logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Sprawozdanie z zebrania wyborczego Koła Lekarzy Cudzoziemców przy DIL Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Pierwsze w Polsce Koło Lekarzy Cudzoziemców!

29 września 2012 r. przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej powstało pierwsze w Polsce Koło Lekarzy Cudzoziemców. O jego utworzenie zabiegał wytrwale od kilkunastu miesięcy dr Bodha Raj Subedi – delegat DIL na kadencję 2009-2013, który w siedzibie DIL zorganizował spotkanie założycielskie. Zebranie wyborcze rozpoczęło się zgodnie z harmonogramem o godz. 11.30. Wzięła w nim udział dr Bożena Kaniak – przewodnicząca Komisji Socjalnej DRL. W głosowaniu tajnym na przewodniczącego Koła wybrano jednogłośnie dr. Subediego, inicjatora całego przedsięwzięcia. Członkami Zarządu nowo powstałej struktury zostali natomiast: dr Olga Nagatenko, dr Ngungu Lengole, dr Volodymyr Yasnitskyy, dr Maria Magdalena Bąk.

– Sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest trudna. Niedofinansowanie opieki zdrowotnej przekłada się na coraz większe niezadowolenie pacjentów i narastającą ilość skarg z ich strony. Do tego dochodzą jeszcze zmieniające się wciąż przepisy prawne… Potrzebujemy Izby, aby spokojnie móc wykonywać swój zawód, nawet jeśli zadania wykonywane na jej rzecz stanowią działalność charytatywną – mówiła tuż po zakończeniu zebrania dr Kaniak. Przewodnicząca Komisji Socjalnej DRL nie omieszkała pogratulować nowo wybranym członkom Koła. – To nasz wspólny sukces. Dziękuję prezesowi Chęcińskiemu za dotrzymanie obietnicy wyborczej, a dr. n. med. Leszkowi Bystrykowi – przewodniczącemu Komisji Współpracy z Zagranicą za poparcie inicjatywy. Lekarze cudzoziemcy potrzebują wsparcia, ponieważ wzrastająca agresja pacjentów i towarzysząca jej obojętność administracji państwowej i szpitalnej dotyka ich w równym, a może nawet większym stopniu, niż polskich kolegów – stwierdził dr Bodha Raj Subedi. Nowo wybrany przewodniczący Koła będzie czynił starania, by zwiększyć zaufanie środowiska lekarskiego do Izby. Jak zamierza to zrobić? – kierując się zasadą wzajemnego szacunku i przyjaźni.

W chwili obecnej Koło Lekarzy Cudzoziemców liczy 34 członków. Dr Subedi zamierza jednak powiększać jego struktury i dlatego zaprasza do współpracy wszystkich medyków obcego pochodzenia zrzeszonych w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. To nieodzowna możliwość porozmawiania o codziennych troskach zawodowych i sposobność znalezienia lekarstwa na wszelki frasunek.

Do głównych zadań Koła, zgodnie z sugestiami dr. Lengole, należeć będzie: ewidencjonowanie zagranicznych lekarzy praktykujących na terenie Dolnego Śląska, integracja środowiska zagranicznych lekarzy, organizowanie szkoleń, warsztatów edukacyjnych itp., pomoc prawna, wspieranie młodych lekarzy dążących do uzyskania prawa wykonania zawodu i odbywających staż, organizacja spotkań towarzysko-kulturalnych, promowanie lekarzy zagranicznych w strukturach DIL, wywalczenie stałego przedstawicielstwa (stałego delegata – lekarza cudzoziemca) na zjazdach DIL.

dr Bodha Raj Subedi,
przewodniczący Koła Lekarzy Cudzoziemców

W zebraniu wyborczym Koła Lekarzy Cudzoziemców, utworzonego z incjatywy dr. Bodha Raj Subediego (w krawacie), wzięła udział dr Bożena Kaniak – przewodnicząca Komisji Socjalnej DRL (IV od prawej). (Zdjęcie z archiwum autora)

 

Zaloguj się aby komentować.