logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 
Wydarzyło się - Nowatorska operacja, spektakularny sukces i wielkie nadzieje! Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Nowatorska operacja, spektakularny sukces i wielkie nadzieje!

Dariusz Fidyka – pacjent, który do niedawna był sparaliżowany od pasa w dół, zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Wciąż jest rehabilitowany. Pierwszą na świecie operację połączenia przerwanego rdzenia kręgowego przeprowadzono w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zastosowana u mężczyzny pionierska terapia polegała na przeszczepieniu glejowych komórek węchowych pobranych z opuszki węchowej.

Metodę eksperymentalnej terapii komórkowej opracował interdyscyplinarny zespół lekarzy z Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Podczas prowadzonych badań zespół polski, kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza oraz dr. Pawła Tabakowa, aktywnie współpracował z naukowcami z University College London. Brytyjskim ekspertom przewodził prof. Geoffrey Raisman, światowej sławy naukowiec, uważany za odkrywcę właściwości naprawczych komórek gleju węchowego.

„To początek długiej i trudnej drogi, w której trzeba będzie udowodnić, że ta terapia przyniesie efekt u kolejnych pacjentów z podobnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego” – podkreśla prof. Jarmundowicz – kierownik Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu. Badania w tym zakresie zespół polsko-brytyjskich lekarzy prowadzi od 12 lat. W 2012 r. podjął ryzyko zastosowania w leczeniu pacjenta ugodzonego nożem, u którego doszło do niemal całkowitego przerwania rdzenia kręgowego, terapii opartej na komórkach glejowych pobranych z opuszki węchowej pacjenta z mózgu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

MJ

 

Zaloguj się aby komentować.