logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 
Lekarz w sieci - Lekarz senior w świecie nowych mediów Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

ALTER EGO LEKARZA SENIORA

„Starość jest doskonałym czasem na naukę czegoś nowego”. Cyceron

Kiedy mówimy lekarz senior? Czy wówczas, gdy przechodzi on na emeryturę? Co powinniśmy brać pod uwagę – kondycję psychiczną czy wiek biologiczny? Przejście na emeryturę to jeszcze nie starość – ilu medyków po osiągnięciu wieku emerytalnego, który różnie bywa definiowany, nadal pracuje, dając przykład młodym lekarzom.

Lek. stom. Izabella Koperska-Czajkowska, członek Koła Seniorów DIL, sekretarz SLDiWMW (Fot. z archiwum „Medium”)

Dawne spojrzenie na emeryta było przejawem dyskryminacji starszych, odsunięciem na boczne tory. Wykluczenie ze społeczeństwa i obojętność wywoływały wśród seniorów marazm. Ta obojętność, widoczna na ulicy, w tramwaju, urzędach sprzyjała stresowi i abnegacji, powodowała odsuwanie się od nowoczesności, przyspieszała proces starzenia. Zmiany demograficzne zachodzące w społeczeństwach poszczególnych krajów sprawiły, że wreszcie dostrzeżono seniorów. Ci mają jeszcze wiele do powiedzenia, chcą przekazać swoje doświadczenia. Powstały Uniwersytety III Wieku, ustanowiono Rok Seniora i Rady Seniorów. Władza w końcu zajęła się tym zagadnieniem.

Seniorzy wykorzystali możliwości, jakie im stworzono. Udowodnili, że wiek emerytalny nie oznacza stagnacji i trwania przy dawnych przyzwyczajeniach. Dawniej babcia lub dziadek uczyli życia wnuków, dziś wnuki zapoznają dziadków z nowościami, co dodatnio wpływa na obustronne stosunki.

Dzięki zmianie myślenia seniorzy nie boją się panicznie nowych mediów. Dostrzegają w nich szansę na powrót do umysłowej aktywności. Większości nie trzeba przekonywać do nowych technologii. Seniorzy nie rezygnują z używania telefonu komórkowego czy karty do bankomatu, komputer i internet też nie jest im obcy. Znajomość nowych technologii zwiększa satysfakcję starszych osób, które swoimi umiejętnościami mogą pochwalić się bliskim. Zdziwienie rysujące się na twarzy wnuków to rzecz bezcenna!

Reasumując, nowinki techniczne nie są dla lekarzy seniorów tajemnicą. Chętnie korzystają z technologicznych udogodnień, uczą się wytrwale i cierpliwie, stawiając opór starości, dziś doskonale odnajdują się w świecie nowych mediów.

Izabella Koperska-Czajkowska

 

Zaloguj się aby komentować.