Wydarzyło się - Nadanie tytułu doktora honoris causa, wręczenie dyplomów doktora habilitowanego i promocje doktorów Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor UM we Wrocławiu składa gratulacje prof. dr. Gűnterowi Kirste. (Fot. Adam Zadrzywilsk)

Nadanie tytułu doktora honoris causa, wręczenie dyplomów
doktora habilitowanego i promocje doktorów

11 marca 2014 r. w sali wykładowej Wydziału Farmaceutycznego im. Leonarda Kuczyńskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa, wręczenia dyplomów doktora habilitowanego oraz promocji doktorów.

 

Ważne decyzje, których wynikiem było to wydarzenie, zapadły 27 listopada 2013 r., kiedy to Senat Uniwersytetu Medycznego zdecydował, że to właśnie prof. Gűnter Rolf Kirste z Uniwersytetu w Tubinegn otrzyma tytuł doktora honoris causa.

 

Nie ulega wątpliwości, że profesor przyczynił się do szybkiego rozwoju transplantologii i to jemu właśnie można przypisać szczególne zasługi w tej dziedzinie.

Warto dodać, że Gűnter Rolf Kirste jest dyrektorem medycznym niemieckiej organizacji DSO i odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju systemu dawstwa organów w Niemczech. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jako pierwszy w Europie podjął się wykonania przeszczepu krzyżowego, a w Niemczech przeprowadził nowatorski zabieg przeszczepu nerki od żywego dawcy z niekompatybilną grupą krwi. Prof. Gűnter Kirste przyczynił się także do rozwoju prawa transplantacyjnego w Niemczech. Należy wspomnieć o tym, że przez wiele lat zajmował się pozyskiwaniem organów dawców przez nowo powstające regionalne szpitale przy Uniwersytecie Alberta Ludwiga we Fryburgu. Tam właśnie jako rezydent rozpoczął swoją karierę. Pisząc o profesorze, trzeba wspomnieć również o ważnym projekcie, jakim było porozumienie partnerskie z UMW oraz program transplantacyjny prowadzony we współpracy z prof. Dariuszem Patrzałkiem. Prof. Kirste brał czynny udział w programie przeszczepienia wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej UMW.

Podczas uroczystości to właśnie prof. dr hab. Dariusz Patrzałek dokonał aktu promocji i wręczenia dyplomu. „To jest naprawdę specjalna okazja i wielka przyjemność, kiedy istnieje możliwość podziękowania swoim przyjaciołom w tak niezwykle trudnej dziedzinie, którą się zajmujemy. Jestem szczęśliwy, że mogę nadać ten najwyższy tytuł komuś, kto jest niekwestionowanym mistrzem w chirurgii, znakomitym naukowcem, ale też wspaniałym przyjacielem Polski i Europy” – zaznaczył prof. dr hab. Dariusz Patrzałek. Przyjęty w poczet doktorów honoris causa UMW prof. Gűnter Kirste dziękował za owocną współpracę, wsparcie i opiekę naukową. „Jestem bardzo wzruszony, że otrzymałem to wielkie wyróżnienie, bo tytuł doktora honoris causa jest naprawdę nobilitujący. To niezwykłe uczucie i z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu” – mówił. W trakcie uroczystości głos zabrał również prof. Romuald Zdrojowy, który wielokrotnie powtarzał, że tylko ciężka praca może zaprowadzić nas do sukcesu i przynieść upragnione owoce.

Podczas uroczystości wręczono również 6 dyplomów doktora habilitowanego, które z rąk JM rektora UMW odebrali:
dr hab. Tomasz Kuźniar, dr hab. Sławomir Budrewicz, dr hab. Agata Mulak, dr hab. Radosław Kaczmarek, dr hab. Ewa Barg,dr hab. Waldemar Goździk.

Aktu promocji doktora nauk medycznych i farmaceutycznych dokonała dziekan Wydziału Lekarskiego prof. nadzw. dr hab. Małgorzata Sobieszczańska. Uroczyste ślubowanie złożyli reprezentanci Wydziału Lekarskiego, Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego, Lekarsko-Stomatologicznego, Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Nauk o Zdrowiu. Po tej ceremonii JM rektor wraz z promotorami wręczył 76 dyplomów.

Warto dodać, że w tym uroczystym dniu przyznano również odznaczenia państwowe, wręczono Medale Edukacji Narodowej, a także odznaczenia zasłużonym pracownikom uczelni. W trakcie uroczystości prezydent Opola Ryszard Zembaczyński przekazał JM rektorowi UMW historyczny dyplom lekarza medycyny nadany dziadkowi pana prezydenta przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Specjalnie na tę uroczystość chór „Medici Cantantes” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odśpiewał utwór zadedykowany prof. Kirste.

Łukasz Wasilewski

Dolnośląska Rada Lekarska składa gratulacje
prof. Gűnterowi Kirste, doktorom habilitowanym,
doktorom nauk medycznych i wszystkim
odznaczonym. Życzymy dalszych sukcesów w karierze
naukowej oraz zawodowej.