logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 
Nasi stomatolodzy - VI ŁÓDZKIE SPOTKANIA STOMATOLOGICZNE Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Fot. Patrycja Proc/OIL Łódź

VI ŁÓDZKIE SPOTKANIA STOMATOLOGICZNE

Koleżanki i Koledzy!

W tym roku po raz kolejny trzy osoby z Komisji Stomatologicznej DRL uczestniczyły w ostatni weekend września w VI Łódzkich Spotkaniach Stomatologicznych, które od paru lat odbywają się w Słoku (koło Bełchatowa). Choć spotkania te nie mają tak długiej tradycji jak konferencje w Rytrze czy Augustowie, to już na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń stomatologicznych na terenie Polski, a to z tego powodu, że mają swój niepowtarzalny charakter. Jest to niewątpliwie zasługa dwojga lekarzy dentystów Jacka Pypcia i Małgorzaty Lindorf, którzy są pomysłodawcami i realizatorami tego przedsięwzięcia. W efekcie oprócz członków Izby Łódzkiej do Słoka przyjeżdżają stomatolodzy z całego kraju.

Spotkania te to głównie intensywna nauka na wykładach, a wieczorami atrakcje wizualne i zawsze coś dla ducha. W tym roku gościem specjalnym był poeta i bard równocześnie Andrzej Poniedzielski, którego występ dał nam wiele radości i kilkukrotnie rozbawił do łez.

Oczywiście istotą spotkania było poszerzenie wiedzy zawodowej w myśl powiedzenia, że „mądry ciągle się uczy, a ten mniej mądry – wszystko wie”. Wiele interesujących wykładów wpisało się w pewien ciąg tematyczny, który nazwałabyśmy interdyscyplinarnym spojrzeniem na wykonywanie zawodu lekarza stomatologa. Jest to o tyle ważne, że w związku z szalonym postępem wiedzy coraz bardziej specjalizujemy się w wąskich dziedzinach. A jednak na pacjenta powinniśmy patrzeć całościowo i dlatego musimy cały czas śledzić postępy medycyny we wszystkich jej zakresach. Przykładowo, wykład dotyczący pacjentów kardiologicznych w gabinecie stomatologicznym przybliżył nam standardy leczenia tych pacjentów, zwłaszcza w aspekcie stosowania przez nich leków przeciwkrzepliwych i przeciwpłytkowych, co jak wiemy stanowi pewne utrudnienie dla nas przy wykonywaniu zabiegów chirurgicznych (w naszej Izbie tematyka ta również była prezentowana). W innych wykładach poruszono ważny problem bliskiej współpracy z lekarzem onkologiem i szczególnie bliskiej współpracy z lekarzem laryngologiem w wypadku zmian zapalnych i nowotworowych w zakresie jamy ustnej i gardła.

Wielu prelegentów skupiło się na tematyce leczenia stomatologicznego. Prof. Leopold Wagner omówił środki wybielające stosowane w stomatologii, zwracając uwagę na bezpieczeństwo ich używania oraz uwarunkowania prawne. Prof. Mariusz Lipski przedstawił zagadnienie związane z diagnostyką i leczeniem perforacji zębów. Dowiedziałyśmy się m.in., jak takim perforacjom zapobiegać. Prof. Agnieszka Mielczarek wystąpiła z ciekawym wykładem na temat diagnostyki i leczenia próchnicy zębów, ze szczególnym uwzględnieniem terapii wczesnych zmian próchnicowych. Lek. dent. Michał Paulo opowiedział o diagnostyce problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi, bólami i uczuciem dyskomfortu w obrębie twarzy, szyi i obręczy barkowej oraz o szynoterapii.

Oprócz tematów stricte stomatologicznych na uwagę zasługuje cykl wykładów, które można określić jako pakiet prawno-organizacyjny. Dr nauk prawnych Małgorzata Serwach, jak zwykle w sposób bardzo przystępny, przypomniała nam zasady prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, a w wypadku wadliwego prowadzenia tej dokumentacji – konsekwencje w zakresie odpowiedzialności cywilnej, a nawet i karnej. W swoim wykładzie przytoczyła pewne zabawne historie z wokandy sądowej, które wynikały z niefrasobliwych zapisów w karcie choroby pacjenta. Równie ciekawy wykład dotyczył ciążących na nas obowiązków wynikających z zasad ochrony danych osobowych, znajomości procedur przetwarzania tych danych i zabezpieczania ich przed dostępem osób trzecich. Jest to nowy zakres wiedzy, jaki musimy posiadać w związku z ciągle zmieniającym się otoczeniem prawnym dotyczącym wykonywania naszego zawodu zarówno w aspekcie medycznym, jak i wynikającym z faktu, że prowadząc praktykę lekarską, jesteśmy równocześnie przedsiębiorcami.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład pt. „Preparacja czy leczenie – podejście biomimetyczne w leczeniu choroby próchnicowej”. Wykładowcą był dr Raimond N.B. Van Duinen, który poza własną praktyką w Hadze prowadzi też prace badawcze na wydziale uniwersytetu w Amsterdamie dotyczące bioaktywnych materiałów do wypełnień takich jak glasjonomery. Od 2005 r. współpracuje naukowo, prowadząc badania i wykłady na kilku europejskich uniwersytetach, m.in. w Londynie i Zagrzebiu. W 2013 r. zainicjował działania International Biomimetic Expertise – grupy międzynarodowych ekspertów w dziedzinie biomimetyki (www.biodentistry.eu )

Podstawowym prezentowanym zagadnieniem był mechanizm działania i wpływ glasjonomerów na tkanki własne zęba oraz związane z tym nowe możliwości zastosowania tych materiałów. W chwili obecnej ze względu na poprawę wytrzymałości mechanicznej oraz stosowanie utwardzania termicznego są również zalecane jako wypełnienia permanentne także w odcinku bocznym, jako alternatywa dla materiałów kompozytowych i amalgamatowych. Wyraźnym akcentem przekazu była możliwość leczenia zębów poprzez zastosowanie glasjonomerów, szczególnie u dzieci i młodzieży, a nie samo mechaniczne uzupełnianie brakujących tkanek. Szeroka gama obecnych na rynku materiałów do wypełnień daje możliwość lekarzowi dentyście wyboru materiału adekwatnego do sytuacji klinicznej.

Wykładowca przedstawił wieloletnie obserwacje stosowanego przez siebie leczenia i ewolucję materiałów glasjonomerowych od wypełnień tymczasowych, długoterminowych do materiałów pierwszego wyboru stosowanych zarówno w leczeniu choroby próchnicowej, jak i zabiegów profilaktycznych. Dr Raimond N.B. Van Duinen gościł 17 października na szkoleniu w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej.

Patrząc retrospektywnie na te trzy dni pobytu w Słoku uważamy, że zaprezentowane wykłady dały szansę uczestnikom spotkania „być na bieżąco” zarówno z aktualną wiedzą medyczną, jak i prawną. Ośrodek, w którym odbywają się Łódzkie Spotkania Stomatologiczne, usytuowany jest w pięknym sosnowym lesie nad wodą. To pozwoliło organizatorom połączyć edukację z czynnym wypoczynkiem, co jest zapewne zachętą do przyjazdu na kolejne spotkania.

Alicja Marczyk-Felba, Urszula Kilijańska, Małgorzata Nakraszewicz

 

Zaloguj się aby komentować.