logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 
Wydarzyło się - USK z akredytacją międzynarodową Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

USK z akredytacją międzynarodową

W listopadzie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odbyła się konferencja prasowa na temat przyznania akredytacji USK.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce zdobył międzynarodową akredytację DIAS. Na zdjęciu Piotr Pobrotyn – dyrektor USK. (Fot. Magdalena Szewc)DIAS to akredytacja zewnętrzna, międzynarodowa (DNV Det Norske Veritas International Acreditation Standard), pochodzi z USA, gdzie opracowano jej standardy. Szpital przy Borowskiej starał się o uzyskanie akredytacji międzynarodowej już od ubiegłego roku. Tutejsze kliniki prześwietlił zespół wizytatorów m.in. z USA, Anglii, Polski, Słowacji i Słowenii. W jego skład wchodzili klinicyści, specjaliści od infrastruktury, opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, zakażeń szpitalnych i zarządzania.

Prof. Marek Ziętek podkreśla, że USK jako jedyny i pierwszy ośrodek medyczny w Polsce może się pochwalić taką akredytacją: – Zwykle o szpitalach mówi się w mediach w kontekście negatywnych zjawisk – powiedział na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Jednak tym razem mamy okazję przekazać państwu nie tylko pozytywną, ale też bardzo ważną z uwagi na pacjentów informację, że temu szpitalowi zależy na ulepszaniu jakości usług medycznych i odnosi na tym polu sukcesy.

W USK, w czasie audytu, badano m.in.: system zarządzania szpitalem, jakością, ryzykiem bezpieczeństwa pacjenta, farmakoterapię, dokumentację medyczną, proces diagnostyczny, sale operacyjne. Sprawdzano też usługi podwyższonego ryzyka czyli: anestezję, położnictwo, Oddział Ratunkowy. Taki certyfikat obowiązuje 3 lata, w tym czasie raz w roku odbywa się audyt nadzoru. Piotr Pobrotyn, dyrektor USK: – Mamy już certyfikat normy ISO, postanowiliśmy uzyskać także akredytację międzynarodową o wyśrubowanych standardach. W szpitalu powtarzamy często takie zdanie: jakość kosztuje, ale brak jakości rujnuje. Dziś mogę otwarcie stwierdzić, że USK nie ma długu, nie brakuje nam na leki ani na sprzęt medyczny. W niektórych obszarach, np. zakażeń szpitalnych czy nowoczesnych procedur medycznych chcemy się porównywać ze szpitalami nie tylko w Europie, ale także w USA.

Dr Izabela Witczak, pełnomocnik dyrektora ds. jakości dodaje, że dzięki akredytacji DIAS wiele aspektów funkcjonowania szpitala zostało usystematyzowanych i sprawdzonych, przeanalizowano pewne procesy i ulepszono je. – Taka akredytacja daje pewność pacjentom i personelowi, że szpital postępuje zgodnie z najlepszymi światowymi standardami i praktykami – mówi Witczak. Akredytacja powinna wpływać na poprawę bezpieczeństwa pacjentów i jakości opieki.

Magdalena Orlicz-Benedycka

 

Zaloguj się aby komentować.