logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
Listopad 2018
Komentarz aktualny Drukuj

Wdniach 19-21 października zainaugurowaliśmy w Wiśle w nowej kadencji, mające już ośmioletnią tradycję, spotkanie prezydiów zaprzyjaźnionych izb: dolnośląskiej, krakowskiej, śląskiej i łódzkiej, wraz z izbą rzeszowską, która po raz pierwszy dołączyła do „czwórki” w organizowanym przez naszą Izbę spotkaniu w Kliczkowie. Poruszyliśmy wiele tematów: od związanych z problemami rozliczeń z MZ za czynności przejęte od administracji państwowej, przez system specjalizacji lekarskich, wypalenie zawodowe, e-dokumentację, archiwizację dokumentacji medycznej po likwidowanych praktykach lekarskich, po kwestie związane z udziałem przedstawicieli samorządu lekarskiego w tworzeniu list biegłych sądowych.

 
Kto ma stwierdzić zgon: przepisy a realia - Chaos organizacyjno-prawny w stwierdzaniu zgonów. Potrzebne zmiany Drukuj

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która wciąż obowiązuje, nie spełnia swojej funkcji. Jej przepisy i rozporządzenia wykonawcze generują szereg problemów. Są przestarzałe, niejednolite i niejasne, rozbieżne lub sprzeczne. Nie przystają do obecnych realiów, również z punktu widzenia lekarskiego. – Taki stan rzeczy jest przyczyną aktualnych problemów – przyznają lekarze i urzędnicy w wywiadzie przeprowadzonym przez Magdalenę Orlicz-Benedycką.

Chaos organizacyjno-prawny w stwierdzaniu zgonów. Potrzebne zmiany

Po 1989 r. żaden z kolejnych ministrów zdrowia nie podjął wysiłku, by prawo uporządkować, ujednolicić i dostosować do współczesności. Mamy do czynienia z chaosem organizacyjnym i prawnym, nierzadko prowadzącym do dramatycznych sytuacji. Pierwszym z rozmówców jest lek. Jacek Krajewski, prezes zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

 
Kto ma stwierdzić zgon: przepisy a realia - OBOWIĄZKI SZPITALA W PRZYPADKU ŚMIERCI PACJENTA Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Śmierć jest przede wszystkim procesem biologicznym, wynikającym z zatrzymania metabolizmu komórkowego. W ujęciu prawnym definiuje się ją powszechnie jako dezintegrację wszelkich procesów życiowych (śmierć mózgu).

OBOWIĄZKI SZPITALA W PRZYPADKU ŚMIERCI PACJENTA

W polskim systemie prawnym definicja śmierci określona została w Ustawie z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (w tzw. ustawie transplantacyjnej). Obecnie obowiązująca ustawa transplantacyjna utożsamia śmierć osobniczą ze śmiercią mózgową, za którą uważa trwałe i nieodwracalne ustanie czynności mózgu (art. 9).

 
Kącik młodego lekarza - Nowe oblicze smoczycy Drukuj

Od 1 grudnia obowiązywać będą przepisy nakazujące wystawianie zwolnień lekarskich jedynie w formie elektronicznej. Ani ja, ani moi koledzy nie mamy pojęcia, jak ustawodawca i prezes ZUS to widzą. W dalszym ciągu na internetowej mapie Polski są rozległe białe plamy. Wielu starszych lekarzy ma słaby dostęp, o umiejętnościach nie wspominając, do komputerów. W wielu dyżurkach lekarskich przypada jeden komputer na kilku lekarzy. Co na to minister zdrowia?

Nowe oblicze smoczycy

„Dzieckiem w kolebce
kto łeb urwał Hydrze,
Ten młody zdusi Centaury,
Piekłu ofiarę wydrze,
Do nieba pójdzie po laury”

Od protestu głodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu minął rok. Co może się wydarzyć w czasie 365 dni?

 
Bliżej stomatologii - Wielka dawka wiedzy Drukuj

W konferencji wzięło udział blisko 200 osób, w tym uznane autorytety w dziedzinie stomatologii. (Fot. M.J.)

Wielka dawka wiedzy

Urazom zębów i części twarzowej czaszki poświęcona została VI edycja Jesiennych Dni Stomatologicznych. Była to wspólna inicjatywa Komisji Stomatologicznej i Komisji Kształcenia DRL oraz Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Kompendium wiedzy praktycznej, i to nie tylko z nazwy – tak w skrócie można podsumować konferencję, która 20 października odbyła się w siedzibie DIL.

 
Bliżej stomatologii - Ruszył kolejny szkolny gabinet stomatologiczny Drukuj

Wstęgę przecięli symbolicznie: prof. Urszula Kaczmarek, lek. dent. Iwona Świętkowska i dr n. med. Maciej Żak. (Fot. M.J.)

Ruszył kolejny szkolny gabinet stomatologiczny

Wałbrzych mnoży szkolne gabinety stomatologiczne. Szósty taki gabinet powstał
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego na Białym Kamieniu. 18 października odbyło się jego oficjalne otwarcie. Z bezpłatnej kwalifikowanej opieki stomatologicznej skorzystają też uczniowie dwóch pobliskich szkół – SP nr 6 i SP nr 30.

 
Bliżej stomatologii - IX ŁÓDZKIE SPOTKANIA STOMATOLOGICZNE Drukuj

W ostatni weekend września odbyły się IX Łódzkie Spotkania Stomatologiczne w Słoku. Program konferencji był bardzo bogaty. Tematyka różnorodna. W skrócie – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

IX ŁÓDZKIE SPOTKANIA STOMATOLOGICZNE

Zapobieganie uchybieniom w procedurach higienicznych stosowanych w gabinecie stomatologicznym, fluor – zagrożenie czy niezbędny pierwiastek w stomatologii, bisfosfoniany a praktyka stomatologiczna, zastosowanie opatrunków Kinesiology Tape w medycynie dla stomatologów jako pacjentów, kontrola bólu w gabinecie stomatologicznym – to tylko niektóre z tematów trzydniowych sesji wykładowych.

 
Wydarzyło się - Tym razem Görlitz i Ostritz Drukuj

Fot. z archiwum autora

Z życia Koła Lekarzy Seniorów DIL w Jeleniej Górze

Tym razem Görlitz i Ostritz

22 września wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem blisko, bo do Görlitz i Ostritz.

 
Wydarzyło się - To nie musi skończyć się w sądzie Drukuj

Fot. A.S.

To nie musi skończyć się w sądzie

Ogólnopolska konferencja pt. „Rozstrzyganie sporów między pacjentem a lekarzem i/lub podmiotem świadczącym usługi medyczne” odbyła się 28 września w siedzibie DIL. Podczas trzech sesji wygłoszono 19 wykładów dotyczących sporów prawnych w zakresie medycyny.

 

 
Wydarzyło się - Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym Drukuj

Inauguracja 9 października 2018 r. na Uniwersytecie Medycznym (Fot. A. Zadrzywilski, UM)

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym

Około 1600 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki 2018 na Uniwersytecie Medycznym. 1 października miała miejsce wspólna inauguracja 24 wrocławskich uczelni w Oratorium Marianum, a tydzień później – w kampusie przy ulicy Borowskiej świętowali medycy.

 
Wydarzyło się - XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Izb Lekarskich w Żeglarstwie Drukuj

XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Izb Lekarskich w Żeglarstwie

W Morzyczynie nad jeziorem Miedwie spotkali się przed wakacjami członkowie OIL – miłośnicy żeglarstwa. W oddalonej o 24 km od Szczecina wsi rozegrano w dniach 15-17 czerwca XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Izb Lekarskich w Żeglarstwie w klasie OMEGA. Dolnośląską Izbę Lekarską reprezentowało na regatach troje lekarzy: Jacek Chodorski, Marek Helemejko i Marcin Wójcik. Wywalczyliśmy dla Izby zaszczytne III miejsce. A wszystko to z inicjatywy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2