logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości 
Wydarzyło się: Medal „Gloria Artis” dla dr. Tadeusza Kukiza Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Medal „Gloria Artis”
dla
dr. Tadeusza Kukiza

MOTTO KSIĄŻEK „MADONNY KRESOWE”
„Pamięć Kresów przetrwała w tych wizerunkach – idealnie wyraża nasze odczucia”.

6 marca 2013 r. w pięknym refektarzu wrocławskiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich miało miejsce uroczyste wręczenie doktorowi Tadeuszowi Kukizowi Brązowego Medalu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wcześniej, tj. 15 grudnia 2011 r. dr Kukiz uhonorowany został przez Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej nagrodą im. dr. med. Stefana Kuczyńskiego. Otrzymał ją w sali konferencyjnej DIL w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania kultury i historii Kresów Południowo-Wschodnich. Z okazji wręczenia medalu dr Kukiz własnym sumptem opublikował okolicznościowy, 10-stronicowy folder zatytułowany „Madonny Kresowe”, którego numerowany, 11 egzemplarz otrzymałam, za co bardzo dziękuję.

Dr Tadeusz Kukiz cieszył się nie tylko z przyznanego wyróżnienia, ale i miejsca, w którym medal mu wręczono. „Z biblioteką Ossolineum jestem uczuciowo związany od lat” – podkreślał. (Fot. DUW)Medal „Gloria Artis” został przyznany dr. Kukizowi za serię siedmiu książek pt. „Madonny Kresowe”. Pan doktor opracował ponadto historię kilku miejscowości na Kresach, z którymi związany był rodzinnie: „Łopatyn. Dzieje i zabytki” (2004 r.), „Ziemia Radziechowska i ludzie stamtąd” (2008 r.), „Uhnów. Kresowe miasteczko nad Sołokiją” (2010), „Kukizów. Miasteczko koło Lwowa” (2010 r.) oraz „Kukizowscy i Kukizowie. Poszukiwanie rodowego gniazda” (2011 r.).

Dr Tadeusz Kukiz współuczestniczył w pracach organizacyjnych od początku działania Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Na łamach gazet i w radiu popularyzował historię i kulturę Kresów, na których się urodził w 1932 r. (woj. tarnopolskie). Jak sam pisze: „10 kwietnia 1940 r. ojciec, funkcjonariusz Policji Państwowej, został aresztowany przez NKWD i 26 czerwca 1941 r. zamordowany w więzieniu Brygidek we Lwowie. Rodzina, deportowana do północno-wschodniego Kazachstanu, powróciła do kraju w 1946 r. i zamieszkała na Śląsku Opolskim. T. Kukiz szkołę średnią ukończył w Prudniku. W latach 1951-1957 studiował medycynę (Uniwersytet w Ołomuńcu i Akademia Medyczna w Zabrzu, Lublinie i Warszawie). Prawie trzydzieści lat kierował Kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i prowadził w Niemodlinie Szpitalny Oddział Chorób Wewnętrznych. Ogłosił kilkanaście artykułów w prasie medycznej”.

Obecnie mieszka we Wrocławiu. Po wręczeniu medalu dr. Kukizowi wyświetlono film Jemu poświęcony – dzieło Stanicy Kresowej. Uroczystości towarzyszyła dyskusja panelowa „Kresy – dlaczego pamiętamy?” z udziałem: prof. Ryszarda Legutko, ks. prof. Józefa Mareckiego i wrocławskiego pisarza Stanisława Srokowskiego (też rodem z Kresów), który mówił, że: „najistotniejsza jest ciągłość kultury (…)”.

W tym wzruszającym dniu obok dr. Kukiza byli: Jego żona oraz dzieci, lek. stom. Grażyna Kukiz-Świerkot i syn Paweł Kukiz – artysta muzyk. Środowisko lekarskie reprezentowali: dr Jerzy Bogdan Kos, prof. Andrzej Kierzek z żoną, zaprzyjaźniona z Wrocławskim Oddziałem Stowarzyszenia Historii Medycyny i Farmacji lwowianka dr Danuta Nespiak oraz Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

Cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny, „ukoronowany” 15 sierpnia 1727 r. w kościele oo. Dominikanów w kresowym Podkamieńcu, znajduje się obecnie we Wrocławiu w kościele pw. św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim i „Jej wizerunek pozostaje wciąż świętą relikwią utraconej ojcowizny”.

Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

 

Zaloguj się aby komentować.