcia!” – apelowali lekarze rezydenci, którzy 10 stycznia 2013 r. wzięli udział w spotkaniu zatytułowanym „Rezydent, czyli kto?”. W międzypokoleniowej, dwugodzinnej debacie, zainicjowanej przez władze Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, poza ok. 70. młodymi medykami, uczestniczyli również ordynatorzy szpitali, prorektor ds. klinicznych UM we Wrocławiu prof. dr hab. n. med. Romuald Zdrojowy, kierownik działu Kształcenia Wyższych Kadr Medycznych UW we Wrocławiu mgr Anna Krzesińska-Nowacka, członkowie Prezydium DRL, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy DIL lek. Zbigniew Winkel. Z racji wieloletniej współpracy prezes DRL zaprosił do dyskusji także przedstawicieli śląskiej rodziny lekarskiej. Wśród nich znaleźli się: prezes ŚIL dr n. med. Jacek Kozakiewicz, b. konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej prof. Witold Lukas, lek. Karolina Kołodziejczyk i lek. Dorota Balwierz. Spotkanie odbyło się w siedzibie Izby przy al. Matejki 6.

 
Na Cito Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Rezydent, czyli kto?

Witam Koleżanki i Kolegów!

W styczniowym wydaniu „Medium”, w którym pisaliśmy o lekarzach seniorach, zasygnalizowałem, że kolejne „Na cito” dotyczyć będzie lekarzy rezydentów i trudności, na jakie napotykają w drodze do specjalizacji. W mojej ocenie to niezmiernie ważna kwestia będąca problemem nie tylko samych zainteresowanych, ale całego środowiska lekarskiego. Poświęcam jej zatem więcej miejsca niż zazwyczaj.

 
Rezydenci – uwarunkowania prawne Drukuj
Ocena użytkowników: / 39
SłabyŚwietny 

Lekarze rezydenci w świetle prawa

Status lekarza odbywającego specjalizację w ramach rezydentury określają przepisy Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tekst jednolity (Dz. U. z 2011 r. nr 277, poz. 1634 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. nr 213, poz. 1779 ze zm.).

 
List OZZL do lekarzy internistów Drukuj

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

OZZL rozpoczął przygotowania do akcji polegającej na równoczesnym, grupowym zwolnieniu się z pracy lekarzy zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ. Celem akcji jest zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza, a pośrednio do wprowadzenia racjonalnych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

 
Co dalej z naszą inwestycją? Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

coraz bliżej mety

Kolejna gospodarcza wizyta członków Komisji Rewizyjnej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i Zespołu ds. modernizacji nieruchomości przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 pozwoliła stwierdzić, że prace budowlane posuwają się w planowanym tempie. Najważniejsze roboty konstrukcyjne zostały zakończone: budynek jest już kompletnie zadaszony, łącznie ze szklanym świetlikiem nad salą konferencyjną, całkowicie wylana nowa klatka schodowa i  zamontowany szyb windowy. Trwają prace montażowe ścian działowych, klimatyzacji, rozpoczęło się układanie podłóg. Większość materiałów wykończeniowych czeka już na swoją kolej montażu.

 
Nasi stomatolodzy: NOWY ROK – NOWE PLANY Drukuj

NOWY ROK – NOWE PLANY

Koleżanki i Koledzy!

Nowy rok rozpoczęliśmy niestety dość nerwowo, co wiązało się z negocjacjami z NFZ odbywającymi się do Sylwestra i ogłoszeniem wyników tuż przed północą. Jak zwykle część oferentów nie otrzymała kontraktów, mogli oni skorzystać z procedury odwoławczej, posiłkując się formularzem przygotowanym przez dr Małgorzatę Nakraszewicz i mec. Monikę Huber-Lisowską. Miejmy nadzieję, że przynajmniej część tych odwołań zostanie uwzględniona.

 
W sprawie kandydatów na lekarzy sadowych Drukuj

27 grudnia 2012 r. prezes DRL dr n. med. Igor Chęciński otrzymał pismo od prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu Ewy Barnaszewskiej z prośbą o podjęcie działań zmierzających do pozyskania kandydatów na lekarzy sądowych. Poniżej publikujemy jego treść wraz z odpowiedzią, którą pisemnie udzielił szef dolnośląskiego samorządu lekarskiego.

 
20 lat po reformie… Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

20 lat po reformie…

Artykuł dedykuję śp. prof. Andrzejowi Steciwce – pomysłodawcy tego tematu. Była to Jego ostatnia wypowiedź dla prasy.

Komercyjne myślenie w ochronie zdrowia staje się koniecznością, a dobrym rozwiązaniem wydaje się być system mieszany, gdzie prywatną służbę zdrowia uzupełnia państwo – twierdzi Wesley Smith, jeden z najwybitniejszych amerykańskich ekspertów zajmujących się problemami systemów opieki zdrowotnej. Mija 20 lat od wprowadzenia reformy w ochronie zdrowia w Polsce. Bilans strat i zysków nie wypadł na zero. Różne punkty widzenia, różne przemyślenia… Jedno jest pewne – potrzebę zmian systemowych dostrzegają wszyscy.

 

 
Wybory korespondencyjne 2013: DALSZE PRZYGOTOWANIA WYBORCZE Drukuj

DALSZE PRZYGOTOWANIA WYBORCZE

Baczni czytelnicy „Medium”, którzy z reguły często goszczą również na naszej stronie internetowej (www.dilnet.wroc.pl), zauważyli na pewno, że każdy mój comiesięczny artykuł publikowany pod hasłem „Wybory korespondencyjne 2013” powtórzony jest w zakładce „Wybory 2013”. Tam też, jako załącznik do uchwały nr 739/2012 naszej Rady z 20 grudnia 2012 r., zamieściliśmy zatwierdzony spis rejonów wyborczych. Do tego samego spisu można też uzyskać dostęp, przeglądając BIP, czyli Biuletyn Informacji Publicznej.

 
Co nowego w podatkach? Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

ZMIANY W PODATKACH W 2013 ROKU

I. PODATKI DOCHODOWE

Ograniczenia w zakresie 50% kosztów uzyskania przychodów do dochodów uzyskiwanych m.in. przez naukowców, wynalazców w zakresie praw autorskich i pokrewnych. Zmiany polegają na wprowadzeniu od 2013 r. rocznego limitu kosztów do kwoty 42 764 zł.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3