logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości 
Sprawozdanie - Komisja Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Sprawozdania komisji i organów DIL VI kadencji

Komisja Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców

W VI kadencji w pracach Komisji uczestniczyło 11 lekarzy. W tym czasie odbyło się 20 posiedzeń z frekwencją ok. 70%. Komisja działała w nowej strukturze organizacyjnej, która obejmowała również zagadnienia lekarzy cudzoziemców pracujących na terenie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej (ok. 50 lekarzy czynnych zawodowo). W trakcie działalności Komisji odbyły się 4 spotkania integracyjne lekarzy cudzoziemców, co zaowocowało utworzeniem Koła Lekarzy Cudzoziemców DRL 29 września 2012 r. Na przewodniczącego Koła wybrano członka Komisji. Został nim dr Subedi Bodha Raj. Do najważniejszych zadań Komisji VI kadencji należy zaliczyć:

  • kontynuację współpracy z Saksońską Izbą Lekarską poprzez coroczny udział członków Komisji w Saksońskim Dniu Lekarza w Dreźnie;
  • pomoc i udział członków Komisji w V Sympozjum Polsko-Niemieckim w Książu w dniach 06-08.10.2011 r. poprzez zabezpieczenie tłumaczeń i pomoc językową dla gości Saksońskiej Izby Lekarskiej (dr H. Naczyńska–Janas, dr A. Pietraszkiewicz, P. Woytala). Członkowie Komisji wchodzą w skład grupy organizacyjnej VI Sympozjum Polsko-Niemieckiego „Przeszłość zrozumieć – przyszłość kształtować”, którego gospodarzem będzie Saksońska Izba Lekarska.

Działalność Komisji koncentrowała się również na niesieniu pomocy lekarzom polonijnym zza wschodniej granicy. Pomoc ta polegała na dofinansowaniu staży szkoleniowych odbywanych w Klinikach UM we Wrocławiu w kwocie 400 zł/osoba (300 zł koszty pobytu, 100 zł bilety komunikacji miejskiej).

Na zaproszenie JM rektora Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu prof. Leonida Kowalczuka przewodniczący Komisji dr n. med. Leszek Bystryk udał się wraz z delegacją UM we Wrocławiu na Ukrainę (od 29 sierpnia do 2 września br.). W czasie tego wyjazdu przewodniczący Komisji zobaczył, jak funkcjonuje tamtejsza uczelnia, zwiedził oddziały zabiegowe Szpitala Uniwersyteckiego i wybrane zakłady dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu. Jako reprezentant Dolnośląskiej Izby Lekarskiej miał okazję przekazać kolegom lekarzom z Ukrainy szereg informacji dotyczących działalności Izb Lekarskich w Polsce i w Europie.

Komisja była organizatorem wyjazdu delegacji Dolnośląskiej Izby Lekarskiej do Lwowa w dniach 30.06.2011-05.07.2011 na uroczystości odsłonięcia pomnika pomordowanych profesorów lwowskich w 70. rocznicę ich tragicznej zagłady. W tym czasie odbyło się również spotkanie we Lwowie – Brzuchowicach z delegacją lekarzy polonijnych ze Lwowa (wymienialiśmy poglądy dot. funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce i na Ukrainie).

Dr n. med. Leszek Bystryk
przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą i ds. Lekarzy Cudzoziemców DRL

 

Zaloguj się aby komentować.