logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 
Wspomnienie pośmiertne - Dr n. med. Aleksander Białas Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Dr n. med. Aleksander Białas

17.11.1933-24.11.2013 r.
specjalista chirurg

Aleksander Białas urodził się 17 listopada 1933 r. w miejscowości Kałusz na dawnych kresach Rzeczypospolitej Polskiej.

Aleksander Białas (Fot. z archiwum autorów)Po ukończeniu studiów medycznych w Szczecinie związał swoje życie zawodowe ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Przeszedł w nim niemal wszystkie szczeble kariery zawodowej. Dał się poznać jako znakomity chirurg, który uzyskał nie tylko specjalizację drugiego stopnia w tej dziedzinie, ale też posiadał stopień naukowy doktora nauk medycznych.

Warto podnieść, że w latach 80. był naczelnym lekarzem armii nigeryjskiej (przez 6 lat), a w czasie wizyty Jana Pawła II w Polsce odpowiadał za bezpieczeństwo zdrowotne pielgrzymów.

Jest autorem kilku publikacji naukowych. Posiada certyfikaty: Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, Towarzystwa Chirurgów Polskich (niezależnie od specjalizacji drugiego stopnia z chirurgii). Certyfikaty te i pozostałe wyróżnienia są potwierdzeniem jego dodatkowego wkładu we własną formację zawodową. Obok licznych odznaczeń na szczególne podkreślenie zasługuje uzyskanie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Dr n. med. Aleksander Białas całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie i chorym.

W ostatnim okresie swojego życia, pracując w Poradni Kombatanckiej, zadbał o wyposażenie jej w odpowiedni sprzęt. Od lutego 2010 r. do niemal ostatnich dni swej egzystencji ofiarnie niósł pomoc cierpiącym. Zapisał się w pamięci współpracowników, kolegów i przyjaciół nie tylko jako wybitnej klasy fachowiec, ale też ofiarny lekarz, jakże często niepobierający żadnych należnych wynagrodzeń od mniej zamożnych pacjentów.

Warto podkreślić, że dr n. med. Aleksander Białas przez wiele lat był wybitnym biegłym sądowym, który w czasie długoletniej pracy w tym obszarze – rozpatrywał trudne sprawy sądowo-lekarskie. Także na tej płaszczyźnie zasłużył nie tylko na przypomnienie, ale i długą pamięć. Pozostawił po sobie nigdzie nieopublikowany pamiętnik… Ów maszynopis zasługuje na wydanie drukiem.

Dr n. med. Andrzej Białas zmarł 24 listopada 2013 r. Został pochowany na starym cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze. W Jego ostatniej drodze uczestniczyły tłumy dawnych pacjentów. Ich obecność świadczy o tym, że zaskarbił sobie trwałą pamięć mieszkańców Jeleniej Góry i regionu. W dniu pogrzebu pożegnali dr. Białasa m.in. piszący te słowa, którzy pragną, by pamięć o Nim trwała…

Edward Jakubowski, Zbigniew Domosławski

 

Zaloguj się aby komentować.