logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 
Komentarz aktualny Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Komentarz aktualny

Październik, jak na pierwszy miesiąc powrotu do wytężonej pracy po okresie letniej kanikuły przystało, zdominowały inauguracje uniwersyteckie i jubileusze.

Ostatnim akcentem wakacyjnym była druga edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego, zorganizowana przez kol. Tomasza Zatońskiego i kol. Katarzynę Zatońską z jeszcze większym rozmachem niż w roku ubiegłym. 1 października, w słoneczną sobotę, tłum biegaczy zapełnił przestrzenie wokół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej. Emocji i zabawy było bez liku; tak, jak i w poprzednim roku najszybsi lekarze otrzymali nagrody ufundowane przez Dolnośląską Radę Lekarską.

Już tradycyjnie, oprócz inauguracji organizowanych przez poszczególne uczelnie, wrocławskie środowisko akademickie 3 października wspólnie świętowało początek roku w pięknych wnętrzach Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto o tym wydarzeniu wspomnieć, gdyż główną postacią tej uroczystości i organizatorem był rektor naszej Alma Mater i nasz korporacyjny kolega prof. Marek Ziętek, rektor rektorów, czyli od 1 września br. przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, zgromadzenia rektorów publicznych uczelni akademickich mającego na celu integrację środowiska akademickiego oraz wspieranie rozwoju społecznego i gospodarczego poprzez przybliżanie środowiska akademickiego i wiedzy, która w nim powstaje, mieszkańcom regionu, politykom i przedsiębiorcom. Ta funkcja świadczy niewątpliwie o sile naszego środowiska. W ślad za wspólną inauguracją nastąpiły kolejne, w tym i Uniwersytetu Medycznego, która odbyła się 10 października w sali im. prof. Leonarda Kuczyńskiego naszego Wydziału Farmacji.

Ważnym wydarzeniem października było uroczyste posiedzenie organów Naczelnej Izby Lekarskiej w Gnieźnie wieńczące obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. 7 dnia tego miesiąca członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej, sędziowie i rzecznicy zebrani na uroczystym posiedzeniu w seminarium prymasowskim symbolicznie podziękowali naszym przodkom za podjętą w 966 roku historyczną decyzję, „która uczyniła Polskę trwałym organizmem państwowym, a jej mieszkańcom pozwoliła wytworzyć więzi wspólnoty narodowej” i wyrazili przekonanie, że „1050 lat temu, wchodząc poprzez akt Chrztu Polski do kręgu kultury zachodniej, przejęliśmy od niej nie tylko wiedzę pokoleń, ale również sięgający czasów starożytnych system wartości”. W specjalnej deklaracji spisanej także po łacinie zadeklarowano niezłomne trwanie przy normach etycznych przekazanych nam przez ojców medycyny, ochronę humanistycznych wartości w wykonywaniu naszego zawodu oraz rzetelność naukową i stałe doskonalenie naszej wiedzy i umiejętności, aby jak najlepiej nieść pomoc naszym pacjentom. Deklarację tę przekazano uroczyście Prymasowi Polski podczas okolicznościowej mszy w gnieźnieńskiej katedrze, a obchody zwieńczyła konferencja zatytułowana „Kodeks etyki lekarskiej wobec wyzwań współczesności”. Myślę, że udało się zręcznie połączyć religijny i historyczny wymiar tego wydarzenia tak, aby niczyje poglądy czy uczucia nie zostały urażone.

W październiku zbiegły się dwa jubileusze zaprzyjaźnionych korporacji zawodowych: ćwierćwiecze swojej działalności świętowała Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Aptekarska. Pierwsza, już tradycyjnie zorganizowała swoje obchody w hotelu „Ibis” przy ulicy Powstańców Śląskich, a druga – w sali koncertowej Polskiego Radia. Jeszcze raz tą drogą składam serdeczne gratulacje za te 25 lat działania i współpracy.

Kolejnym ważnym świętem były ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, które w tym roku organizowało wrocławskie Pogotowie Ratunkowe. 13 października Opera Wrocławska zapełniła się pracownikami związanymi z polskim systemem ratownictwa i oczywiście oficjelami, którzy dziękowali w imieniu społeczeństwa za tę niezwykle ciężką i odpowiedzialną służbę, a wyróżnionych nagradzali medalami i odznaczeniami. Złoty medal Za zasługi dla Województwa Dolnośląskiego miałem okazję wręczyć jako przewodniczący sejmiku wieloletniemu dyrektorowi naszego pogotowia panu Wincentemu Mazurcowi oraz samej instytucji.

Warto wspomnieć jeszcze o jednym akcencie sportowym minionego miesiąca: zorganizowany przez kapitana First Wrocław Golf Club pana Tomasza Ragankiewicza kilkumiesięczny kurs golfa dla lekarzy miał swój finał 16 października na polu Toya Golf&Country Clubu w postaci miniturnieju. Zwycięzcom gratuluję, a wszystkim starym i nowym miłośnikom tego sportu życzę wytrwałości i czasu na realizację pozazawodowych pasji.

Listopad przyniesie już zaduszkowe refleksje i wytężoną pracę.

Paweł wróblewski

 

Zaloguj się aby komentować.