logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
Kwiecień 2014
Widziane z Kazimierza 45 Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wiosna...

I nadeszła wiosna…, a za nami pracowity marzec. Najpierw 8 marca odbył się XXXIII Zjazd Delegatów DIL, a w dniach 20-22 marca XII Krajowy Zjazd Lekarzy. Na zjazdowym plakacie widniało ciekawe logo, korespondujące z tematem przewodnim naszego kwietniowego wydania „Medium” (lekarz w sieci) – Eskulap, którego koniec ogona zawinięty był w kształt internetowej „małpy”.

 
Lekarz w sieci - Budowanie i ochrona wizerunku medyków w internecie Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

 

ESKULAP W SIECI

Budowanie i ochrona wizerunku medyków w internecie

Monika Kowalska jest rzecznikiem prasowym Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Wspólnie z Wiesławem Gałązką są doradcami ds. wizerunku medialnego i publicznego tej organizacji.

Od dłuższego już czasu żyjemy w epoce medialnej. Od pewnego czasu – w epoce interaktywnej. Technologiczny postęp sprawił, że media nie tylko stały się wszechobecne, ale i niemal wszechmocne. Prawie wszyscy znają powiedzenie: „Polityk jest jak mucha – można zabić gazetą”. Dzieje się tak, gdyż media tradycyjne realizując funkcję rozrywkowo-informacyjną, poświęcają najwięcej czasu politykom, którym również potrafiły pokrzyżować plany. Tymczasem wynikająca z pogoni za poczytnością, słuchalnością i oglądalnością nierzetelność dziennikarska może zaszkodzić również przedstawicielom innych zawodów, a nawet całym grupom zawodowym. Nie wspominając już o tym, że „zainteresowanie się” mediów dowolnym branżowym tematem może być inspirowane przez konkurencję, a nawet przez różne władze korzystające z pomocy profesjonalistów public relations. Odpowiednio „sprzedany” mediom temat rzekomych przestępstw i zbrodni w dziedzinie transplantacji, nie tylko zahamował tę dziedzinę medycyny, jego echo, podobnie jak faktyczna afera „Łowców skór”, zwiększyły nieufność pacjentów w stosunku do środowiska medycznego.

 
Lekarz w sieci- WIZERUNEK MEDYKÓW W SIECI Drukuj

WIZERUNEK MEDYKÓW W SIECI
GŁOS EKSPERTÓW

Iwona Kubicz – prezes Zarządu Procontent Communication, ekspert PR w ochronie zdrowia (Fot. z archiwum Iwony Kubicz)Iwona Kubicz – prezes Zarządu Procontent Communication, ekspert PR w ochronie zdrowia

Obecność lekarzy w sieci to bardzo szeroki temat. Internet jest teraz jednym z najważniejszych źródeł poszukiwania informacji o zdrowiu i leczeniu. Dlatego warto, aby również sami lekarze byli obecni w sieci. Badania specjalistycznego ośrodka ds. badań internetu – PBI Gemius pokazują, że najczęściej korzystamy z wyszukiwarek i specjalistycznych serwisów o zdrowiu, potem ze stron tematycznych poświęconych zdrowiu na dużych portalach informacyjnych typu Onet.pl, natomiast strony szpitali i lekarzy oraz media społecznościowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Oznacza to, że aby wypromować swoje usługi w sieci, lekarze powinni zaistnieć jako eksperci zewnętrzni w internetowych mediach o zdrowiu oraz więcej uwagi poświęcić pozycjonowaniu swojej strony WWW. Podstawą obecności w sieci dla przedstawicieli zawodów medycznych jest jednak strona internetowa kliniki, gabinetu lub lekarza, na której pacjenci mogą znaleźć informacje o godzinach przyjęć, cenniku, sposobie rejestracji na wizytę oraz więcej informacji o danym lekarzu, jego specjalizacji i wykonywanych zabiegach. W przypadku, gdy lekarz specjalista wykonuje jakieś stosunkowo mało znane zabiegi, warto przekazać taką informację potencjalnym pacjentom przez stronę internetową.

Mile widziane są też eksperckie infolinie w ramach kampanii społecznych i edukacyjnych np. dyżur lekarza psychoonkologa w ramach kampanii wspierającej osoby chore na raka oraz ich bliskich. Z takich dyżurów mogą również powstawać materiały prasowe i całe kolumny eksperckie, jeśli dany dyżur jest organizowany we współpracy z prasą, radiem czy TV. Kolejnym pomysłem na obecność w sieci może być rejestracja w systemach wyszukiwania i „rankowania” lekarzy takich jak np. ZnanyLekarz.pl czy np. ranking sympatycznych lekarzy stomatologów w ramach konkursu – „Kocham swojego dentystę?” (więcej informacji na stronie: www.konkursprima.pl) – mówi Iwona Kubicz i dodaje, że lekarze są również coraz bardziej obecni w mediach społecznościowych. Popularność materiałów poradnikowych wideo zamieszczanych na własnym kanale YT lub videoblogu (vlogu) rośnie. Tworząc takie materiały, należy jednak pamiętać, aby nasze filmiki były poza poradami, których udzielamy pacjentom, odpowiednio zilustrowane. Jak ważny jest sposób prezentacji informacji pacjentom pokazuje popularność portalu PogromcyMitówMedycznych.pl, gdzie można zadać nawet najbardziej abstrakcyjne pytanie o charakterze zdrowotnym i zostanie ono zweryfikowane przez pogromców mitów. Rozwijają się też internetowe społeczności, które oparte są na wymianie doświadczeń pomiędzy lekarzami i często wspierają budowanie wizerunku danej osoby w branży medycznej lub też stanowią ciekawe źródło edukacji, np.: Esculap.com, MyLekarze.pl, PoradnikMedyczny.pl, Konsylium24.pl.

Marta Chalimoniuk-Nowak – koordynator i autor projektów: Zdrowy Pracownik (Wrocław), Healthy Aging, Silne Marki Opolszczyzny, konsultacje, doradztwo wizerunkowe i strategiczne, media relations, branding, szkolenia w ochronie zdrowia (Fot. z archiwum Marty Chalimoniuk-Nowak)Marta Chalimoniuk-Nowak – koordynator i autor projektów: Zdrowy Pracownik (Wrocław), Healthy Aging, Silne Marki Opolszczyzny, konsultacje, doradztwo wizerunkowe i strategiczne, media relations, branding, szkolenia w ochronie zdrowia

Personal branding, czyli budowanie wizerunku lekarza na nazwisku – optymalnie także na własnym doświadczeniu i kompetencjach, bardzo szybko się popularyzuje, do tego stopnia, że wykorzystywane są nie tylko wszelakie narzędzia komunikacyjne (od profili na Facebooku, Twitterze, rozbudowanej witryny z poradami i blogiem po działania PR bardziej spektakularne, gdy lekarz – właściciel przychodni czy kliniki wynajmuje specjalistę od PR, by umożliwił mu „zaistnienie w mediach” i popularyzowanie go w radiostacjach, prasie i telewizji, choćby lokalnej, nie do końca zdając sobie sprawę, czym jest public relations i jak wygląda współpraca z mediami. Im intensywniej promuje się taki specjalista, tym bardziej bywa widoczny, a zatem – częściej oceniany. Nie zawsze pochlebnie. Tak działa konfrontacja z widzem, internautą czy czytelnikiem. Ocenom służą też popularne portale nakłaniające pacjentów do wystawiania opinii (jak ZnanyLekarz.pl), którymi sugerują się osoby szukające specjalisty. Efekt bywa taki, że do najlepiej ocenianych kolejka jest najdłuższa, a do tych, którzy nie dbają o referencje, rzadko zgłaszają się internauci. Dedykowane portale do oceniania lekarzy są postrzegane jako bardziej wiarygodne niż referencje (testimoniale) zamieszczane na własnej witrynie czy połączone z kontem na Facebooku, gdzie sporo jest treści reklamowych, sporządzanych przez marketerów, niejednokrotnie z fałszywych profili. Dziś wystawiając się na konfrontację rynkową, trzeba liczyć się z tym, że jest się ocenianym i to bezustannie, a informacje rozchodzą się „wirusowo”. Dlatego lekarz, bez względu na specjalizację, musi pamiętać, że bycie empatycznym i sympatycznym podczas przyjmowania pacjenta jest równie ważne, co fachowa pomoc czy porada!

 
Lekarz w sieci - Panie Doktorze, zapraszam na ryby Drukuj
Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 

Panie Doktorze,
zapraszam na ryby

Pacjenci zakładają lekarzom internetowe wizytówki i oceniają ich pracę. Komentują wpisy na Facebooku albo wyznają miłość w e-mailu. Internet potrafi płatać lekarzom figle, ale nie warto z niego rezygnować. Czasem może pomóc uratować pacjentowi życie.

Pani Kinga, 35 lat, dwa fakultety. To jedna z moich najtrudniejszych pacjentek. Gdy zachorowała, odsyłano ją od lekarza do lekarza. Przyjmowała kilkadziesiąt różnych leków, zlecano jej najdroższe badania, stosowano elektrowstrząsy. I nic. Pięć lat temu jej mama przyprowadziła ją do mojego gabinetu. Pacjentka poruszała się drobnymi kroczkami, typowymi dla osób z zaawansowanym zespołem Parkinsona. Na to, co mówiłem, reagowała wyłącznie ruchami głowy. O objawach opowiadała jej mama. Pod koniec wizyty dałem jej swój e-mail. – Jeśli coś się Pani przypomni, proszę napisać – powiedziałem. Wróciła do domu i opisała całą historię leczenia córki. Korespondowaliśmy tygodniami. W końcu udało nam się ustalić, że jakiś czas temu pacjentce pomagała olanzapina. Odstawiła ją, bo tyła. Inne leki z grupy przeciwpsychotycznych nie działały, lekarze porzucili więc ten trop. Wróciliśmy do starego leku. Pacjentka funkcjonuje dziś znakomicie, z tyciem też sobie poradziliśmy.

 
Lekarz w sieci - Lekarz senior w świecie nowych mediów Drukuj

ALTER EGO LEKARZA SENIORA

„Starość jest doskonałym czasem na naukę czegoś nowego”. Cyceron

Kiedy mówimy lekarz senior? Czy wówczas, gdy przechodzi on na emeryturę? Co powinniśmy brać pod uwagę – kondycję psychiczną czy wiek biologiczny? Przejście na emeryturę to jeszcze nie starość – ilu medyków po osiągnięciu wieku emerytalnego, który różnie bywa definiowany, nadal pracuje, dając przykład młodym lekarzom.

 
Wydarzyło się – XII Krajowy Zjazd Lekarzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Sprawozdanie z działalności Rady NIL przedstawił dr n. med. Maciej Hamankiewicz. (Fot. Marta Jakubiak)

XII KRAJOWY ZJAZD LEKARZY

– REMINISCENCJE

W dniach 20-22.03.2014 r. obradował w Warszawie XII Krajowy Zjazd Lekarzy. Bardzo wysoka frekwencja delegatów (ponad 90 %), jak i poruszane problemy świadczą o licznych problemach lekarzy w Polsce, zarówno w sferze wykonywania zawodu, jak i szkolenia podyplomowego. Szkoda, że nie chcieli tego usłyszeć decydenci. Jeśli mierzyć zainteresowanie problemami zdrowia Polaków obecnością rządzących naszym krajem, to było ono znikome. Mimo to odbyła się bardzo długa i burzliwa dyskusja nad wieloma projektami uchwał i apeli, tylko część z nich uzyskała aprobatę Zjazdu (kilka naszych postulatów zostało zaakceptowanych), a do ich realizacji została zobowiązana Naczelna Rada Lekarska (z ich treścią będzie można zapoznać się na stronie NIL i w „Gazecie Lekarskiej”).

 
Wydarzyło się – XXXIII Zjazd Delegatów DIL Drukuj

Na zdjęciu: lek. Jacek Grzebieluch – przewodniczący zjazdu (w środku), lek. dent. Alicja Marczyk-Felba i lek. Ryszard Kępa – zastępcy przewodniczącego. (Fot. MŁ)

PIERWSZY ZJAZD BUDŻETOWY W VII KADENCJI

XXXIII Okręgowy Zjazd Delegatów DIL rozpoczął się o godz. 9.30. Wtedy to w sali konferencyjnej Izby rozbrzmiał Hymn Państwowy. Chwilę później prezes DRL lek. Jacek Chodorski powitał uczestników obrad. Ze względu na „roboczy” charakter spotkania tym razem nie uczestniczyli w nim ani decydenci ani też przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów. Wzruszenie i powaga rysowały się na twarzach zgromadzonych, gdy realizowano punkt programu „Pro memoria”. Tradycyjnie minutą ciszy uczczono pamięć lekarzy, którzy odeszli na wieczny dyżur. Zgodnie z regulaminem delegaci wybrali przewodniczącego zjazdu i jego zastępców, a następnie członków Komisji Skrutacyjnej, Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Mandatowej. Ta ostatnia zatwierdziła prawomocność zjazdu, w którym wzięło udział 108 lekarzy.

 
Wydarzyło się - Nadanie tytułu doktora honoris causa, wręczenie dyplomów doktora habilitowanego i promocje doktorów Drukuj

Prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor UM we Wrocławiu składa gratulacje prof. dr. Gűnterowi Kirste. (Fot. Adam Zadrzywilsk)

Nadanie tytułu doktora honoris causa, wręczenie dyplomów
doktora habilitowanego i promocje doktorów

11 marca 2014 r. w sali wykładowej Wydziału Farmaceutycznego im. Leonarda Kuczyńskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa, wręczenia dyplomów doktora habilitowanego oraz promocji doktorów.

 

 
Certyfikat akredytacyjny dla WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Drukuj

Certyfikat akredytacyjny
dla WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

Uroczystość wręczenia certyfikatu akredytacyjnego odbyła się 10 marca 2014 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5. (Fot. z archiwum szpitala)

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu certyfikat akredytacyjny do końca 2016 r. Po tym okresie szpital ponownie będzie musiał poddać się procesowi akredytacyjnemu. Przyznając akredytację minister potwierdził spełnienie przez placówkę wszystkich standardów obowiązujących w lecznictwie szpitalnym.

 

 
Wydarzyło się - Jubileusz 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Drukuj

Podczas obchodów 40 lekarzy – czynnych działaczy KSLP – uhonorowanych zostało pamiątkowymi dyplomami. Z Oddziału Dolnośląskiego zaszczytu dostąpiły: prof. dr hab. Ludwika Sadowska (piąta od prawej) i dr n. med. Grażyna Słopecka-Borejko (czwarta od prawej). (Źródło fot.: www.kslp.pl)

Jubileusz 20-lecia
Katolickiego Stowarzyszenia
Lekarzy Polskich

15 lutego 2014 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 20-lecia działalności Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na Jasnej Górze, które powstało tamże 11 lutego 1994 r. w Dniu Chorego. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako organizacja społeczna, skupiająca w swych szeregach lekarzy i lekarzy stomatologów deklarujących przynależność do Kościoła Katolickiego. Realizacja obowiązków lekarza w oparciu o naukę Kościoła Katolickiego to podstawowy cel KSLP. Szczególnym zadaniem jest urzeczywistnianie fundamentalnej zasady etyki i deontologii lekarskiej dotyczącej obowiązku ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

 
XXXIII ZJAZD DELEGATÓW DIL w obiektywie Drukuj

XXXIII ZJAZD DELEGATÓW DIL
8 MARCA 2014 R.

Śp. prof. Roman Marciniak ofiarował Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej, tuż przed śmiercią, rodzinne pamiątki, m.in. dyplomy swoich rodziców – prof. Tadeusza Marciniaka i prof. Ludwiki Lechowskiej-Marciniakowej. Były one prezentowane podczas zjazdu. O spotkaniu z prof. Romanem Marciniakiem opowiadała ze swadą dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz- Mikłaszewska – przewodnicząca Komisji Historycznej i Kultury DRL.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2