logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 62 gości 
Sprawozdanie - Komisja Młodych Lekarzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Sprawozdania komisji i organów DIL VI kadencji

Komisja Młodych Lekarzy

Działania Komisji Młodych Lekarzy, szczególnie w roku bieżącym, zogniskowane były wokół problemów rezydentów. Ci niejednokrotnie „toczyli batalię” z pracodawcami i Ministerstwem Zdrowia.

W styczniu 2013 r. w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy al. Matejki 6 odbyło się spotkanie zatytułowane „Rezydent, czyli kto?”. Poza młodymi medykami uczestniczyli w nim ordynatorzy szpitali, prorektor ds. klinicznych UM we Wrocławiu prof. dr hab. n. med. Romuald Zdrojowy, kierownik działu Kształcenia Wyższych Kadr Medycznych Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu mgr Anna Krzesińska-Nowacka, członkowie Prezydium DRL. Podczas spotkania debatowano m.in. na temat: niewystarczającej liczby etatów rezydenckich; jakości szkolenia, które, co stwierdzić należy z przykrością, nie podlega weryfikacji; stosunku pracodawców (dyrektorów szpitali) do rezydentów. Zarządzający placówkami, chcąc zaoszczędzić, potrącają młodym lekarzom z wynagrodzenia równowartość tzw. „wolnego po dyżurze” lub nie chcą zatrudniać ich wcale. Jak to tłumaczą? Twierdzą, że rezydent połowę czasu spędza poza szpitalem na obowiązkowym stażu i szkoleniach i dlatego wprowadzają zmianowy system pracy.

Prezes DRL zapewnił młodych lekarzy, że pochyli się nad każdym problemem, który zostanie mu przedstawiony. Zwrócenie się o pomoc do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej uważam za zdecydowanie lepszy pomysł niż pojedynczą walkę. Wszak siła tkwi w jedności.

Lek. Zbigniew Winkel
przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy DRL

 

Zaloguj się aby komentować.