logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
Sprawozdanie - Delegatura Wałbrzyska Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Sprawozdania komisji i organów DIL VI kadencji

Delegatura Wałbrzyska

To była bardzo trudna kadencja dla działaczy i lekarzy z terenu wałbrzyskiego. Coraz bardziej doskwiera nam niedobór lekarzy, zarówno w pracy, jak w działalności samorządowej. Wielu naszych kolegów zmarło, wielu wyjechało. Coraz bardziej widoczna staje się „luka pokoleniowa”.

W 2009 r. w naszej delegaturze zarejestrowanych było 2016 lekarzy, w tym 470 lekarzy dentystów. Obecnie jest nas 1923, w tym 451 dentystów. Przeważają lekarze w wieku „dojrzałym” i seniorzy. Napływ młodych adeptów sztuki medycznej jest niewielki ze względu na niższe zarobki w naszym rejonie oraz większe problemy związane z realizacją programów specjalizacyjnych w stosunku do kolegów w aglomeracjach akademickich.

Delegatura Wałbrzyska działała aktywnie w następujących obszarach: informacyjnym, poradnictwa, pomocy socjalnej, pomocy prawnej (zajęto się 10 672 sprawami lekarskimi dotyczącymi rejestracji praktyk, ubezpieczeń, szkoleń, zaświadczeń itp.) Zorganizowaliśmy wiele konferencji, szkoleń, warsztatów z różnych dziedzin medycyny (w sumie ponad 200 zdarzeń edukacyjnych). Nasze spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem (wysoka frekwencja). Zajmowaliśmy się nie tylko problematyką medyczną, ale także innymi nurtującymi nasze środowisko problemami: słynnym „pakietem ustaw Kopaczowej”, kontraktacjami z NFZ (a raczej ograniczaniem lub zrywaniem umów przez NFZ ), ustawą refundacyjną, receptami, kasami fiskalnymi, problemami z pracodawcami oraz prawnymi aspektami naszej pracy.

Organizowaliśmy także imprezy integracyjne: koncerty, obozy taneczne, pikniki, Andrzejki, Mikołajki, spotkania świąteczne, sportowe, wycieczki zagraniczne. Bardzo aktywne jest Koło Terenowe w Dzierżoniowie pod przywództwem nieocenionego Janusza Kaczmarzyka, Koło Bystrzyckie z kolegą Marianem Szołtysikiem, Koło Stomatologów pod kierunkiem Iwony Świętkowskiej, Koło Seniorów pod zarządem: Bogdana Kulika, Bronisławy Koby-Wiśnickiej, Janusza Andrzejewskiego i Renaty Melczak. Lekarze przynależący do Koła Seniorów stanowią najbardziej aktywną i zintegrowaną grupę w środowisku, pomimo tego że większość z nich nadal pracuje zawodowo. Wielu boryka się z problemami zdrowotnymi i socjalnymi, a mimo to zawsze z radością akcentują przywilej przynależności do naszej korporacji.

Bardzo dziękuję za czas poświęcony naszej korporacji szefom kół terenowych, delegatom na zjazd, Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępcom, sędziom Sądu Lekarskiego. W imieniu wszystkich lekarzy Delegatury Wałbrzyskiej chciałabym szczególnie podziękować dr Bożenie Kaniak – przewodniczącej Komisji Socjalnej za zrozumienie i bardzo szybką pomoc udzieloną naszym kolegom, których dotknęło nieszczęście. Słowa uznania i podziękowania za dyspozycyjność oraz cierpliwość należą się również naszemu wałbrzyskiemu pracownikowi administracyjnemu. Jak mawiają nasi koledzy p. Beata Czołowska to „bezcenny skarb”. Nowo wybranym delegatom życzę sukcesów w aktywizacji naszego środowiska do pracy społecznej. Do zobaczenia na zjeździe!

Lek. Dorota Radziszewska
wiceprezes DRL ds. Delegatury Wałbrzyskiej

 

Zaloguj się aby komentować.