logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Listopad 2014
Widziane z Kazimierza 45 Drukuj

O jubileuszu i nie tylko...

10 listopada 1989 r. w auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się pierwsza część założycielskiego zjazdu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Wtedy jeszcze z kolegami z Opola. Druga część zjazdu odbyła się 6 grudnia.

25 lat w życiu instytucji samorządowej to dużo i mało. Na pewno dużo, bo wyrośliśmy już z wieku niemowlęcego, dziecięcego, młodzieńczego i staliśmy się dojrzali. Za nami entuzjazm pierwszych lat tworzenia samorządu i poczucie, że teraz to już możemy wszystko. Po latach samorząd okrzepł, wzmocnił się (?), a jednocześnie obrósł bardzo licznymi zależnościami. Zapewne kryzys wieku średniego dopiero przed nami. Każdy jubileusz to jednak dobra okazja do refleksji nad własną tożsamością. Może więc warto powrócić od czasu do czasu do korzeni.

 
Lekarz – zawód podwyższonego ryzyka - SŁABE OGNIWA MEDYCYNY RATUNKOWEJ Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

SŁABE OGNIWA MEDYCYNY RATUNKOWEJ

W Polsce mamy ok. 200 oddziałów ratunkowych. W ocenie Nadzoru Krajowego Medycyny Ratunkowej tylko ok. 120-130 z nich spełnia założenia właściwego funkcjonowania. Reszta istnieje na papierze i jest rodzajem izb przyjęć. Medycyna ratunkowa i oddziały ratunkowe tworzą pewną całość. Jednak SOR-y obciążone są zbyt dużą liczbą pacjentów, którzy nie powinni się tam znaleźć. Krytykuje się postępowanie lekarzy, bo nie przyjęli dziecka, które zmarło, robiąc z tego skrót, a lekarzy traktując jak oprawców. Z drugiej strony mamy do czynienia ze złym funkcjonowaniem niektórych ogniw medycyny ratunkowej i SOR-ów. Na szpitalnych oddziałach ratunkowych przydałoby się więcej lekarzy. Niestety, kwota ryczałtu dobowego pokrywa około 60 proc. kosztów. Entuzjastyczne początki medycyny ratunkowej w Polsce skutkowały brakiem miejsc specjalizacyjnych. Miało być jak w amerykańskich filmach. Aktualnie lekarze odchodzą z oddziałów ratunkowych, z tej pracy uciekają również ratownicy medyczni.

 
Lekarz – zawód podwyższonego ryzyka - Przyczyny zdarzeń medycznych z perspektywy wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Przyczyny zdarzeń medycznych
z perspektywy wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Komisji
ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu

PRAWNY ASPEKT DZIAŁALNOŚCI

Nowelizacja Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 roku nr 52), dokonana 28 kwietnia 2011 roku, stworzyła podstawy i określiła zasady (wypracowany został regulamin pracy) funkcjonowania Wojewódzkich Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Tym sposobem umożliwiono pacjentom dochodzenie roszczeń wobec podmiotu leczniczego, jakim jest w rozumieniu ustawy szpital, w przypadku zaistnienia czy domniemania szkody związanej z procesem leczenia w określonej jednostce medycznej. Intencją tej ustawy było stworzenie innej niż sądowa, szybkiej drogi, która umożliwi poszkodowanemu pacjentowi dochodzić ewentualnego odszkodowania lub zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała lub spowodowanie rozstroju zdrowia, zakażenia wywołane biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, a także za śmierć pacjenta (wówczas z roszczeniem występuje upoważniona ustawowo do tego osoba) będącą następstwem zdarzeń zaistniałych wskutek niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną błędów w procesie: 1) diagnozy (gdy stała się źródłem niewłaściwego leczenia albo go opóźniła, przyczyniając się tym samym do rozwoju choroby); 2) leczenia, w tym wykonanych zabiegów operacyjnych bądź 3) zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego – zwanego dalej „zdarzeniem medycznym”. Powyższy charakter i rodzaj szkód określa w ustawie art. 67a w punkcie 1. Drugi punkt informuje, że przepisy przytaczanego artykułu stosuje się do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.

 

 
Lekarz – zawód podwyższonego ryzyka - LEKARZ OFIARĄ SYTUACJI RYZYKOWNYCH Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

LEKARZ OFIARĄ SYTUACJI RYZYKOWNYCH

Wszędzie na świecie zawód lekarza cieszy się zaufaniem społecznym. Legitymacja lekarska daje pierwszeństwo w urzędach, lekarz traktowany jest jako funkcjonariusz publiczny, cieszy się uznaniem władz, polityków i społeczeństwa. Wszędzie, ale nie w Polsce.

W ostatnich latach nasz zawód systematycznie „spada” w rankingach profesji prestiżowych. Tylko 57 proc. respondentów biorących udział w badaniu European Trusted Brands zadeklarowało zaufanie do medyków i 71 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez CBOS. Polacy mają większe zaufanie do farmaceutów oraz pielęgniarek niż do lekarzy. Niżej od nas plasują jednak policjantów, prawników, dziennikarzy i polityków (3 proc.). Największym autorytetem cieszą się kolejno lekarze w: Finlandii, Holandii, Szwajcarii, Belgii. Zdaniem CBOS spadek zaufania polskich obywateli do lekarzy to wynik nagłaśnianych przez media błędów medycznych i korupcji. Nasza sytuacja pogarsza się niewątpliwie od 1999 roku, tj. od wprowadzenia reformy sankcjonującej takie pojęcia jak: ochrona zdrowia (zamiast służba), świadczeniodawca, świadczeniobiorca, płatnik.

 
Lekarz – zawód podwyższonego ryzyka - Lekarz kontra dziennikarz. 10 przykazań w kontaktach z mediami Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

„Jeśli już koniecznie chcesz być gwiazdą mediów i masz parcie na szkło, zabierz się do tego profesjonalnie.
Na rynku informacji obowiązuje wymiana barterowa. Jako że informacja to towar, handluj nią umiejętnie (...)”.

Lekarz kontra dziennikarz.
10 przykazań w kontaktach z mediami

  Dr n. med. Paweł Wróblewski  – wiceprezes DRLTo powszechnie znana prawda, że w medycynie podstawą sukcesu leczniczego jest zaufanie pomiędzy pacjentem a lekarzem. Kreowanie pozytywnej opinii o naszej pracy stanowi więc kwestię niezwykle istotną. Na tym samym instrumencie – opinii – opiera się również dziennikarstwo społeczne i polityczne. Opinię zaś w obu przypadkach wyrabia się na podstawie uzyskiwanych informacji. Problem w tym, że w czasach, w których rynek mediów to zwykły biznes, informacja stała się towarem i ofiarą strategii newsowej nastawionej na szybki i tani efekt. Dziś ta szczególnie pożądana informacja ma być krwista, a kreowana przez nią opinia szokująca, bo takie się najlepiej sprzedają. Niestety taka konfrontacyjna polityka informacyjna nie sprzyja budowaniu pożądanego dla sukcesu procesu leczniczego zaufania. I niestety, dla wydawców efekt ostateczny, czyli odległe, najczęściej negatywne skutki kreowania rzeczywistości w taki sposób, jest znacznie mniej istotny, niż ten pierwotny – finansowy. To dlatego współczesne dzienniki, które żyją głównie z najlepiej sprzedającej się sensacji tak dobierają dziennikarzy do tematyki, żeby ci nie za bardzo się na niej znali. A tych zdolniejszych, gdy tylko się dokształcą i tępieje im pazur, szybko przesuwają do innych działów albo zwalniają. Zbyt duża wiedza w temacie rodzi bowiem pytania i wątpliwości, a to nie ułatwia szybkiego stworzenia, najlepiej sensacyjnego, newsa, który się łatwo sprzeda. Tę tajemnicę zdradziła mi zresztą dziennikarka pracująca do niedawna w czołowej gazecie informacyjnej.

 
Nasi stomatolodzy - „Więcej zdrowia – więcej życia”, czyli VIII Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia Drukuj

Lekarze stomatolodzy Anna Sumisławska oraz Marek Stehlik uczą najmłodszych dbać o higienę jamy ustnej. (Fot. AS i MS)

„Więcej zdrowia – więcej życia”,

czyli VIII Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia

W dniach 27 i 28 września na Wyspie Słodowej wrocławianie mogli skorzystać z bezpłatnej porady lekarzy specjalistów, dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, a także zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze oraz wziąć udział w zajęciach fitness. Przygotowano dla nich także mnóstwo warsztatów, m.in. z udzielania pierwszej pomocy, a na najmłodszych czekały liczne konkursy. Wszystko to w ramach Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia, które już po raz ósmy odbyły się we Wrocławiu, tym razem pod hasłem „Więcej zdrowia – więcej życia”.

 

 
Nasi stomatolodzy - Piąte Łódzkie Spotkania Stomatologiczne Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Trzydniową konferencję zaszczycili lekarze dentyści z całego kraju. Komisję Stomatologiczną DRL reprezentowały: lek. dent. Alicja Marczyk-Felba, lek. dent. Małgorzata Nakraszewicz i lek. dent. Brygida Bogacz. (Fot. z archiwum Komisji Stomatologicznej ORL w Łodzi)

Piąte Łódzkie Spotkania Stomatologiczne

W dniach 26-28 września 2014 r. przedstawicielki Komisji Stomatologicznej DRL miały przyjemność uczestniczyć w trzydniowej konferencji wykładowej w Słoku obok Bełchatowa, zorganizowanej pod nazwą Piąte Łódzkie Spotkania Stomatologiczne. Wydarzenie miało dawniej charakter lokalny, lecz szybko przekształciło się w ogólnopolską konferencję, w której bierze również udział Wojskowa Izba Lekarska (lekarze dentyści zaprezentowali 5 referatów) oraz przedstawiciele wielu samorządów lekarskich.

 
Srebrny jubileusz DIL - Quo vadis Izbo? Drukuj

Uroczystość rocznicowa zbliża się wielkimi krokami. 15 listopada 2014 r. świętować będziemy w Domu Lekarza jubileusz 25-lecia Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Z tej okazji, staraniem DIL, ukaże się wkrótce okolicznościowa publikacja, której autorzy zrezygnowali z honorarium. Wydawnictwo „Dolnośląska Izba Lekarska w latach 1989-2014. Tradycja. Współczesność. Zamierzenia” przypomina postacie założycieli i działaczy Izby, kreśli jej historię, odpowiada na pytanie – co dalej?, przedstawia archiwalne zdjęcia, aż po czasy współczesne. Spośród 38 tekstów zawartych w jubileuszowej książce zamieszczamy poniżej jeden z nich (obecnego prezesa Izby) jako zachętę do lektury.

Quo vadis Izbo?

Taki jest już przywilej prezesa, że okolicznościowe wydawnictwo z okazji 25-lecia naszego samorządu otwiera i zamyka. Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie się w przygotowanie tej publikacji i za napisane artykuły. Mam nadzieję, że udało się nam pokazać naszą Izbę jak najszerzej, ze wszystkimi elementami, które składają się na wspólną wartość, jaką jest Dolnośląska Izba Lekarska. Zależało mi na tym, by nie było to tylko suche sprawozdanie ograniczające się do liczb i faktów. Chciałem, aby w jubileuszowej książce pojawiły się też artykułu mówiące o początkach naszej Izby. O latach 1988-1989 i tym entuzjazmie, jaki towarzyszył dolnośląskim lekarzom w pierwszym okresie funkcjonowania samorządu. Chciałem również, aby o naszej Izbie napisali ludzie z zewnątrz. Jak nas postrzegają, jak oceniają na tle pozostałych 24 okręgowych izb lekarskich? Czy to się udało? Czytelnicy ocenią sami…

 
25 lat Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w obiektywie Drukuj

VI Okręgowy Zjazd Delegatów DIL odbył się w Klubie Oficerskim Dolnośląskiego Okręgu Wojskowego, początek lat 90. (Fot. z archiwum „Medium”)

25 lat Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w obiektywie

 
Wydarzyło się - Certyfikat akredytacyjny dla… Drukuj

Od lewej: dr hab. n. med. Romuald Cichoń – dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca „Medinet” i aktor Rafał Zawierucha (Fot. z archiwum DCChS „Medinet”)

Certyfikat akredytacyjny dla…

Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca „Medinet”

17 października odbyła się uroczystość, podczas której Dolnośląskie Centrum Chorób Serca otrzymało certyfikat jakości. Został on wydany przez Centrum Monitorowania Jakości przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. „Medinet” jest 16 szpitalem do Dolnym Śląsku, który znalazł się wśród jednostek akredytowanych.

 
Wydarzyło się - SEMINARIUM NAUKOWE W ZAMKU KSIĄŻ Drukuj

Tak jak w roku ubiegłym spotkanie odbyło się w Sali Krzywej Zamku Książ. (Fot. z archiwum Wiesławy Niemiec-Gmerek)

SEMINARIUM NAUKOWE W ZAMKU KSIĄŻ

W dniach 10-11 października 2014 r. już po raz dziewiąty wałbrzyski oddział ZUS i Dolnośląska Izba Lekarska byli organizatorami seminarium naukowego z cyklu „Rola konsultanta ZUS w procesie orzekania o niezdolności do pracy”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi wybitni specjaliści z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej we Wrocławiu, Kliniki Ortopedii i Traumatologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii z Gliwic oraz przedstawiciele: Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Departamentu Orzecznictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, placówek medycznych, a także główni lekarze orzecznicy, przewodniczący komisji lekarskich, lekarze orzecznicy, lekarze konsultanci oraz lekarze – członkowie komisji lekarskich z terenu całej Polski.

 

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3